Ile pieniędzy zainwestować na giełdzie

2019-06-10

Ile pieniędzy inwestować na giełdzie i jak określić swój budżet inwestycyjny?

To pytanie obejmuje wiele zmiennych, dlatego w ramach odpowiedzi nie otrzymasz jednej, określonej kwoty. Jest tak, ponieważ sytuacja każdego inwestora jest inna. Poza czynnikami, które można policzyć, trzeba uwzględnić indywidualne predyspozycje, wiedzę i doświadczenie.

Co to jest budżet inwestycyjny?

Wszystkie pieniądze, które posiadasz, możesz podzielić na dwie kategorie – te, które pokrywają bieżące wydatki i te, które możesz zaoszczędzić. Wśród zaoszczędzonych pieniędzy, część możesz „zamrozić” dla zabezpieczenia przyszłości, a część zainwestować. Ta kwota tworzy Twój budżet inwestycyjny.

Inwestycyjna strefa komfortu

Świadomie lub nie, wszyscy posiadamy jakąś strategię inwestycyjną. Składa się na nią skłonność do wydawania, umiejętność oszczędzania, apetyt na zysk i poziom akceptacji ryzyka. Każdy z tych elementów może się zmieniać w czasie i na każdy z nich masz realny wpływ. Decyzje inwestycyjne, które podejmujesz muszą być w zgodzie z tymi obszarami. Inaczej narażasz się na niepotrzebny stres.

Stawaj na wielu nogach

Jeżeli w inwestowaniu stawiasz wszystko na jedną kartę, istnieje pewna szansa, że zrobisz interes życia… i jeszcze większe ryzyko, że tak nie będzie. Jeżeli coś pójdzie nie po Twojej myśli, odczujesz to w swojej kieszeni. Rozsądek podpowiada, aby dywersyfikować swój portfel inwestycyjny. Polega to na dzieleniu budżetu na mniejsze części i inwestowaniu ich w produkty o różnym poziomie ryzyka.

Budżet to podstawa

Ustalanie budżetu inwestycyjnego to jedna z tych umiejętności, które ułatwiają wejście w świat inwestycji giełdowych. Dobrze ustalony budżet pomoże Ci zachować porządek i równowagę w finansach osobistych.

Koszt doświadczenia

Kiedy zaczynasz inwestować prawdziwe pieniądze, inwestuj niewielkie kwoty. Zyskasz doświadczenie i pewność siebie. Aby ocenić jakość swoich decyzji, patrz na wynik procentowy inwestycji. Przy małych kwotach, prowizje od zleceń mogą pochłonąć Twój potencjalny zysk lub sprawić, że odnotujesz stratę. Potraktuj to jako koszt nauki w praktyce. Stratę na małych kwotach łatwiej zaakceptować. Jeżeli Twój wynik procentowy będzie na plusie, możesz rozważyć inwestowanie większych kwot.

Co warto zapamiętać z naszego artykułu:

  • Określ budżet na inwestycję
  • Dywersyfikuj swoje inwestycje
  • Zacznij od małych kwot.
Konto maklerskie z aplikacją ING Makler Mobile i modułem Makler w Moim ING.

Zacznij inwestować z kontem maklerskim

Korzystaj z modułu Makler w Moim ING.

Dowiedz się więcej