Czy można porównywać RRSO pożyczek?

W każdej ofercie pożyczki znajdziesz informację o RRSO. W telewizji, na stronach internetowych i na plakatach. RRSO występuje we wszystkich reklamach. Możesz zauważyć, że różnice między podawanymi RRSO są ogromne. Z czego to wynika? Czy pożyczka z niższym RRSO zawsze jest tańsza?

Czy można porównywać RRSO pożyczek

Co to jest RRSO

RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, to wyrażona w procentach suma wszystkich kosztów kredytu. Czy możesz więc porównywać RRSO między pożyczkami? Tak, ale tylko jeśli bierzesz pod uwagę dokładnie te same parametry pożyczki.

Parametry - czyli od czego zależy RRSO

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania zależy od:

  • kwoty pożyczki i czasu, na jaki chcesz pożyczyć pieniądze,
  • oprocentowania pożyczki i wysokości jednorazowej prowizji,
  • innych kosztów związanych z wzięciem pożyczki, np. opłaty za utrzymanie konta osobistego.

Podstawowa zasada jest taka, że im krótszy czas spłaty pożyczki, tym mniej zapłacisz odsetek, ponieważ będziesz je krócej płacić.

Jeśli porównujesz oferty pożyczki, zwróć uwagę na różnicę między oprocentowaniem a prowizją. Oprocentowanie informuje Cię o odsetkach, które będziesz płacić przez cały okres spłaty. Prowizja to jednorazowy koszt, który ponosisz zazwyczaj w dniu podpisania umowy o pożyczkę. Płatność prowizji możesz też rozłożyć na cały okres spłaty.

Czy chcesz ubezpieczyć spłatę? Czy oferta pożyczki, która Cię interesuje, ma jakieś dodatkowe warunki, np. założenie konta lub skorzystanie z innego produktu? Wszystko powyższe wpływa na ostateczną wartość RRSO.

Nie daj się zwieść

Jeśli chcesz porównać pożyczki na podstawie RRSO, upewnij się, że bierzesz pod uwagę dokładnie te same parametry pożyczki – ta sama kwota, okres kredytowania, dodatkowe produkty. W rozwinięciu informacji o Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania sprawdzisz wszystkie parametry, które zostały uwzględnione do obliczeń. W rzeczywistości RRSO w reklamach różnych pożyczek zawsze jest obliczone na podstawie innych wartości. Oznacza to, że nie jest porównywalne.

Jeśli chcesz wybrać dobrą ofertę pożyczki, sprawdź oprocentowanie i prowizję dla kwoty i okresu spłaty, jaki Cię interesuje. Uwzględnij też dodatkowe koszty. Poprawne porównanie RRSO ułatwi Ci wybór.


Produkt, który może Cię zainteresować: