Płatności bezgotówkowe w czasie pandemii – zapewnij sobie bezpieczeństwo

2021-05-18

Terminale bezgotówkowe to w czasie pandemii jedno z najbezpieczniejszych rozwiązań płatniczych. Ponieważ epidemia koronawirusa wpłynęła na praktycznie każdy aspekt naszej codzienności, nie mogła ominąć także zachowań konsumentów. W czasie pandemii płatności bezgotówkowe stały się jednym ze sposobów na zmniejszenie rozprzestrzeniania wirusa. W tym artykule dowiesz się dlaczego tak się stało i co to oznacza dla Twojego biznesu. 

Płatności bezgotówkowe w czasie pandemii – zapewnij sobie bezpieczeństwo

Specjaliści alarmują, że wirus na powierzchniach papierowych może się utrzymywać od kilku godzin do nawet kilku dni1. To właśnie dlatego płacenie gotówką w czasie pandemii może przyczynić się do rozprzestrzeniania wirusa. Aby temu zapobiec, warto wykorzystać w swoim biznesie terminale bezgotówkowe. Dzięki nim zwiększysz bezpieczeństwo swoje, swoich pracowników i klientów, ale także odpowiesz na rosnące zainteresowanie konsumentów tego typu rozwiązaniami płatniczymi. 

Płatności w sklepie

W czasie pandemii zmieniło się wszystko. Nasze biznesy, codzienne przyzwyczajenia i swobody. Zmieniły się też sposoby płacenia w sklepach stacjonarnych. Porównując „Płatności cyfrowe” – raporty Izby Gospodarki Elektronicznej z 2019 i 2020 roku, trudno nie zauważyć tej zmiany. Jak wynika z raportów, rośnie liczba osób, które wybierają w sklepach stacjonarnych płatności bezgotówkowe. Coraz więcej Polaków płaci za zakupy kartą, BLIKIEM, smartfonem i smartwatchem.

Supermarkety i większe firmy wraz z fundacją Polska Bezgotówkowa od początku pandemii apelują do klientów o płatności zbliżeniowe. Z polskiego krajobrazu konsumenckiego powoli zaczynają znikać dobrze znane obrazki starszych pań, które okupują sklepowe kasy bez końca wydzielając drobne do opłacenia zakupów. Coraz więcej starszych osób nauczyło się posługiwania kartami płatniczymi, wielu seniorom w zakupach pomaga też rodzina i znajomi. Płatności w sklepach zmieniły się na dobre.

Bezpieczne płacenie kartą

Płatności bezgotówkowe stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Panująca epidemia koronawirusa tylko utwierdziła naszych rodaków w tym wyborze. Konieczność zachowania dystansu społecznego sprawiła, że wielu Polaków zaczęło chętniej sięgać po transakcje przy użyciu terminali bezgotówkowych. Wg badania prof. Michała Polasika z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu aż 38% respondentów podczas pandemii częściej korzysta z płatności bezgotówkowych2

Płacenie kartą, szczególnie zbliżeniowo, jest postrzegane jako bezpieczne i wygodne dla klientów. Do popularyzacji takiego spojrzenia na płatności bezgotówkowe przyczyniają się akcje społeczne programu Polska Bezgotówkowa, takie jak – #ZdrowoBezgotówkowo. Ponieważ transakcje zbliżeniowe nie wymagają od kupującego dotknięcia terminalu, są zdecydowanie bezpieczniejsze dla sprzedawców i klientów, i ułatwiają możliwość zachowania dystansu społecznego. 

Transakcje przy użyciu smartfona lub smartwatcha

Coraz więcej Polaków wybiera płatność przy pomocy smartfona lub smartwatcha. Potwierdza to przywoływany już tutaj raport Izby Gospodarki Elektronicznej „Płatności cyfrowe 2020”3. Już 25% respondentów badania przeprowadzonego na potrzeby tego raportu deklaruje dokonywanie płatności przy pomocy smartfona lub tabletu. 9% ankietowanych płaci przy użyciu zegarka. Ponieważ Izba Gospodarki Elektronicznej publikuje swoje raporty co roku, łatwo sprawdzić, że na przestrzeni lat popularność transakcji przy użyciu urządzeń mobilnych stale rośnie.

Ponieważ już znasz ten rosnący trend w naszym kraju, warto wykorzystać go do rozwoju swojego biznesu. Skoro klienci chcą płacić przy użyciu różnych urządzeń mobilnych, warto im to umożliwić. Im bardziej zmniejszysz dla klientów barierę zakupu, tym chętniej zostawią u Ciebie swoje pieniądze4. Ta zasada podczas pandemii stała się jeszcze ważniejsza, ponieważ klienci bardziej świadomie wybierają biznesy, z których usług chcą skorzystać.

Klienci postawią na biznesy z terminalami bezgotówkowymi

Jak widzisz pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na zachowania konsumentów. Przyspieszyła trwający już od kilku lat wzrost popularności transakcji bezgotówkowych w naszym kraju. A ponieważ wszystko wskazuje na to, że w 2021 r. nadal będziemy się mierzyć z epidemią, można wysnuć wniosek, że coraz więcej klientów postawi na biznesy, w których mogą płacić bezgotówkowo. Jednym z najważniejszych czynników, które zadecydują o tym, czy klient wejdzie do naszego sklepu, nie będzie już tylko przyjazna dla oka witryna, a obecność charakterystycznej naklejki „Tu zapłacisz zbliżeniowo”. 

Jeszcze nigdy obsługa płatności bezgotówkowych nie była dla biznesów tak ważna jak teraz. Polska bezgotówkowa to nie jest już tylko pieśń przyszłości. Terminale POS i płatności bezgotówkowe mogą Ci nie tylko pomóc przyciągnąć do siebie klientów, ale także zmniejszają ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zdecydowanie warto pójść z duchem czasu i skorzystać z takich rozwiązań w swojej firmie. A jak jest w Twoim biznesie? #ZdrowoBezgotówkowo


1 https://www.medonet.pl/koronawirus-pytania-i-odpowiedzi/jak-sie-chronic,jak-dlugo-koronawirus-covid-19-przetrwa-na-przedmiotach-,artykul,91659604.html (dostęp: 07.03.2021 r.)

2 https://strefabiznesu.pl/zadbaj-o-wygode-i-bezpieczenstwo-swoje-oraz-najblizszych-wartobezgotowkowo-bo-zdrowobezgotowkowo/ar/c3-15243718 (dostęp: 07.03.2021 r.)

3 Raport „Płatności cyfrowe 2020” Izba Gospodarki Elektronicznej, grudzień 2020 r.

4 https://salesfloor.net/blog/to-increase-spending-reduce-friction-for-your-customers/ (dostęp: 07.03.2021 r.)

Terminale płatnicze

Przyjmujesz płatności kartą i telefonem tam, gdzie sprzedajesz towar lub usługi - równie łatwo w sklepie, biurze, restauracji i w domu u klienta.