Co to jest giełda

2019-06-03

Co to jest giełda? Czy giełda to tylko akcje?

Wyobrażenia na temat giełdy mogą być różne. Raz jest to targowisko pełne świeżych warzyw, innym razem rzędy samochodów na sprzedaż czy też grupa przekrzykujących się maklerów w czerwonych szelkach. Rzeczywistość w świecie finansów jest może mniej malownicza, ale za to bardziej uporządkowana.

W przypadku inwestycji, giełda to miejsce handlu papierami wartościowymi i innymi instrumentami finansowymi. Jej zasada działania, w podstawowym wymiarze, jest bardzo prosta. Jako inwestor zlecasz zakup lub sprzedaż papierów wartościowych, a Twoje biuro maklerskie realizuje te dyspozycje.

To oznacza, że potrzebujesz konta maklerskiego, aby inwestować na giełdzie. Obowiązek ten wynika z regulacji i zasad bezpieczeństwa, które chronią interesy Twoje i pozostałych uczestników giełdy. W dalszej części naszego cyklu edukacyjnego dowiesz się więcej na ten temat.

Czy giełda to tylko akcje?

Nie. Na giełdzie handluje się też obligacjami skarbowymi i korporacyjnymi, funduszami indeksowymi (ETF) i innymi, bardziej ryzykownymi instrumentami. Z czasem poznasz je wszystkie.

Po co komu giełda?

Wyobraź sobie firmę, która ma potencjał rynkowy lub pomysł na inwestycję, ale potrzebuje finansowania. Giełda może pomóc jej zebrać niezbędny kapitał, w zamian za część udziałów – akcji. Firma ogłasza swoje plany i liczy na to, że inwestorzy, tacy jak Ty, kupią jej akcje. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami – zyska firma i zyskasz Ty – czy to na wzroście ceny akcji, czy też w ramach dywidendy.

Z drugiej strony ponosisz również ryzyko niepowodzenia swojej inwestycji. Może to zależeć od wielu czynników, na które nie masz wpływu. Jednak dzięki temu, że giełda podlega regulacjom, wszystkie informacje prezentowane przez firmy muszą być prawdziwe. Jest to część obowiązków spółki notowanej na giełdzie.

Inwestowanie pod czujnym okiem

Giełda umożliwia Ci szybkie wejście lub wyjście z inwestycji. Bez niej konieczne byłoby samodzielne szukanie możliwości kupna lub sprzedaży udziałów, co znacznie utrudniałoby inwestowanie. Transakcje na giełdzie są zawierane w sposób bezpieczny za pośrednictwem konta maklerskiego, pod okiem Komisji Nadzoru Finansowego. Dzięki temu masz pewność, że zakupione akcje trafią do Ciebie; a gdy zechcesz je sprzedać, otrzymasz za nie pieniądze.

Jak zacząć inwestować na giełdzie?

Zanim zaczniesz inwestować, poznaj zasady funkcjonowania i podstawowe pojęcia. Potem wybierz odpowiednie dla siebie konto maklerskie.

Najczęściej używane tagi

Zobacz więcej Pokaż mniej