Wykończenie mieszkania – sprawdź, jak możesz je sfinansować

Kupno mieszkania to dopiero pierwszy krok – kolejnym jest jego wykończenie i urządzenie. Zbierając środki na ten cel, masz dwie możliwości: już na wstępie podwyższyć kwotę kredytu hipotecznego lub wziąć osobny kredyt na wykończenie mieszkania. Przekonaj się, które rozwiązanie będzie dla Ciebie lepsze!

Wykończenie mieszkania – sprawdź, jak możesz je sfinansować

Kredyt hipoteczny na zakup i wykończenie mieszkania – jak to zrobić?

O tym, że chcesz sfinansować koszt wykończenia mieszkania kredytem hipotecznym, powinieneś pomyśleć dużo szybciej, jeszcze zanim zaczniesz kompletować dokumentację dla banku. Aby otrzymać środki na ten cel, musisz spełnić następujące formalności:

 • przygotować szczegółowy kosztorys prac, w którym uwzględnisz wszystko, na co chcesz wydać otrzymane pieniądze. Co ważne, powinien być jak najbardziej realistyczny – po weryfikacji, bank może udzielić Ci kredytu w innej wysokości,
 • wykonać harmonogram przeprowadzanych prac, w którym określisz planowane rozpoczęcie i zakończenie remontu. Niedotrzymanie terminów może grozić sankcjami pieniężnymi lub opóźnieniami w wypłacie kolejnych transzy,
 • udokumentować kolejne etapy wykonania prac. Niewykluczone jest także, że bank wyśle swojego przedstawiciela, który sprawdzi na miejscu, czy wydałeś otrzymane pieniądze we właściwy sposób.

Czego nie sfinansujesz kredytem hipotecznym?

Decydując się na powiększenie kwoty kredytu hipotecznego, musisz liczyć się z tym, że bank będzie kontrolować, czy wydałeś środki zgodnie z przedstawionym wcześniej planem. Co więcej, możesz nimi sfinansować tylko to, co jest trwale związane z nieruchomością. Można tutaj zaliczyć przede wszystkim takie prace remontowe, jak:

 • poprowadzenie dodatkowych instalacji,
 • tynkowanie i malowanie ścian,
 • stawianie ścianek działowych,
 • wykańczanie posadzki płytkami czy panelami,
 • zakup i montaż sanitariatów.

Uwaga!

Otrzymane z banku środki możesz też wykorzystać na opłacenie ekipy remontowej, jednak musisz zadbać o dokładne udokumentowanie przebiegu prac na zdjęciach. Będziesz również potrzebować faktur od firmy, które wykonywały konkretne usługi, oraz rachunków za zakupione materiały.

Wykończenie mieszkania – sprawdź, jak możesz je sfinansować

Pieniędzy z kredytu hipotecznego zazwyczaj nie możesz wydać na te elementy wyposażenia, które są ruchome. Należą do nich chociażby meble, sprzęty AGD i RTV, wyposażenie kuchni czy akcesoria dekoracyjne. W tej sytuacji musisz wspomóc się środkami własnymi lub dodatkowym kredytem remontowym. Wyjątkiem są tutaj oferty z dodatkową gotówką na dowolny cel.

Kredyt na wykończenie mieszkania – co warto o nim wiedzieć?

Alternatywą dla pokrycia kosztów wykończenia mieszkania kredytem hipotecznym jest zaciągnięcie osobnego kredytu gotówkowego. Co zyskasz, decydując się na tę możliwość? Oto jej najważniejsze zalety:

 • otrzymane pieniądze możesz wydać w dowolny sposób – sfinansujesz więc nimi także zakup mebli czy sprzętów AGD i RTV,
 • środki otrzymasz od razu w całości – nie trzeba więc czekać na kolejne transze, co mogłoby przedłużyć czas wykonania remontu,
 • nie musisz dokumentować każdego etapu wykonania prac i zbierać wszystkich faktur, które potwierdzają zakup materiałów budowlanych,
 • uzyskanie go jest łatwiejsze i nie wymaga dopełnienia tak wielu formalności, jak przy kredycie hipotecznym. Możesz też liczyć na szybszą decyzję kredytową.

Wykończenie mieszkania – sprawdź, jak możesz je sfinansować

Na niekorzyść tego rozwiązania przemawia jednak to, że kredyty gotówkowe są zazwyczaj wyżej oprocentowane niż kredyty hipoteczne. W tym drugim przypadku bank posiada zabezpieczenie w postaci hipoteki, co pozwala mu na wydłużenie okresu spłaty i obniżenie oprocentowania. Co ważne, musisz się też liczyć z wyższą ratą miesięczną, której nie połączysz z kredytem hipotecznym. Efekt? Będziesz spłacać dwie raty jednocześnie, co może już stanowić obciążenie dla domowego budżetu.

Jak widać, powiększenie kredytu mieszkaniowego wydaje się być korzystniejszą opcją niż dodatkowy kredyt remontowy. Musisz jednak liczyć się z tym, że nie można sfinansować nim wszystkiego i za część sprzętów oraz mebli będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni.

Planujesz wykończenie mieszkania?

Sprawdź jak wziąć kredyt na remont