Mieszkanie od dewelopera – stan deweloperski czy pod klucz?

Przeglądając oferty nowych mieszkań, z pewnością nie raz spotkałeś się z terminem stan deweloperski, podwyższony stan deweloperski czy standard „pod klucz”. Czego można oczekiwać po tych trzech różnych wariantach wykończenia mieszkania? Sprawdź, na co powinieneś zwracać uwagę.

Mieszkanie od dewelopera – stan deweloperski czy pod klucz

Standard „pod klucz”

Najprościej zdefiniować stan wykończenia mieszkania „pod klucz”. Jest to najbardziej komfortowe rozwiązanie, jakie można spotkać na rynku pierwotnym. Po zakupie mieszkania od dewelopera i oddaniu go do użytku, możesz się do niego od razu wprowadzić. Lokum w takim standardzie nie będzie bowiem wymagać żadnych prac wykończeniowych. Standard ten nie należy jednak w Polsce do najpopularniejszych wśród kupujących mieszkania. Dlaczego? Wyróżnić należy dwie główne przyczyny:

 • Cena. Mieszkania wykończone „pod klucz” są oczywiście droższe. Kupujący często rezygnują z tej opcji, licząc na to, że na własny koszt będą w stanie wykończyć dane mieszkanie taniej. Warto pamiętać jednak o tym, że deweloper przy budowie mieszkań w ramach społecznego programu mieszkaniowego przy zakupie materiałów budowlanych jest objęty tylko 8-procentową stawką podatku VAT – w porównaniu do 23% stawki w normalnej sprzedaży detalicznej. Dodatkowo przy zleceniach hurtowych może liczyć na znaczne zniżki u producentów. W efekcie oferta „pod klucz” może być atrakcyjna cenowo.
 • Sposób wykończenia. Każdy ma swój gust. Stąd często klienci kupujący mieszkanie decydują się na stan deweloperski, by wykończyć mieszkanie samodzielnie. Takie rozwiązanie wymaga o wiele więcej wysiłku – od wyboru ekipy remontowej, przez zakup materiałów, aż po kontrolę kolejnych etapów prac wykończeniowych. Jakkolwiek, warto zwrócić uwagę, że istnieją też firmy deweloperskie, które w standardzie „pod klucz” oferują dostosowanie wykończenia mieszkania do potrzeb klientów.

Stan deweloperski

To wciąż najczęściej wybierany standard wykończenia przy zakupie mieszkania od dewelopera. Choć, tak jak zostało to wspomniane, wymaga więcej fatygi, daje za to całkowitą swobodę w kształtowaniu końcowego wyglądu mieszkania. Dzięki temu możesz dowolnie zaprojektować swoje lokum – wedle własnych potrzeb oraz upodobań.

Idea tego stanu wykończenia jest prosta: deweloper wykańcza lokal do niezbędnego minimum potrzebnego do oddania mieszkania do użytku, często nic ponad to. W praktyce jednak stan deweloperski może przybierać różne formy. Ustawa deweloperska z 2012 roku, jak i poprzednie, nie precyzuje bowiem tego terminu. Jest to więc kwestia umowy między deweloperem a klientem – stąd bardzo ważne, aby ta umowa była maksymalnie dokładna i szczegółowa.

Mieszkanie od dewelopera – stan deweloperski czy pod klucz

Najczęściej jednak stan deweloperski obejmuje:

 • tynk (w większości przypadków gipsowy),
 • wylewkę podłogową,
 • instalację wodnokanalizacyjną,
 • instalację centralnego ogrzewania (często z grzejnikami),
 • instalacje elektryczną,
 • drzwi zewnętrzne i balkonowe,
 • okna wraz parapetami wewnętrznymi i zewnętrznymi.

Ważne!

Podwyższony stan deweloperski

Podwyższony stan deweloperski mieści się gdzieś pomiędzy stanem deweloperskim a standardem „pod klucz”. Jego forma jest indywidualną kwestią i ściśle zależy od dewelopera. W zakresie prac mogą znaleźć się:

 • dalsze etapy wykończenia ścian (położenie gładzi, zagruntowanie czy nawet wstępne pomalowanie na biało),
 • montaż grzejników, drzwi wewnętrznych czy rolet,
 • instalacja armatury sanitarnej, czyli tzw. „biały montaż”.

Mieszkanie od dewelopera – stan deweloperski czy pod klucz

Rzadko kiedy jednak spotkamy się z sytuacją, gdy wszystkie wyżej wymienione elementy będą uwzględnione.

Na co zwracać uwagę podczas kupna mieszkania od dewelopera?

Diabeł tkwi w szczegółach. Przy zakupie mieszkania na rynku pierwotnym należy zwrócić szczególną uwagę na to, co zawiera umowa deweloperska, a konkretniej załącznik do niej, który uszczegóławia, jaki dokładnie stan wykończenia mieszkania jest projektowany. Na tej podstawie można przedsięwziąć dalsze prace. Ważne jest, aby dokładnie przyjrzeć się nie tylko kosztorysom wszystkich tam zawartych prac budowlanych, ale również materiałom, z jakich będą wykonane poszczególne elementy wyposażenia mieszkania (np. okna czy drzwi).

Przy późniejszym odbiorze mieszkania konieczne będzie szczegółowe zweryfikowanie umowy deweloperskiej ze stanem faktycznym. Wówczas będzie trzeba sprawdzić nie tylko materiały użyte do wykończenia, ale także ocenić sposób i fachowość montażu. Każda niedoróbka powinna być spisana w protokole odbioru i poprawiona przez dewelopera.

Warto wiedzieć

Kupno mieszkania od dewelopera niesie z sobą wiele korzyści. To bardzo atrakcyjna forma nabycia własnego, nowoczesnego mieszkania. Jeśli posiadasz zaufaną ekipę remontową, będziesz mógł wykończyć swoje lokum wedle własnego gustu – wówczas wybór mieszkania w stanie deweloperskim będzie odpowiednią opcją. Z kolei podwyższony stan deweloperski pozwoli Ci ominąć niektóre etapy wykończenia mieszkania. Sporo zalet posiada również standard "pod klucz", który zupełnie uwolni Cię od wszelkich prac budowlanych – a często i ta oferta dewelopera umożliwi spersonalizowanie wnętrza pod własne predyspozycje.