Jak zaoszczędzić na opłatach mieszkaniowych?

2018-09-05

Z pewnością wiesz, jak dużym obciążeniem dla domowego budżetu są comiesięczne opłaty eksploatacyjne. Chciałbyś je nieco obniżyć? Oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc płacić mniej za wodę, prąd i czynsz administracyjny.

Czynsz za mieszkanie – jakie opłaty wchodzą w jego skład?

Zanim zaczniesz myśleć o oszczędzaniu, powinieneś podsumować swoje miesięczne opłaty i sprawdzić, co dokładnie się na nie składa. Mowa tu przede wszystkim o czynszu administracyjnym – sporo osób nie jest do końca świadomych tego, jakie koszty skrywają się pod tą ogólną nazwą. Pod tym pojęciem należy rozumieć opłaty za:

 • ciepłą i zimną wodę,
 • odbiór ścieków,
 • wywóz śmieci,
 • zaliczkę za ogrzewanie,
 • utrzymanie części wspólnych – przeczytasz o nich w tym artykule,
 • konserwację oraz sprzątanie budynku i jego otoczenia,
 • pracę zarządu spółdzielni mieszkaniowej – o ile Twoje mieszkanie jest przez nią administrowane.

Czy można obniżyć opłaty eksploatacyjne wliczone do czynszu?

Z powyższego wynika, że wiele opłat wliczonych do czynszu administracyjnego jest stałych i nie masz wpływu na ich wysokość – tak jest np. w przypadku podatku od nieruchomości czy opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu. Są jednak takie, które możesz obniżyć – należy do nich chociażby opłata za wywóz śmieci. Możesz tu bowiem wybierać pomiędzy stawką za odpady zmieszane i posegregowane – jeśli zdecydujesz się na segregację śmieci z gospodarstwa domowego, zapłacisz mniej.

Koszty utrzymania czystości w budynku i konserwacji jego części wspólnych wydają Ci się zbyt wysokie? Możesz poruszyć ten temat na najbliższym spotkaniu wspólnoty mieszkaniowej. Zawsze istnieje bowiem możliwość zmiany zajmującej się tym firmy na taką, która ustali niższe stawki.

Oszczędzanie wody – o czym pamiętać?

Korzystanie z prysznica zamiast z wanny czy zakręcanie wody podczas mycia zębów i golenia to sposoby na oszczędzanie, które z pewnością są znane każdemu. W obniżeniu zużycia wody pomogą Ci również następujące zmiany w mieszkaniu:

 • wymiana armatury – wybierz baterie wyposażone w perlator. To niewielkie akcesorium sprawi, że wypływająca z wylewki woda zostanie napowietrzona – zwiększy się więc jej objętość, choć w rzeczywistości strumień będzie mniejszy niż ten, z którego korzystasz na co dzień,
 • używanie zmywarki – na jeden cykl pracy zmywarki potrzeba 10-13 litrów wody – w przypadku mycia ręcznego jej zużycie może wynosić nawet 20-25 litrów. Korzystając ze zmywarki, zużywasz więc 2 razy mniej wody – w efekcie zapłacisz 2 razy mniej za zużycie wody, co z pewnością poprawi stan domowego budżetu;
 • zakup oszczędnej spłuczki – nowoczesne spłuczki umożliwiają regulację spłukiwanej wody – dzięki temu zużywasz jej niewiele przy zachowaniu odpowiedniej higieny.

Uwaga!
Kapanie z niedokręconego kranu może się równać rocznej stracie około 5 000 litrów wody, a nieszczelna spłuczka niepotrzebnie zużyje nawet do 800 litrów. Dlatego też warto jak najszybciej naprawiać takie awarie.

Jak oszczędzać energię elektryczną?

To właśnie na koszty zużytej energii elektrycznej masz największy wpływ na co dzień – możesz więc szukać tutaj źródła oszczędności. Oto kilka sposobów, które mogą Ci w tym pomóc:

 • kupuj energooszczędne urządzenia – zawsze sprawdzaj, jaką klasę efektywności energetycznej ma sprzęt, który chcesz kupić. Skala oscyluje między A a G, z czego A oznacza najmniejszy pobór prądu, a G największy. Każda z tych klas może być dodatkowo oznaczona „+”, który informuje o jeszcze lepszych parametrach technicznych,

Warto wiedzieć
Im wyższa klasa energetyczna, tym droższe będzie urządzenie. Pamiętaj jednak o tym, że będzie to równocześnie oznaczać mniejszy pobór energii i niższe rachunki za nią – w efekcie różnica w cenie zwróci się po kilku latach.

 • racjonalnie korzystaj ze sprzętów elektrycznych – niewyłączone urządzenia pobierają prąd nawet wtedy, gdy są zostawione w trybie czuwania. Jeśli więc nie korzystasz z komputera, po prostu go wyłącz,
 • rozważnie korzystaj z oświetlenia – zawsze gaś światło, gdy nie przebywasz w pomieszczeniu. Nie warto jednak wyłączać go wtedy, gdy wychodzisz tylko na chwilę – nie dość, że zużyjesz więcej prądu na samo włączenie, to jeszcze skrócisz żywotność żarówek,

 • zmień taryfę energii – jeśli najwięcej prądu zużywasz w nocy, możesz zmienić taryfę ze standardowej (G11) na nocną (G12). Wtedy korzystanie z urządzeń elektrycznych od godziny 22 do godziny 6 będzie tańsze – zaoszczędzisz więc wstawiając wtedy pranie czy włączając zmywarkę,
 • zmień dostawcę energii – jeżeli zmiana taryfy nie przyniosła oczekiwanych efektów, zorientuj się, jakie ceny za energię elektryczną oferują inni dostawcy w Twojej okolicy. Jeśli są niższe, możesz rozważyć zmianę.

Czy wiesz, że…
Jednoosobowe gospodarstwo domowe zużywa średnio do 1600 kWh energii elektrycznej w ciągu roku. W przypadku czteroosobowej rodziny może to być z kolei nawet 4500 kWh. Przyjmując, że średnia cena za 1 kWh wynosi 0,55 zł, roczne zużycie prądu może wynieść w nich odpowiednio 880 zł i 2475 zł. Kwotę tę można jednak obniżyć, stosując przedstawione wyżej sposoby.

Oszczędzając na opłatach eksploatacyjnych, zyskasz od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie. Gdzie jeszcze możesz szukać oszczędności we własnym mieszkaniu? Dobrym pomysłem jest rozsądne gospodarowanie budżetem na wykończenie mieszkania.