Pamiętaj o podstawowych zasadach bezpiecznego bankowania. 
Pozostawanie na bieżąco z komunikatami dotyczącymi bezpieczeństwa jest jedną z nich.

Uważaj na mejle z fałszywą informacją i załącznikiem z decyzją kredytową

9 sie 2019

Ostatnia aktualizacja: 27 sie 2019 

Możesz otrzymać mejla z nieprawdziwą informacją o tym, że otrzymałeś pozytywną decyzję kredytową. W mejlu znajdziesz dokument wyglądający jak zwykły załącznik w pdf-ie, np. z treścią decyzji. Gdy go otworzysz, na Twoim komputerze zainstaluje się jednak szkodliwe oprogramowanie, które umożliwi oszustom kradzież pieniędzy z konta.

Jak działają oszuści?

Oszuści rozsyłają wiadomości z adresu przypominającego domenę ING Banku Śląskiego, na przykład bank@ING.24.pl, tak aby uśpić Twoją czujność. Załącznik w mejlu wyglądem przypomina dokument w formacie .pdf. W rzeczywistości jednak zawiera złośliwe oprogramowanie. Jeśli otworzysz plik, zainfekujesz swój komputer trojanem.

Jak działa złośliwe oprogramowanie?

Gdy logujesz się do bankowości internetowej i robisz przelewy, złośliwe oprogramowanie może zbierać takie dane jak: loginy, hasła, różne numery w tym numery kont. Może też w trakcie przelewów, podmienić numer rachunków, na rachunek bankowy używany przez przestępców. Na ekranie komputera tego nie widać - zmiana dotyczy informacji, które przeglądarka wysyła do banku. W konsekwencji przelew zmodyfikowany przez trojana, trafia na rachunek przestępców.

Jak się bronić?

  • Zwracaj uwagę na adres mejlowy, z którego otrzymujesz wiadomości. Z naszego banku wysyłamy wiadomości jedynie ze skrzynek z domen @ing.pl oraz @ingbank.pl
  • Nie otwieraj wiadomości nieznanego pochodzenia i dołączonych do nich załączników
  • Stosuj aktualne oprogramowanie antywirusowe i antyszpiegowskie
  • Uważnie czytaj treści SMS-ów z banku z kodem autoryzującym przelew. W SMS-ie znajdziesz pierwsze 2 i 3 ostatnie cyfry numeru konta, na który robisz przelew.

Jesteś ofiarą oszustów?

Jeśli stwierdzisz, że transakcja, którą widzisz w bankowości (w Historii), nie jest tą, którą zlecałeś - skontaktuj się z nami.

Zobacz także