Jak sprawdzić dewelopera przed kupnem mieszkania?

2017-03-31

Jednym z pierwszych kroków poprzedzających kupno mieszkania jest znalezienie wiarygodnego dewelopera. W natłoku ofert, a niekiedy również głośnych promocji, łatwo możesz się nie tylko pogubić, ale i podjąć niewłaściwą decyzję. Mieszkanie od dewelopera powinno gwarantować Ci 100% pewności udanego zakupu.

Jak znaleźć wiarygodnego dewelopera

Kupno mieszkania od dewelopera – co może pójść nie tak?

Od kiedy ustawa deweloperska (o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego) weszła w życie, trudniej jest paść ofiarą nieuczciwego lub bliskiego bankructwa dewelopera. Jednak nieodpowiednio wybrany inwestor może uprzykrzyć Ci życie na wiele innych sposobów. Jeśli decydujesz się na lokal z rynku pierwotnego, to naturalne, że chcesz mieć pewność jakości jego wykonania oraz tego, że będzie dokładnie takie, jak je zaprojektowano oraz opisano w umowie deweloperskiej. Z tego właśnie względu wybór inwestora jest jedną z kluczowych decyzji, które czekają Cię przed kupnem mieszkania.

Wskazówka

Kiedy decydujesz się na kupno mieszkania od dewelopera, musisz być gotowy na to, że nie każdy deweloper jest uczciwy, rzetelny i wiarygodny. Kupując mieszkanie, które ma Ci służyć przez lata, musisz być ostrożny i zorientowany w temacie nieruchomości. Niższa cena może być kusząca, ale zastanów się, co naprawdę może się za nią kryć. Głównymi zagrożeniami, które wiążą się z wyborem niewłaściwego dewelopera, są:

  • nieodpowiednie wykonanie budynku, w którym znajduje się mieszkanie – użycie niskiej jakości materiałów odbije się na stanie lokum w następnych latach, a także Twoich opłatach związanych z użytkowaniem nieekonomicznie wykonanego lokalu;
  • upadłość dewelopera;
  • przepłacenie;
  • niezgodność stanu lokalu ze stanem określonym w umowie deweloperskiej, a także znaczne różnice w architekturze budynku, infrastrukturze i jego otoczeniu;
  • przedłużająca się budowa i niedotrzymywanie zaplanowanych terminów.

Czy wiesz, że...

Jak upewnić się, że wybierasz wiarygodnego dewelopera?

Jeśli nie chcesz dołączyć do setek rozgoryczonych głosów, należących do ludzi opisujących na forach internetowych swoje historie o złych deweloperach, dowiedz się, jakie praktyki mogą Cię przed tym ustrzec. Kupno mieszkania od dewelopera wymaga od Ciebie wcześniejszego przygotowania się.

Krok 1 – weryfikacja rzetelności

Przede wszystkim sprawdź, jak radzi sobie dany deweloper. Co to znaczy? Upewnij się, że firma nie ma problemów finansowych i działa legalnie. Przyda się tutaj odpis z Krajowego Rejestru Długów czy wypis z ewidencji działalności gospodarczej; z kolei w ZUS-ie możesz sprawdzić, czy deweloper nie zalega ze składkami obowiązującymi wszystkich przedsiębiorców. Przed kupnem mieszkania firma powinna okazać akt notarialny dotyczący własności działki, a także uzyskane pozwolenie na budowę. To ważne dokumenty, które poświadczają rzetelność inwestora, a jednocześnie zabezpieczają Cię przed przykrymi niespodziankami.

Dodatkowym atutem dewelopera będzie członkostwo w Polskim Związku Firm Deweloperskich, rekomendacje Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa i nagrody otrzymane za dotychczasową działalność. Pamiętaj również, żeby każda umowa deweloperska przed podpisaniem została sprawdzona przez prawnika.

Pomocne może być także samo sprawdzenie prospektu informacyjnego dewelopera.

Krok 2 – zbieranie faktów, opinii i poznawanie historii

Wiarygodny deweloper powinien udzielić Ci wszystkich informacji, których potrzebujesz, jednak możesz je również sprawdzić na własną rękę. Udaj się na działkę, na której ma stanąć nieruchomość, i zweryfikuj wszelkie dane podane przez firmę. W urzędzie miasta sprawdź, czy nikt inny niż deweloper nie rości sobie do niej praw. Ważnym etapem jest przeprowadzenie rozmów z ludźmi, którzy byli niegdyś klientami wybranego przez Ciebie dewelopera. Sensownie jest, abyś skontaktował się z obecnymi mieszkańcami i zapytał ich o najważniejsze kwestie związane z tym, jak funkcjonuje firma. Możesz także sprawdzać opinie o deweloperze w internecie. Dowiedz się, w jakim stopniu umowa deweloperska była zgodna z końcowym etapem realizacji?

Jak wybrać wiarygodnego dewelopera przy wyborze mieszkania

Czy deweloper jest pomocny w kontakcie z bankiem?

Równie istotną kwestią, którą powinna zaoferować dobra firma deweloperska w zakresie sprzedaży mieszkania, jest jej właściwe podejście do spraw finansowych. 

Decyzja o kupnie mieszkania od dewelopera powinna zostać podjęta na podstawie szeregu zdobytych informacji i z pewnością nie może być pochopna ani pokierowana jedynie niepopartym faktami wrażeniem, że oto znalazłeś najlepszą ofertę. Sama tylko ustawa deweloperska nie będzie całkowicie chroniła Cię przed zagrożeniami związanymi ze złym wyborem inwestora. Jeśli sprawdzisz kompetencje firmy, istnieje o wiele większe prawdopodobieństwo, że umowa deweloperska będzie służyła równie dobrze Tobie. To ważny krok w Twoją przyszłość.