Jak wykończyć mieszkanie od dewelopera?

2020-05-05

Kupno mieszkania to wielka radość, mimo że związana z koniecznością dopełnienia licznych formalności. Jeśli planujesz zakup nowego lokum na rynku pierwotnym, będziesz musiał także stanąć przed wyzwaniem jego wykończenia. Zadanie to możesz zlecić deweloperowi, wykonać samodzielnie bądź z udziałem architekta wnętrz. Którą z opcji wybrać?

Kupno mieszkania od dewelopera

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym wymaga dobrego przygotowania. Gdy jednak dopełnisz wszelkich formalności, nadejdzie dzień odbioru wymarzonego M. W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera pamiętaj o bardzo ważnej kwestii – kupno mieszkania na rynku pierwotnym najczęściej oznacza, że odbierzesz je w tzw. stanie deweloperskim, czyli przygotowane do rozpoczęcia prac wykończeniowych.

Zobacz także: Wykończenie mieszkania – sprawdź, jak możesz je sfinansować

Zobacz także: Wykończenie mieszkania – sprawdź, jak możesz je sfinansować

Zakres prac i rodzaj zastosowanych materiałów wykończeniowych w mieszkaniu w stanie deweloperskim będą w dużej mierze zależały od Twojego budżetu i standardu wykończenia, jaki chcesz uzyskać. Efekt będzie także zależał od tego, komu powierzysz wykończenie mieszkania. Inne możliwości w tym zakresie oferuje deweloper, a jeszcze inne architekt wnętrz. Możesz również podjąć się tego zadanie we własnym zakresie. Jakie argumenty przemawiają za skorzystaniem z poszczególnych opcji?

Mieszkanie wykończone przez dewelopera

Choć zlecenie deweloperowi wykończenia nieruchomości pod klucz nie jest często wybierane w Polsce, sytuacja ta stopniowo się zmienia. Rozwiązanie to ma swoje zalety – przede wszystkim pozwala na odbiór mieszkania przygotowanego do wprowadzenia się. Deweloperzy oferują katalogi dostępnych materiałów wykończeniowych oraz wykonanie usługi w różnym zakresie – może ono obejmować zarówno prace podstawowe, jak i kompleksową aranżację wnętrza, uwzględniającą indywidualne rozwiązania i oczekiwany standard. Nie musisz szukać fachowców, zajmować się zakupem materiałów czy samodzielnymi robotami – za odpowiednią opłatą deweloper zrobi to za Ciebie, najczęściej oddając gotowe do zamieszkanie lokum w ciągu kilku tygodni.

Wykończenie mieszkania przez dewelopera (a także przez każdego innego wykonawcę) można sfinansować w jednym kredycie, a całkowity koszt usługi może być w tym przypadku atrakcyjny, m.in. ze względu na upusty cenowe przysługujące deweloperom. Wycenę podaną przez firmę możesz skontrolować we własnym zakresie, szacując przybliżone koszty remontu – w ten sposób dowiesz się, czy cena wykończenia mieszkania przez dewelopera nie jest wygórowana.

Czy wiesz, że…

Ustalenia dotyczące wykończenia mieszkania przez dewelopera, jego wyceny i czasu realizacji prac powinny zostać zawarte w załączniku do umowy deweloperskiej. Pamiętaj, że im bardziej szczegółowa będzie dokumentacja projektowa, tym bardziej ostateczny wygląd mieszkania będzie zbliżony do Twoich oczekiwań. Decydując się na takie rozwiązanie, zwróć również uwagę, czy deweloper daje gwarancję na wykonane prace.

Wykończenie mieszkania z udziałem architekta wnętrz

Innym rozwiązaniem, z którego możesz skorzystać podczas wykańczania mieszkania, jest powierzenie prac architektowi wnętrz. Jakie płyną z tego korzyści? Wiedza i doświadczenie specjalisty pomogą Ci w aranżacji mieszkania w pełni spełniającego Twoje potrzeby. Dobry architekt w projekcie wnętrza uwzględni Twoje wyobrażenia i pomysły, przystosowując je do Twoich możliwości finansowych. Co więcej, wiele firm oferujących swoje usługi w tym zakresie współpracuje z fachowcami – nie tylko ekipami remontowo-budowlanymi, ale i ze stolarzami, szklarzami itp. Na życzenie architekci nadzorują cały proces wykończenia nieruchomości – od stworzenia projektu aż po jego realizację – oddając w Twoje ręce mieszkanie gotowe do wprowadzenia się.

Zobacz także: Jak sprawdzić dewelopera przed kupnem mieszkania?

Zobacz także: Jak sprawdzić dewelopera przed kupnem mieszkania?

Współpraca z architektem pozwala więc inwestorowi na oszczędność czasu, a przy tym daje dużą swobodę wyboru materiałów wykończeniowych, sprzętów i elementów wyposażenia, które złożą się na indywidualną i niepowtarzalną aranżację wnętrza. Koszt wykończenia mieszkania z architektem wnętrz jest zależny m.in. od wielkości lokum i zakresu prac. Co istotne, z usług specjalisty możesz skorzystać także w celu zaaranżowania tylko jednego pomieszczenia, np. reprezentacyjnego salonu.

Samodzielny remont mieszkania

Jeśli nie zależy Ci na szybkiej przeprowadzce, możesz wykończyć nieruchomość we własnym zakresie. Co to znaczy? Samodzielny remont mieszkania krok po kroku będzie wymagał od Ciebie zaplanowania aranżacji, wyboru i zakupu materiałów, znalezienia i zatrudnienia fachowców oraz dopilnowania przebiegu robót i ich kolejności. Najczęściej będzie się to wiązało z dużym nakładem czasu oraz odleglejszym terminem zakończenia prac. Masz jednak pełną swobodę w planowaniu wystroju oraz w wyborze specjalistów.

Samodzielne wykończenie mieszkania może także oznaczać, że niektóre z prac wykonasz we własnym zakresie lub z pomocą przyjaciół bądź członków rodziny. Malowanie, układanie paneli, montaż lamp czy składanie mebli pozwolą Ci dodatkowo zaoszczędzić na usługach fachowców.

Kupno mieszkania od dewelopera daje wiele możliwości jego wykończenia. W tym zakresie możesz skorzystać z własnych umiejętności lub zainwestować w usługi architekta wnętrz bądź dewelopera. Dobrze przemyślany wybór pozwoli Ci urządzić mieszkanie Twoich marzeń, nie nadwerężając przy tym budżetu.

Nasz specjalista hipoteczny wyliczy Twoją zdolność kredytową i pomoże Ci złożyć wniosek. 

Porozmawiajmy

Umów kontakt z naszym specjalistą

Umów kontakt


Zadzwoń do nas

8:00 - 20:00 w dni robocze
8:00 - 16:00 w soboty
Koszt połączenia według stawek operatora.