Najpopularniejsze dzielnice mieszkaniowe: Katowice

2018-10-21

Katowice – ośrodek przemysłowy, dom słynnego spodka i dawny Stalinogród, to miasto, które jest coraz chętniej odwiedzane przez turystów i zamieszkiwane przez młodych ludzi. To śląskie miasto plasuje się na 11. miejscu w kraju, jeśli chodzi o liczbę ludności i 12. ze względu na powierzchnię. Które dzielnice Katowic są najpopularniejsze?

Czy Katowice przechodzą renesans?

Niegdyś kojarzone jedynie z szarymi blokami i kominami, i równie szarym od zanieczyszczonego powietrza niebem, Katowice przeżywają swój swoisty złoty wiek. Już nie tylko rozwijają się przemysłowo, ale i kulturalnie, turystycznie i społecznie. Coraz częściej odwiedzające je osoby twierdzą, że mogłyby tam zamieszkać. A co o Katowicach sądzą jego mieszkańcy?

Za największe atuty miasta uznaje się jego stosunkową młodość (150 lat), która nadaje mu pewną świeżość i czyni je świetnie dopasowanym do współczesnych potrzeb. Dużą rolę odgrywa architektura – choć trudno doszukać się tu tylu zabytków i klasycznego piękna, co w Krakowie czy Wrocławiu, Katowice zachwycają swoją moderną. Innym dużym plusem miasta jest zieleń, która zajmuje aż 50% powierzchni! Katowice zaskakują, a tym samym przekonują do siebie coraz więcej młodych ludzi.

A to ciekawe!
W Katowicach mieszka się dobrze, bo nie ma tu nadmiernych korków, ani przesadnych cen. Za to zarobki są dość wysokie, a bezrobocie niskie. To także napędza rozwój Katowic.

Katowice prężnie rozwijają się również jeśli chodzi o rynek mieszkaniowy. Powstaje dużo nowych inwestycji w różnych częściach miasta. Mieszkania w Katowicach osiągają średnie ceny na poziomie 5700 zł za 1 m², jednak na przestrzeni miasta są one bardzo zróżnicowane i w dużej mierze zależą od lokalizacji.

Dzielnice Katowic   gdzie mieszka się najlepiej?

Dzięki przeprowadzonemu w 2017 roku rankingowi dzielnic, można ustalić, które części Katowic są bardziej popularne i lepsze do mieszkania. Aby ustalić, gdzie warto zamieszkać, zapytano aż 1500 katowiczan, czy polecają swoje miejsce zamieszkania i dlaczego. W ogólnym rozrachunku miasto zajęło 18 miejsce wśród 100 największych polskich miejscowości badanych pod względem warunków do życia. Respondenci mieli ocenić swoje miejsce zamieszkania w skali od 100 do – 100.

Która dzielnica Katowic zdobyła najwięcej punktów? Jako najlepsze polecane miejsce do życia w stolicy Górnego Śląska badani wskazali Osiedle Tysiąclecia. Zajęło ono 48 punktów. Docenia się je głównie za:

  • przyjazne miejsce dla dzieci,
  • wygodę zakupów i ceny,
  • zadbaną okolicę,
  • dobre sąsiedztwo,
  • możliwości organizowania czasu wolnego.

W wielu innych kategoriach ta dzielnica Katowic również zajęła dość wysokie miejsce. W kategorii zieleń Osiedle Tysiąclecia uplasowało się na 4. miejscu – faktycznie, mieszkańcy tej lokalizacji bardzo cenią sobie bliskość dwóch bardzo dużych kompleksów zieleni. Są to Stawy na Tysiącleciu i Park Śląski. Oprócz tego zalicza się ona do jednej z bardziej przestrzennych dzielnic Katowic – tzw. zieleń osiedlowa i urządzona odgrywa bardzo dużą rolę w tej lokalizacji.


Wybierz bez ryzyka wymarzone mieszkanie, nie daj zaskoczyć się kosztom i bądź na bieżąco z procesem zakupu!

Przetestuj NAVIDOM


Oprócz popularnego Osiedla Tysiąclecia katowiczanie chwalą sobie także życie na Osiedlu Witosa. Ta dzielnica Katowic zajęła drugie miejsce w rankingu TOP 3. dzielnic miasta. Podobnie, jak Osiedle Tysiąclecia należy do zespołu północnych dzielnic miasta. Lokalizacja uplasowała się na czele w wielu kategoriach branych pod uwagę podczas badania. Osiedle Witosa wygrało ranking pod względem: sąsiadów, wygodnych zakupów i zadbanej okolicy. Jest również uważane za jedno z bezpieczniejszych miejsc w Katowicach, a także doskonale dostosowane dla dzieci i w dodatku czyste.

Najlepsze dzielnice Katowic = drogie mieszkania?

Popularne Osiedle Tysiąclecia zdaje się potwierdzać tę regułę. Podczas, gdy średnia miasta wynosi 5700 zł za 1 m², tutaj cena mieszkania rośnie aż do 6300 zł! Za to w Śródmieściu, które jest polecane ze względu na czas wolny, mieszkanie możesz kupić za średnio 4900 zł za m². Katowice to miasto bardzo zróżnicowane pod względem cen. Na przykład w bardzo lubianej dzielnicy, takiej jak Ligota-Panewniki (cisza, dość szybki dojazd do centrum, dużo zieleni), za mieszkanie zapłacisz średnio 5390 zł za m².

Giszowiec i Nikiszowiec
Te dwie dzielnice położone po wschodniej stronie miasta są jednymi z punktów, które trzeba zobaczyć, będąc w Katowicach. Znajdują się tam jedne z najbardziej charakterystycznych osiedli robotniczych w Polsce. Obecnie zabytkowa zabudowa przyciąga turystów z całego kraju. Obie dzielnice Katowic są również bardzo zielone i urokliwe. Przechodzą rewitalizację i stają się coraz lepszym miejscem do życia. W wielu kategoriach Giszowiec zajmuje 6-8 miejsce. Atutami obu lokalizacji są bardzo niskie ceny mieszkań – cena metra kwadratowego jest nawet o 1000 zł mniejsza niż średnia miasta.

Trzecie miejsce w rankingu top dzielnic Katowic zajęła Kostuchna. To najbezpieczniejsza lokalizacja do mieszkania w całym mieście. Wysoko uplasowała się też, bo na drugim miejscu, w kategorii sąsiedzi. Dzielnica Kostuchna jest również czysta, zadbana i dość zielona. W tej południowej dzielnicy Katowic również nie przepłacisz za mieszkanie – 1 m² kosztuje średnio mniej aż o 500-600 zł niż w prawie równie popularnym Osiedlu Tysiąclecia.

Katowice z roku na rok coraz bardziej zaskakują swoją bogatą ofertą kulturalną i turystyczną, a także ogólnym zadowoleniem mieszkańców – z pewnością warto zamieszkać w tym mieście.