Ile musisz zarabiać, by otrzymać kredyt hipoteczny?

2019-06-10

Jakie musisz mieć zarobki, by uzyskać kredyt na własne „M”? Wbrew pozorom, nie musisz zarabiać kroci, żeby uzyskać kredyt hipoteczny i kupić mieszkanie. Jest jednak kilka wymogów. Sprawdź, jakie konkretne warunki kredytu hipotecznego musisz spełnić, aby go uzyskać!

Od czego zależy to, czy otrzymasz kredyt hipoteczny?

Nie tylko Twoje zarobki wchodzą w rachubę – aby otrzymać wsparcie finansowe z banku na kupno mieszkania, musisz spełnić kilka warunków.

Czy wiesz, że…
Niekoniecznie musisz mieć umowę o pracę ani prowadzić własną działalność gospodarczą. Nawet jeśli pracujesz jedynie w oparciu o umowę o dzieło, ale Twój staż pracy jest stosunkowo długi (banki preferują przynajmniej okres 12-24 miesięcy), a zarobki wystarczająco wysokie (ocenie zostanie poddane np. ostatnio złożone zeznanie podatkowe), masz realną szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego na mieszkanie.

Zdolność kredytowa, czyli?

Decyzja o przyznaniu Ci kredytu hipotecznego należy do banku i może różnić się w zależności od tego, który z nich wybierzesz. W każdym przypadku musisz jednak wykazać się zdolnością kredytową, ponieważ to właśnie ją będzie oceniał bank. Dlaczego? Bank chce upewnić się, że będziesz mógł swobodnie spłacać raty kredytu hipotecznego, a jednocześnie stać Cię będzie na dalsze utrzymanie. Oto lista aspektów, które zostaną wzięte pod uwagę, gdy będziesz ubiegał się o kredyt na mieszkanie:

  • historia kredytowa – najlepiej, gdy nie masz żadnych zadłużeń, a wszystkie, które miałeś do tej pory, były terminowo uiszczane,
  • dochody miesięczne – od ich wysokości będzie zależała kwota, jaką będziesz mógł otrzymać,
  • koszty utrzymania – zależą od tego, jaki jest Twój stan cywilny i od tego, czy posiadasz potomstwo,
  • rodzaj umowy o pracę oraz jej staż – w najlepszej sytuacji są osoby, które uzyskują dochody na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, ponieważ najłatwiej są w stanie goudokumentować. Każdy ma jednak takie same szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego, niezależnie od przedstawionego źródła dochodu, o ile źródło to jest akceptowane przez bank.

Czy wiesz, że…
Osoby będące w bezdzietnym związku małżeńskim mają niejako lepszą zdolność kredytową niż single, ponieważ koszty utrzymania (czynsz, gaz, prąd itp.) w obu przypadkach mogą być dość podobne, jednak w pierwszym uznaje się, że dzielone są na dwoje, a więc w efekcie – mniejsze. Dla przykładu: osoba samotna, wykazująca się dochodami miesięcznymi na poziomie średniej krajowej może uzyskać 250 000 zł kredytu hipotecznego, zaś małżeństwo, gdzie obie strony mają zarobki również nie większe od średniej krajowej, dostanie nawet 550 000 zł.

Uzyskanie kredytu hipotecznego – warunki finansowe

To, ile musisz zarabiać, aby uzyskać kredyt hipoteczny, zależy także od tego, jaką nieruchomość chcesz kupić. Innymi dochodami będziesz musiał się wykazać w przypadku kupna mieszkania w typie kawalerki, a innymi – lokalu z dwoma lub trzema pokojami. Pamiętaj również, że to, jakie są warunki kredytu hipotecznego, zależy od oferty konkretnego banku.

Najprostszym sposobem na wyliczenie, jak duży kredyt na mieszkanie może Ci przysługiwać, jest pomnożenie Twojego miesięcznego dochodu razy 80, jednak pamiętaj, że dopiero pracownik banku pomoże Ci zdobyć dokładne informacje. Jeśli spełnisz wszelkie inne warunki, których wymaga bank, przy zarobkach na poziomie 2000 zł netto miesięcznie otrzymasz 160 000 zł na kupno mieszkania. Taka kwota wystarczy na zakup nawet 2-pokojowego mieszkania o powierzchni 50 m² w centrum Łodzi! Cena mieszkania jest związana z danym miastem – inne są realia rynku nieruchomości w Warszawie, a inne w Gorzowie. Dla porównania – ostatnie średnie ceny mieszkań w stolicy wynosiły nawet 9000 zł za m², podczas gdy w Szczecinie można zapłacić nawet o połowę mniej.

Aby więc wykonać czytelne porównanie, usytuujemy Ciebie i Twoje miejsce pracy w Warszawie oraz założymy, że jesteś bezdzietnym singlem, a Twoja zdolność kredytowa jest maksymalna, czyt. nie masz żadnych zobowiązań, a wszystkie dotychczasowe spłacałeś zgodnie z terminami.

Ile musisz zarabiać, by otrzymać kredyt hipoteczny w stolicy?

Dobrą informacją jest fakt, że nawet zarabiając 2000 zł miesięcznie, stać Cię na zakup mieszkania w Warszawie. Jeśli bank uzna Twoją zdolność kredytową za wystarczającą, uzyskasz 160 000 zł kredytu hipotecznego, a taka kwota wystarczy na kawalerkę w stolicy, jednak o metrażu nie większym, niż 31 m². Jeśli zarabiasz 500 zł miesięcznie więcej, możesz otrzymać z banku 200 000 zł na zakup mieszkania, co pozwoli Ci znaleźć w warszawskiej Białołęce nieruchomość dwupokojową o metrażu niewiele większym niż kawalerka. Dla porównania, w Olsztynie możesz kupić mieszkanie dwupokojowe o powierzchni 41 m² za 130 000 zł.

Jeśli chcesz zamieszkać w trzypokojowym mieszkaniu w Warszawie, musisz przygotować się na ceny zaczynające się od 300 000 zł za około 50 m². W takim przypadku uzyskasz kredyt hipoteczny, jeśli Twoje zarobki oscylują wokół 3750 zł miesięcznie netto.

Widełki dochodów miesięcznych potrzebnych na uzyskanie kredytu na mieszkanie są bardzo duże, dlatego masz spore szanse, aby transakcję kupna mieszkania przeprowadzić z pełnym sukcesem. W zależności od tego, gdzie chcesz zamieszkać, jaka jest Twoja zdolność kredytowa oraz jakie masz oczekiwania co do metrażu, możesz przy swoich zarobkach kupić kawalerkę lub dwu- albo nawet trzypokojowe mieszkanie.