Jak założyć firmę krok po kroku (wideo)

2020-02-28
Ostatnia aktualizacja: 30 września 2021

Kiedyś rejestracja działalności gospodarczej w Polsce była uciążliwą wędrówką po urzędach. Dzisiaj jest to o wiele prostsze. Wszystko załatwisz w „jednym okienku”, a nawet bez wychodzenia z domu  - na własnym komputerze albo telefonie.

O tym jak prosto w dzisiejszych czasach założyć firmę opowiada Marcin Iwuć, specjalista od finansów osobistych.

Jak założyć firmę?

 

Każdego dnia w Polsce powstaje około tysiąca nowych firm. Ludzie biorą się z życiem za bary i wyruszają na podbój świata biznesu. Jeśli planujesz założyć firmę – ten film jest dla Ciebie!

Transkrypcja

Każdego dnia w Polsce powstaje około tysiąca nowych firm. Ludzie biorą się z życiem za bary i wyruszają na podbój świata biznesu. Dla niektórych wyprawa zakończy się szybko i wrócą z niej mocno poobijani. Inni odniosą spektakularne sukcesy, zostaną milionerami, zaś o dniu, w którym ruszyli w drogę, powstaną korporacyjne legendy. Ale jedni i drudzy na początku muszą zrobić to samo: zarejestrować własną działalność. Jeśli planujesz założyć firmę – podpowiem Ci, jak to zrobić.

Tu jest playlista, gdzie możesz obejrzeć więcej moich porad, a teraz zobaczmy, jak prosto w dzisiejszych czasach założyć firmę.

Przetestowany pomysł, trochę kapitału, gotowość do ciężkiej pracy, umiejętność sprzedawania, komputer – te wszystkie rzeczy będą Ci niezbędne, zanim w ogóle pomyślisz o rejestracji firmy. Jeżeli którejś brakuje – to rejestracja działalności mija się z celem. Poważnie – jeśli na razie masz tylko nazwę, imponujące logo i marzenia o milionach – na zakładanie firmy jest zdecydowanie za wcześnie. I tu mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Swoją przygodę z biznesem możesz rozpocząć w pełni legalnie, prowadząc tzw. działalność nierejestrowaną. Warunkiem jest to, aby przychody z tej działalności w żadnym miesiącu nie przekroczyły 50% minimalnego wynagrodzenia – czyli obecnie 1125 zł. No, kokosy to to nie są i za takie pieniądze raczej nie utyjesz ale po pierwsze - od czegoś trzeba zacząć, a po drugie – prowadząc działalność nierejestrowaną, nie musisz odprowadzać żadnych składek do ZUS. To najtańszy sposób działania, gdy jeszcze dopracowujesz koncepcję własnego biznesu, a pierwsze przychody z niego są bardzo skromne.

A co jeśli przekroczysz limit 1125 zł przychodów w danym miesiącu? Wtedy masz 7 dni na zarejestrowanie jednoosobowej działalności gospodarczej. Pokażę Ci, jak się do tego przygotować i zrobić to w sposób wygodny, ale od razu powiem Ci jedno – jesteś w czepku urodzony! Gdy ja zakładałem pierwszą działalność, musiałem odstać swoje w Urzędzie Gminy, potem w Urzędzie Skarbowym, potem w ZUS-ie i jeszcze w GUS-ie. W pierwszym tygodniu prowadzenia biznesu więcej czasu poświęciłem na stanie w urzędach i wypełnianie podań, niż na zarabianie pieniędzy.

A dzisiaj? Dzisiaj jest bajka! Wszystko załatwisz w „jednym okienku”, a tym okienkiem może być ekran Twojego komputera. Nie musisz nawet wychodzić z domu.

Na początek trzeba jednak ustalić kilka spraw.

 • Po pierwsze: jak będzie nazywać się Twoja firma. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, część nazwy stanowić będzie Twoje imię i nazwisko, więc będziesz mógł je rozsławić.
 • Po drugie: pod jakim adresem będziesz prowadzić swoją działalność – tam będą przychodzić urzędowe powiadomienia.
 • Po trzecie: datę rozpoczęcia działalności.

I te trzy sprawy są proste, więc szybko będziesz je mieć z głowy ale zostaną jeszcze trzy, które mogą stanowić dla Ciebie nowość. Musisz bowiem jeszcze ustalić główny rodzaj swojej działalności, według Polskiej Klasyfikacji Działalności Gospodarczej czyli PKD. Następnie wybrać sposób rozliczania się z Urzędem Skarbowym i wreszcie wybrać formę prowadzenia księgowości.

Ustal główny rodzaj swojej działalności

Zacznijmy od PKD. Każdy rodzaj działalności w Polsce ma swój kod, nadawany głównie w celach statystycznych. Taki kod musisz wprowadzić we wniosku o założenie firmy, dlatego najpierw musisz go ustalić.

Na szczęście nie jest to trudne. Załóżmy, że chcesz prowadzić szkolenia. Wpisz w wyszukiwarce hasło „PKD edukacja” – i znajdziesz linki do stron, które pomogą Ci to szybko ustalić. Poza podstawowym rodzajem działalności, podaj jeszcze kilka dodatkowych kodów, dotyczących innych rzeczy, na których możesz w swoim biznesie zarabiać. Nie musisz się ograniczać we wniosku, więc warto podać tych kodów więcej, by nie narazić się w przyszłości na zarzut, że prowadzisz działalność niezgodną ze zgłoszeniem. PKD załatwione?

Wybierz formę opodatkowania oraz księgowości

Zatem pora wybrać sposób opodatkowania swojej działalności.

Masz do wyboru 4 opcje:

 1. Zasady ogólne – czyli opodatkowanie jak na etacie - według skali podatkowej 18% i 32%
 2. Podatek liniowy – tu stawka podatku to 19%
 3. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
 4. Karta podatkowa.

Domyślny sposób opodatkowania to zasady ogólne i w bardzo wielu przypadkach na początku działalności to całkiem sensowny wybór. Pozwala on na skorzystanie z ulg podatkowych, pozwala na wspólne rozliczanie ze współmałżonkiem i jest opłacalny aż do momentu, gdy dochody z Twojej działalności w danym roku podatkowym przekroczą około 100 000 zł. Dopiero po przekroczeniu tej kwoty zysków formą bardziej opłacalną staje się podatek liniowy.

Na początku trudno przewidzieć, jak będą wyglądać nasze przychody i koszty – dlatego wybór zasad ogólnych ma zdecydowanie sens.

Teraz będziesz musiał jeszcze wybrać formę prowadzenia księgowości. Na początek nie ma co komplikować sprawy. Wybierz formę uproszczoną – w postaci książki przychodów i rozchodów. Jeśli okaże się, że Twoja firma rozwija się błyskawicznie i zarabiasz na niej ogromne pieniądze – zarówno sposób rozliczania się z Urzędem Skarbowym, jak i formę prowadzenia księgowości będziesz mógł zmienić.

Jak założyć firmę - czas na rejestrację

No dobra! Dane przygotowane, PKD znasz, wybrałeś sposób rozliczania się z Urzędem Skarbowym i formę prowadzenia księgowości – więc teraz pójdzie już błyskawicznie.

Swoją firmę możesz zarejestrować na kilka sposobów. Wszystkie są przyjemniejsze od wystawania w czterech kolejkach, o których mówiłem ale i tak wymienię te sposoby w kolejności od najbardziej pracochłonnego do najłatwiejszego.

 • Pierwszy sposób polega na tym, że wypełniasz wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności gospodarczej na stronie CEIDG, drukujesz go i wysyłasz listem poleconym do Urzędu Gminy lub wybierasz się tam sam. W tej opcji marnujesz jednak swój papier i czas na wędrówki.
 • Drugi sposób: wypełniasz wniosek na stronie CEIDG, wysyłasz go elektronicznie i w ciągu 7 dni wędrujesz do urzędu aby go podpisać. Urzędnik odnajdzie Twój wniosek po jego numerze, wydrukuje, a Ty go podpiszesz. Tym razem marnujesz papier urzędu i ponownie swój czas.
 • Trzeci sposób – dzwonisz na infolinię pod numer 801 055 088 i tam podajesz wszystkie niezbędne dane konsultantowi. Nie otrzymasz tam porady odnośnie wyboru formy opodatkowania czy księgowości ale wypełnienie wniosku może pójść sprawniej. Po rozmowie otrzymasz SMS lub email z numerem wniosku i znów – w ciągu 7 dni – musisz go podpisać w Urzędzie. Tak czy siak – drzewa cierpią, a Ty marnujesz czas.
 • Czwarty sposób – zdecydowanie wygodniejszy – to podpisanie wniosku za pośrednictwem profilu zaufanego ePUAP lub podpisu elektronicznego. Jeśli posiadasz taki profil, możesz wypełnić wniosek na stronie CEIDG, podpisać go w sposób elektroniczny i zająć się prowadzeniem firmy. To sposób zdecydowanie bardziej ekologiczny i ekonomiczny.
 • I wreszcie sposób piąty – najszybszy. Rejestrujesz działalność za pośrednictwem banku, w którym chcesz założyć konto internetowe. Jeden raz podajesz wymagane dane i za jednym zamachem załatwiasz kilka spraw: składasz wniosek o rejestrację działalności, uruchamiasz profil zaufany ePUAP, dzięki któremu w przyszłości załatwisz wiele urzędowych spraw przez internet i wreszcie otwierasz konto firmowe, dzięki któremu możesz skutecznie oddzielić finanse domowe od firmowych i mieć w nich porządek.

Jak zatem widzisz – dziś założenie firmy to prosta sprawa. Sama rejestracja to „piece of cake”. Prowadzenie biznesu w taki sposób, by generował zyski – to jest dopiero wyzwanie. A o tych, a także innych wyzwaniach dotyczących własnej działalności przeczytasz w sekcji prowadzenie firmy na blogu Społeczności ING, do czego Cię gorąco zachęcam.

Jeśli podobał Ci się ten odcinek – kliknij łapkę w górę i zasubskrybuj kanał, by nie przegapić kolejnych skutecznych porad.