Zmiany w mieszkaniu deweloperskim – formalności i koszty

2018-06-26

Podczas procesu kupna mieszkania niektóre zmiany w jego projekcie można wprowadzać już na najwcześniejszym etapie inwestycji – należy jednak uzgodnić je z deweloperem. Wszelkie późniejsze modernizacje, których chciałbyś dokonać, również podlegają pewnym regulacjom. Zobacz, jakie masz możliwości zmian już po kupnie mieszkania od dewelopera.

Już od momentu otrzymania planów możesz mieć wpływ na to, jak będzie wyglądało Twoje mieszkanie. Projekt mieszkania ma szansę być edytowany i możesz ustalić z deweloperem, aby wziął pod uwagę Twoje poprawki, jednak oznacza to dodatkowe koszty (wykaz zmian możliwych do wykonania znajdziesz w dalszej części tekstu). Może skutecznie rekompensować je fakt, że zyskujesz przestrzeń zaaranżowaną dokładnie tak, jak tego chcesz. Oznacza to maksymalną wygodę oraz funkcjonalność. Zmiany wprowadzane później mogą być znacznie bardziej uciążliwe – oprócz kosztów wiążą się z szeregiem formalności. Warto więc zawczasu dowiedzieć się o możliwościach, jakie otrzymujesz wraz z kupnem mieszkania od dewelopera.

Zmiany lokatorskie a etapy budowy

Koszty zakupu mieszkania to nie tylko wydatki związane z samym nabyciem nieruchomości i wiążącymi się z nimi opłatami sądowymi. Jeśli będziesz nanosić zmiany w projekcie mieszkania, jaki pierwotnie proponował Ci deweloper, zapłacisz architektowi, chyba że sam posiadasz odpowiednią wiedzę i umiejętności.

Niektórzy po zakupie mieszkania od dewelopera nie zdają sobie sprawy, że aranżacja może okazać się w przyszłości niedopasowana do ich potrzeb. Jeśli planujesz powiększenie rodziny, zmiana w projekcie mieszkania prawdopodobnie będzie potrzebna od razu. Im szybciej wiesz, czego oczekujesz od swojego lokum, tym mniej pieniędzy wydasz i znacznie zmniejszysz koszty zakupu mieszkania, które mogłyby pojawić się w przyszłości.

Uwaga!

Formalności związane ze zmianami w projekcie mieszkania

Kiedy kupujesz mieszkanie od dewelopera, musisz liczyć się z tym, że niektóre modernizacje będą dozwolone, a inne nie, a także z tym, że każdą zmianę będziesz musiał uzgodnić w odpowiedni sposób. Jeśli ingerujesz w projekt mieszkania, deweloper wyceni koszt przeprowadzenia innej aranżacji, a zmiany trafią do umowy, którą z nim zawarłeś (zarejestrowane jako załącznik). Jeśli chcesz mieć pewność, że przeróbki bądź wykończenia będą przebiegały zgodnie z Twoją wizją, warto zmienić całą umowę deweloperską, aby nowy projekt mieszkania także przybrał formę aktu notarialnego. Z reguły jednak wystarczy zarejestrować zmiany w formie załącznika.

Pamiętaj!

Jeśli chcesz dokonać zmian w projekcie mieszkania, musisz najpierw złożyć specjalny wniosek. Niektórzy deweloperzy będą od Ciebie wymagać dołączenia odpowiedniego dokumentu technicznego, pochodzącego od architekta, innym razem zaś samodzielnie je naniosą podczas obowiązkowych konsultacji z Tobą. Jeśli ich projektant uzna Twoje zmiany za możliwe i zgodne z prawem budowlanym, wystawiany jest protokół ze zmianami i ich kosztem.

Zmiany – kiedy należy mieć zgodę?

Jeśli okaże się, że przeróbka jest konieczna już dawno po zakupie mieszkania od dewelopera, musisz dokonywać zmian zgodnie z instrukcją, którą otrzymałeś na początku. Musisz mieć też na uwadze prawo budowlane. Oto niektóre prace, wymagające od Ciebie zgłoszenia i otrzymania pozwolenia:

  • przebudowa instalacji gazowej,
  • wyburzenie ścian działowych,
  • ingerencja w piony wentylacyjne,
  • tynkowanie ścian,
  • wymiana instalacji grzewczej.

W pierwotnym projekcie mieszkania nie będziesz mógł ingerować w elementy konstrukcyjne i piony instalacyjne. Czasami będziesz miał także zakaz zmiany funkcji danego pomieszczenia. Wynika to faktu, iż niektórzy deweloperzy zastrzegają sobie wyłączność w ustalaniu, gdzie ma się znajdować kuchnia czy łazienka. Wiąże się to ze zmianami w instalacjach, które mogą być zbyt skomplikowane i powodować w przyszłości awarie. Kupno mieszkania od dewelopera wiąże się zaś z tym, że za dodatkową opłatą będziesz mógł swobodnie usytuować ściany działowe, gniazda i włączniki elektryczne, a także wewnętrzne otwory drzwiowe.

Koszty zakupu mieszkania od dewelopera mogą być większe, gdy decydujesz się na dokonanie zmian w projekcie, jednak w ostatecznym rozrachunku będą znacznie mniejsze, jeśli z modernizacją nie będziesz czekał aż do momentu, gdy na dobre zamieszkasz w lokalu. Projekt mieszkania znacznie łatwiej jest przekształcić przed rozpoczęciem prac, a późniejsza przebudowa może być niemożliwa, droga lub pozbawić Cię rękojmi, a dodatkowo wymaga pozwolenia.