Najpopularniejsze dzielnice mieszkaniowe: Katowice

2018-10-22
Ostatnia aktualizacja: 2021-12-13

Katowice – ośrodek przemysłowy, dom słynnego Spodka i dawny Stalinogród, to miasto, które jest coraz chętniej odwiedzane przez turystów i zamieszkiwane przez młodych ludzi. Które dzielnice Katowic są najpopularniejsze?

Czy Katowice przechodzą renesans?

Niegdyś kojarzone jedynie z szarymi blokami i kominami, i równie szarym od zanieczyszczonego powietrza niebem, Katowice przeżywają swój swoisty złoty wiek. Już nie tylko rozwijają się przemysłowo, ale i kulturalnie, turystycznie i społecznie. Coraz częściej odwiedzające je osoby twierdzą, że mogłyby tam zamieszkać. A co o Katowicach sądzą jego mieszkańcy?

Za największe atuty miasta uznaje się jego stosunkową młodość (150 lat), która nadaje mu pewną świeżość i czyni je świetnie dopasowanym do współczesnych potrzeb. Dużą rolę odgrywa architektura – choć trudno doszukać się tu tylu zabytków i klasycznego piękna, co w Krakowie czy Wrocławiu, Katowice zachwycają swoją moderną. Innym dużym plusem miasta jest zieleń, która zajmuje aż 50% powierzchni! Katowice zaskakują, a tym samym przekonują do siebie coraz więcej młodych ludzi.

A to ciekawe!

W Katowicach mieszka się dobrze, bo nie ma tu nadmiernych korków, ani przesadnych cen. Za to zarobki są dość wysokie, a bezrobocie niskie. To także napędza rozwój Katowic.

Katowice prężnie rozwijają się również jeśli chodzi o rynek mieszkaniowy. Powstaje dużo nowych inwestycji w różnych częściach miasta. Ceny mieszkań na przestrzeni miasta są bardzo zróżnicowane i w dużej mierze zależą od lokalizacji.

Dzielnice Katowic - gdzie mieszka się najlepiej?

Dzięki przeprowadzonemu w 2020 roku rankingowi dzielnic, można ustalić, które części Katowic są bardziej popularne i lepsze do mieszkania. Aby ustalić, gdzie warto zamieszkać, zapytano ponad 1500 katowiczan o poziom zadowolenia z mieszkania w danej swojej dzielnicy. 

Która dzielnica Katowic zdobyła najwięcej punktów? Jako najlepsze polecane miejsce do życia w stolicy Górnego Śląska badani wskazali Osiedle Tysiąclecia. Docenia się je głównie za:

  • przyjazne miejsce dla dzieci i osób aktywnych sportowo,
  • wygodę zakupów,
  • zadbaną okolicę,
  • infrastrukturę dla zwierząt.

Osiedle Tysiąclecia wyróżnia się w kategoriach zadbanej okolicy i ekologii. Mieszkańcy tej lokalizacji bardzo cenią sobie bliskość dwóch bardzo dużych kompleksów zieleni. Są to Stawy na Tysiącleciu i Park Śląski. Oprócz tego zalicza się ona do jednej z bardziej przestrzennych dzielnic Katowic – tzw. zieleń osiedlowa odgrywa bardzo dużą rolę w tej lokalizacji. 

Oprócz popularnego Osiedla Tysiąclecia katowiczanie chwalą sobie także życie w dzielnicy Dąb. Ta dzielnica Katowic zajęła drugie miejsce w rankingu dzielnic miasta. Dzielnica Dąb leży obok osiedla Tysiąclecia i również graniczy z rozległym obszarem Parku Śląskiego. Lokalizacja uplasowała się na czele w wielu kategoriach branych pod uwagę podczas badania. Dąb zajął wysokie miejsca w kategoriach: bezpieczeństwa, ekologii i zadbanej okolicy. Jest również uważane za zadbane miejsce, w którym dzieci znajdą rozmaite miejsca zabaw dla siebie.

Giszowiec i Nikiszowiec

Te dwie dzielnice położone po wschodniej stronie miasta są jednymi z punktów, które trzeba zobaczyć, będąc w Katowicach. Znajdują się tam jedne z najbardziej charakterystycznych osiedli robotniczych w Polsce. Obecnie zabytkowa zabudowa przyciąga turystów z całego kraju. Obie dzielnice Katowic są również bardzo zielone i urokliwe. Przechodzą rewitalizację i stają się coraz lepszym miejscem do życia. 

Trzecie miejsce w rankingu top dzielnic Katowic zajęła dzielnica Brynów - Osiedle Zgrzebioka. To najbezpieczniejsza lokalizacja do mieszkania w całym mieście. Ta dzielnica wysoko uplasowała się też w kategorii sąsiedzi. Brynów - Osiedle Zgrzebioka jest również miejscem czystym, zadbanym i dość zielonym. 

Katowice z roku na rok coraz bardziej zaskakują swoją bogatą ofertą kulturalną i turystyczną, a także ogólnym zadowoleniem mieszkańców – z pewnością warto zamieszkać w tym mieście.