Jakie mogą być dodatkowe koszty kredytu hipotecznego?

Kiedy kupujesz nieruchomość, zapłacisz nie tylko jej cenę. Dobrze wiedzieć, ile pieniędzy dodatkowo możesz potrzebować.

Jakie mogą być dodatkowe koszty kredytu hipotecznego

Koszty transakcji i zakupu nieruchomości

Poszukiwania wymarzonej nieruchomości możesz rozpocząć przez znajomych, w internecie lub skorzystać z pomocy biura nieruchomości. W tym ostatnim przypadku podpiszujesz umowę z pośrednikiem, który za swoją usługę może pobrać wynagrodzenie (najczęściej 1,5-3% ceny domu lub mieszkania + VAT). Czasami prowizję dla biura nieruchomości płaci tylko sprzedający.

Koszty związane z kredytem

Warto, abyś jako kredytobiorca wiedział, czego się spodziewać. Dzięki temu będziesz przygotowany i żadna dodatkowa opłata Cię nie zaskoczy . Wszystkie koszty powiązane z kredytem są uwzględnione w RRSO i CKK.

 • RRSO to rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Uwzględnia wszelkie koszty poniesione przez kredytobiorcę z uwzględnieniem czasu, w którym kredytobiorca, ten koszt ponosi. RRSO jest procentowym wyrażeniem CKK,
 • CKK to całkowity koszt kredytu - wszystkie koszty związane z umową - odsetki, opłaty, prowizje, podatki i marże.

Pamiętaj, że finansując zakup z kredytu hipotecznego potrzebujesz też wkładu własnego.

Opłaty dodatkowe

Kiedy bierzesz kredyt, zwróć uwagę na produkty i usługi oferowane w pakiecie. Mogą to być: konta, karty debetowe, kredytowe, ubezpieczenia. Oferty kredytowe sprzedawane łącznie z innymi produktami zazwyczaj mają bardziej atrakcyjną cenę. Sprawdź, jakie opłaty są pobierane za te produkty oraz jakie warunki musisz spełnić, by były darmowe ( np. obrót na karcie kredytowej, kwota transakcji na karcie debetowej). Takie rozwiązania mogą się okazać korzystne pod warunkiem, że dopasujesz je do swoich potrzeb.

Opłaty jednorazowe związane z kredytem:

 • za ocenę nieruchomości - masz do wyboru dwie możliwości:
  • zlecasz samodzielnie wycenę u rzeczoznawcy majątkowego - ING Bank Śląski akceptuje taki operat szacunkowy bez dodatkowych opłat,
  • jeśli go nie posiadasz, możesz zlecić ocenę nieruchomości w banku, za co może zostać pobrana dodatkowa opłata,
 • prowizja za udzielenie kredytu.

Ubezpieczenia kredytu

Podczas udzielania kredytu hipotecznego otrzymasz propozycję zakupu ubezpieczeń dostępnych w ofercie banku. Najważniejsze to dopasowanie ich do własnych potrzeb. Dobrze dobrane ubezpieczenie kredytu zapewnia Ci ochronę, bezpieczeństwo i spokój. Oferty kredytu z ubezpieczeniem często mają bardziej atrakcyjne warunki. Spotkasz się z dwoma rodzajami ubezpieczeń:

 • ubezpieczeniem nieruchomości - stanowi obligatoryjne zabezpieczenie kredytu. Wynika to z rekomendacji KNF. Warto pamiętać, że - chociaż obowiązkowe - przynosi ono dodatkową korzyść. W przypadku nieszczęśliwych zdarzeń zapewni Ci środki na usunięcie szkód i zwiększy poczucie bezpieczeństwa domowników. Nie musisz kupować go w tym samym banku, w którym bierzesz kredyt,
 • ubezpieczeniami ochronnymi - np. na życie, od utraty pracy, od niezdolności do pracy. Ich wykupienie jest dobrowolne. Należy pamiętać, by wybrać tylko te, które będą Ci potrzebne. Jeśli masz własną działalność gospodarczą, nie potrzebujesz ubezpieczenia od utraty pracy.

Więcej o ubezpieczeniach w ofercie ING

Jakie koszty urzędowe i u notariusza?

Kiedy podpisałeś już umowę kredytową, możesz się udać do notariusza, by podpisać akt notarialny potwierdzający zakup nieruchomości. Dostarczenie tego dokumentu do banku jest konieczne do uruchomienia kredytu. Przygotuj się na następujące koszty:

 • taksę notarialną, czyli wynagrodzenie notariusza - można ją negocjować,
 • podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu nabycia nieruchomości - 2% ceny nieruchomości,
 • podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu wpisu hipoteki - opłata stała 19 zł,
 • opłatę za odpisy aktu notarialnego - kilka złotych za każdą stronę dokumentu,
 • opłatę sądową za wpis własności (dział II) do Księgi Wieczystej - złożenie wniosku - 200 zł,
 • opłatę sądową za wpis hipoteki (dział IV) do Księgi Wieczystej - złożenie wniosku - 200 zł,
 • opłatę sądową za wniosek o założenie Księgi Wieczystej dla Twojej nieruchomości - złożenie wniosku - 60 zł (tylko, gdy nabywana nieruchomość nie ma Księgi Wieczystej).