Jak wybrać najlepszą ofertę pożyczki?

Wybór najlepszej oferty pożyczki gotówkowej może być trudny, szczególnie jeśli decyzja o pożyczce jest podyktowana nagłą potrzebą. W takiej sytuacji pośpiech jest złym doradcą, dlatego zapoznaj się dokładnie z dostępnymi ofertami i wybierz najkorzystniejszą opcję.

Wybierz najlepszą ofertę pożyczki gotówkowej

Prowizja i oprocentowanie

Na koszt pożyczki składa się głównie:

  • oprocentowanie 
  • prowizja
  • składka ubezpieczeniowa.

Oprocentowanie to odsetki od pożyczonej kwoty, które będziesz spłacać przez cały okres spłaty, a prowizja to jednorazowa opłata za udzielenie pożyczki. W zależności od oferty, prowizję zapłacisz w dniu otrzymania umowy lub rozłożysz ją na raty.
Pamiętaj, żeby porównać oferty co najmniej kilku banków. Przydatnym narzędziem są kalkulatory pożyczkowe, które banki udostępniają na swoich stronach. Po wpisaniu kwoty, którą potrzebujesz, zobaczysz jaka będzie wysokość raty i prowizji.
Warto również zapoznać się z promocjami. Banki czasami oferują pożyczki bez prowizji lub z obniżonym oprocentowaniem w ramach ofert specjalnych, np. z okazji wyprzedaży poświątecznych.

Ubezpieczenie

Szukając pożyczki, na pewno spotkasz się z ofertą ubezpieczenia spłaty. Składka ubezpieczeniowa to dodatkowy koszt, który musisz doliczyć do całkowitej kwoty spłaty. Jednak warto rozważyć ubezpieczenie, na wypadek różnych nieprzewidzianych sytuacji, jak np. choroba czy utrata pracy.
Dodatkowo, w niektórych bankach biorąc pożyczkę z ubezpieczeniem, możesz liczyć na korzystniejsze warunki, np. obniżone oprocentowanie.

RRSO

Banki muszą w swoich ofertach pokazywać RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. RRSO uwzględnia wszystkie koszty związane z pożyczką, czyli oprocentowanie, prowizję, składki itp.
Nie zawsze jednak pożyczka, która ma niższe RRSO, będzie tańsza. Porównując RRSO, upewnij się, czy brane są pod uwagę dokładnie te same parametry tzn. kwota, okres kredytowania i dodatkowe koszty, np. koszt ubezpieczenia. Jeśli RRSO ofert, które Cię interesują, uwzględnia np. inny okres spłaty, to porównanie nie będzie wiarygodne. Bardziej miarodajnym wskaźnikiem jest całkowity koszt kredytu, czyli suma wszystkich kosztów, które poniesiesz w trakcie całego okresu spłaty.

Dodatkowe koszty

Czasami mogą Cię zaskoczyć dodatkowe koszty, których zupełnie się nie spodziewałeś. Może to być opłata za prowadzenie konta, opłata za wcześniejszą spłatę lub jakiekolwiek inne zmiany w harmonogramie spłaty. Przed podpisaniem umowy zapoznaj się dokładnie z tabelą opłat i prowizji, aby uniknąć przykrych niespodzianek przyszłości.

Czy na pewno potrzebujesz pożyczki?

Przed zaciągnięciem zobowiązania rozważ, czy pożyczka gotówkowa to jedyny produkt, który spełni Twoje oczekiwania. Być może potrzebujesz zastrzyku gotówki przed wypłatą i wystarczy Ci karta kredytowa lub limit zadłużenia w koncie? Pamiętaj również, żeby dostosować ratę do swojej obecnej sytuacji finansowej, aby uniknąć problemów z nadmiernym zadłużeniem.

Szukasz pożyczki?

Zobacz naszą ofertę