Pamiętaj o podstawowych zasadach bezpiecznego bankowania. 
Pozostawanie na bieżąco z komunikatami dotyczącymi bezpieczeństwa jest jedną z nich.

Kupujesz lub sprzedajesz w internecie? Nie daj się okraść oszustom

23 sty 2019

Portale ogłoszeniowe i aukcyjne przyciągają oszustów. Poznaj ich metody działania i nie pozwól im na wyczyszczenie swojego konta bankowego.

Jak działają oszuści?

Podają się za osoby zainteresowane sprzedażą lub kupnem rzeczy wystawionych na aukcjach. Gdy przychodzi do finalizacji transakcji:

  1. Mejlem lub SMS-em wysyłają link od fałszywej strony płatności internetowych (np. łudząco podobnej do stron PayU, DotPay),
  2. Strona płatności linkuje z kolei do fałszywych stron banków
  3. Jeśli zalogujesz się na fałszywej stronie banku, a następnie podasz SMS z hasłem do autoryzacji – możesz stracić wszystkie pieniądze z konta.

Jak oszuści czyszczą Twoje konto?

W czasie kiedy podajesz dane do logowania na fałszywej stronie, oszuści tymi danymi logują się do Twojej bankowości. Ustawiają zaufanego odbiorcę lub zmianę numeru telefonu do autoryzacji transakcji – dla potwierdzenia takich operacji zawsze wysyłamy SMS autoryzacyjny. Następnie Ty autoryzujesz takie – wpisując kod SMS na fałszywej stronie. 

Chwilę później złodzieje czyszczą Twoje konto z pieniędzy.

Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa

  • Zanim wpiszesz login i hasło, upewnij się, że jesteś na właściwej, bezpiecznej stronie logowania do bankowości. Sprawdź, czy adres widoczny w pasku w oknie przeglądarki to https://login.ingbank.pl/mojeing/app/#login
  • Nigdy nie wymagamy podawania loginu wraz z pełnym hasłem do bankowości.
  • Czytaj dokładnie treści SMS-ów, jakie otrzymujesz z banku. Nie zawsze wymagamy potwierdzenia przelewu SMS-em, natomiast zawsze wysyłamy SMS-a do potwierdzenia dodania odbiorcy lub zmiany numeru telefonu do autoryzacji.

Zobacz także