Jak niedużym kosztem wykończyć mieszkanie?

Większość mieszkań z rynku pierwotnego nie nadaje się do tego, by zamieszkać w nich od razu po zakupie. Wykończenie mieszkania to konieczność – przygotuj swój budżet na wydatki związane z ułożeniem podłóg, pomalowaniem ścian czy zamontowaniem ceramiki sanitarnej. Sprawdź, co możesz zrobić, by zrobić to oszczędnie!

Jak niedużym kosztem wykończyć mieszkanie

Wykończenie mieszkania – zacznij od określenia potrzeb

Zastanów się, jak powinno wyglądać Twoje mieszkanie. Przemyśl, w jakim stylu chciałbyś je urządzić i na jakich rozwiązaniach najbardziej Ci zależy. Czy chciałbyś, aby wnętrze było nowoczesne czy wolisz prosty i klasyczny wystrój? To, na jaki standard się zdecydujesz, będzie w największym stopniu wpływało na koszt wykończenia mieszkania. Jeżeli szukasz oszczędności, koniecznie zastanów się, jakie udogodnienia są dla Ciebie niezbędne, a z których możesz zrezygnować.

Określ budżet na wykończenie mieszkania

Kiedy będziesz już wiedział, jak powinno wyglądać Twoje mieszkanie, możesz rozpocząć planowanie budżetu. Najlepiej dokładnie określić koszty poszczególnych materiałów wykończeniowych oraz kwotę, którą zapłacisz ekipie remontowej. Jeśli masz taką możliwość, skorzystaj z pomocy zaprzyjaźnionych fachowców czy rodzinnych „złotych rączek” – z pewnością obniży to koszt wykończenia mieszkania.

Pamiętaj, że nawet najdokładniejsze opracowanie budżetu nie gwarantuje, że wydasz tyle, ile założyłeś na początku. Niemalże niemożliwe jest przewidzenie wszystkich wydatków, a ostateczny koszt wykończenia mieszkania zazwyczaj jest wyższy. Z tego względu zawsze pamiętaj o odpowiedniej rezerwie finansowej – powinna wynosić co najmniej 10% ostatecznej kwoty.

Jak niedużym kosztem wykończyć mieszkanie

Warto wiedzieć

Jak wykończyć mieszkanie niedużym kosztem?

Istnieje kilka uniwersalnych zasad, dzięki którym możesz znacznie obniżyć koszt wykończenia mieszkania. Gdzie szukać oszczędności? Oto nasze wskazówki:

  • wybieraj raczej gotowe farby z próbnika, które są znacznie tańsze od farb z mieszalnika. Zwróć uwagę, by wybrana przez Ciebie farba mogła być czyszczona na mokro – dzięki temu ściany dłużej pozostaną świeże,
  • uważaj na ozdobne płytki typu „dekor” – np. listwy dekoracyjne czy płytki z aplikacją. Ich cena jest zwykle liczona za sztukę i całkowity koszt elementów dekoracyjnych może wynieść nawet kilkaset złotych,
  • sprawdzaj ceny polskich producentów – często są znacznie niższe od zagranicznych, przy zachowaniu podobnej jakości,
  • zastanów się, czy są prace, które możesz wykonać samodzielnie – perspektywa zaoszczędzenia pieniędzy na ekipie remontowej może wydawać się kusząca, jednak podejmowanie się prac, których nigdy nie wykonywałeś, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Z drugiej strony, jeżeli jesteś pewien, że potrafisz pomalować ściany lub ułożyć panele, nie ma przeszkód, by wykonać zadanie samodzielnie,
  • korzystaj z promocji – zanim kupisz materiały, porównaj oferty w kilku miejscach, wypatruj specjalnych ofert cenowych. Dzięki promocjom możesz kupić materiały wykończeniowe nawet o 30% taniej.

Jak niedużym kosztem wykończyć mieszkanie

Nie na każdym elemencie wykończenia mieszkania warto oszczędzać – zwłaszcza jeżeli za niską ceną podąża niska jakość. Istnieje jednak wiele sposobów na to, by w racjonalny i łatwy sposób obniżyć koszty materiałów czy nawet prac wykończeniowych. Skorzystaj z nich i mieszkaj po swojemu!

Właśnie kupujesz nieruchomość i chcesz ją wyremontować? A może masz już dom i potrzebujesz pieniędzy na remont? Sprawdź, jak wziąć kredyt na remont.