O czym warto pamiętać, gdy kupujesz samochód

2019-10-03

O czym warto pamiętać, gdy kupujesz samochód? Pożyczka, leasing, finansowanie kupna samochodu

Nowy czy używany? Gdzie kupić? Czy na zakup samochodu można przeznaczyć pieniądze z pożyczki? Przed zakupem auta możesz mieć różne wątpliwości. Przeczytaj i zdecyduj, co jest dla Ciebie najlepsze. 

Samochód nowy czy używany

To pierwsze pytanie, jakie musisz sobie zadać przed kupnem auta. Weź pod uwagę budżet, jakim dysponujesz i swoje potrzeby. 

Każdy wybór ma swoje wady i zalety. Za nowy samochód prawdopodobnie zapłacisz więcej, ale masz szansę na kilka lat jazdy bez poważniejszej awarii. Samochód z drugiej ręki może być tańszy, ale jego stan zależy od tego, jak dbał o niego poprzedni właściciel. 

Gdzie kupić samochód

Nowy samochód możesz skonfigurować i zamówić na stronie internetowej producenta lub w autoryzowanym salonie. Jeśli zdecydujesz się na zakup auta używanego, możesz szukać ogłoszeń w internecie lub odwiedzić pobliskie komisy. Warto również zapytać rodzinę i znajomych. 

Na oględziny umawiaj się w miejscach publicznych. Jeśli nie interesujesz się motoryzacją, poproś o pomoc zaufaną osobę. Doradzi Ci i pomoże ocenić, czy warto kupić auto, które wybierzesz. Zawsze poproś o udokumentowaną pełną historię pojazdu, żeby ustrzec się przed nieuczciwymi sprzedawcami. Staraj się zobaczyć kilka aut, zanim podejmiesz ostateczną decyzję.

Dodatkowe koszty po zakupie samochodu

Cena samochodu to nie jedyny koszt z jakim musisz się liczyć. Podczas planowania budżetu uwzględnij inne wydatki, takie jak:

  • ubezpieczenie (OC, AC)
  • rejestracja pojazdu w urzędzie

Jeśli kupujesz samochód używany, zaplanuj dodatkowo budżet na wizytę w warsztacie samochodowym. Warto na starcie wymienić olej i rozrząd oraz zrobić ogólny przegląd stanu auta. Można przyjąć, że na wizytę u mechanika potrzebujesz około 10% kwoty wartości samochodu. Ostateczny koszt prac będzie uzależniony od faktycznego stanu pojazdu, który kupisz.

Jak sfinansować zakup samochodu

Opcji jest wiele:

  • zaoszczędzona gotówka
  • zakup na raty
  • kredyt samochodowy
  • pożyczka gotówkowa
  • leasing

Zdarza się, że miejsce, w którym kupujesz samochód oferuje już jakąś formę finansowania. Warto jednak samodzielnie porównać oferty kredytowe i wybrać najlepszą dla siebie. Tutaj dowiesz się, jak porównywać RRSO. 

Niezależnie od tego, czy kupujesz nowy samochód, czy używany, na jego zakup możesz przeznaczyć pieniądze ze zwykłej pożyczki gotówkowej. Wysokość raty szybko obliczysz na kalkulatorze pożyczki. Ty decydujesz, czy potrzebujesz pożyczyć pełną kwotę na zakup, czy tylko część. Pieniądze z pożyczki możesz też przeznaczyć na wspomniane dodatkowe koszty - takie jak OC czy serwis u mechanika. 


Produkty, które mogą Cię zainteresować: