Kupno mieszkania krok po kroku – poznaj sprawdzone rady

Zakup mieszkania to najczęściej inwestycja na lata, a czasem nawet na całe życie. Dlatego zanim podejmiesz decyzję o kupnie konkretnej nieruchomości, odpowiedz sobie na pytanie, czego oczekujesz od nowego lokum. Jeśli chcesz wiedzieć, jak kupić mieszkanie spełniające wszystkie Twoje potrzeby, sprawdź, czym kierować się przy jego wyborze.

Kupno mieszkania krok po kroku – poznaj sprawdzone rady

Zakup mieszkania krok po kroku

Czy wystarczy Ci pieniędzy na zakup mieszkania? A może skorzystasz z kredytu hipotecznego? Źródło sfinansowania nieruchomości to bardzo ważna kwestia i to od jej określenia powinieneś zacząć czynności związane z poszukiwaniem i kupnem mieszkania. Pamiętaj jednak, że inwestycja będzie udana wyłącznie, jeśli spełni Twoje potrzeby i będzie odpowiadała Twojemu stylowi życia. Zanim więc przystąpisz do formalności, przeanalizuj różne czynniki i upewnij się, że wybrany przez Ciebie lokal odpowiada Twoim preferencjom.

Krok 1 – źródło finansowania mieszkania i cena

Jeśli chcesz sfinansować zakup mieszkania z własnego budżetu, dokładnie wiesz, na jakie lokum Cię stać. Jeżeli natomiast musisz skorzystać z kredytu, w pierwszej kolejności zweryfikuj, o jaką maksymalną kwotę możesz się starać. Jak sprawdzić zdolność kredytową? Zwróć się do pracownika banku, który oszacuje Twoją zdolność kredytową. Możesz też samodzielnie obliczyć swoją zdolność na kalkulatorze kredytowym. Dzięki temu będziesz mógł zawęzić poszukiwanie mieszkania do nieruchomości w określonej cenie (którą możesz też negocjować).

Krok 2 – zakup mieszkania na ryku wtórnym czy pierwotnym?

Zdecyduj, czy chcesz kupić mieszkanie z rynku wtórnego, czy od dewelopera. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, które powinieneś przeanalizować. Nieruchomość z rynku wtórnego ma m.in. tę zaletę, że można nabyć ją w pełni wykończoną i wyposażoną, co oznacza, że będziesz mógł się wprowadzić do mieszkania natychmiast po jego zakupie. Kupno mieszkania od dewelopera w wielu przypadkach oznacza natomiast konieczność jego wykończenia i urządzenia – będzie to wymagało więcej czasu i pieniędzy, ale pozwoli Ci zaaranżować mieszkanie zgodnie z Twoim gustem.

Kupno mieszkania krok po kroku – poznaj sprawdzone rady

Krok 3 – kupno mieszkania krok po kroku – z pośrednikiem czy bez?

Podejmij też decyzję, czy chcesz znaleźć i kupić mieszkanie na własną rękę, czy za pomocą pośrednika nieruchomości. Sprawdzony, rzetelny pośrednik będzie uczestniczył w procesie zakupu mieszkania od początku do końca. Znajdzie oferty mieszkań odpowiadające Twoim oczekiwaniom, w korzystnej cenie i pozbawione wad prawnych, co pozwoli Ci zaoszczędzić czas i dokonać bezpiecznej transakcji. Możesz również zająć się wszystkim samodzielnie, unikając kosztów opłacenia pośrednika. Będzie to wymagało czasu i potrzeby samodzielnego zweryfikowania dokumentów związanych z mieszkaniem, np. aktu notarialnego czy księgi wieczystej.

Uwaga! Pamiętaj, aby przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży mieszkania zadbać o bezpieczeństwo transakcji. Sprawdź więc firmę deweloperską, jej doświadczenie i kondycję finansową. W przypadku kupna mieszkania z rynku wtórnego zweryfikuj przede wszystkim jego status prawny, a więc sprawdź, kto jest jego właścicielem, czy lokal nie jest obciążony długami i czy nie mają do niego prawa osoby trzecie.

Krok 4 – lokalizacja mieszkania

Określ lokalizację, w której chcesz mieszkać. Chętnie korzystasz z kulturalno-rozrywkowej oferty miasta? A może pracujesz w centrum i nie przewidujesz zmiany pracy w najbliższym czasie? Wybierz nieruchomość dobrze skomunikowaną z tą częścią miasta, w której najczęściej bywasz. To bardzo ważna kwestia, ponieważ łatwy i szybki dojazd w wybrane miejsca pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu. Pozostałe kryteria określ zgodnie z własnymi potrzebami. Jesteś rodzicem? Zwróć uwagę, czy w pobliżu znajduje się przedszkole, szkoła, przychodnia i plac zabaw. A jeśli po powrocie do domu chcesz odpocząć na łonie natury, zdecyduj się na nieruchomość w cichej okolicy, usytuowaną w pobliżu terenów spacerowych czy parków.

Kupno mieszkania krok po kroku – poznaj sprawdzone rady

Uwaga! Pamiętaj, by przed zakupem mieszkania sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego. Jest to ważne szczególnie podczas zakupu mieszkania od dewelopera – w ten sposób upewnisz się, że widok z Twojego okna nie ulegnie diametralnej zmianie i zielonego skweru nie zastąpi np. supermarket.

Krok 5 – idealne mieszkanie, czyli kondygnacja, metraż i rozkład

Zastanawiasz się, na którym piętrze kupić mieszanie? Jeśli zależy Ci na prywatności i lepszym widoku, zdecyduj się na jedną z wyższych kondygnacji. Gdy chcesz zaoszczędzić na ogrzewaniu, również wybierz mieszkanie położone wyżej, najlepiej usytuowane pomiędzy innymi lokalami. A jeżeli nie chcesz wnosić wózka czy ciężkich zakupów po schodach, zdecyduj się na parter, nawet jeśli w budynku jest winda – może mieć awarię w najmniej oczekiwanym momencie. W swoim wyborze uwzględnij też metraż mieszkania i jego rozkład – trzy pokoje to rozwiązanie dobre dla kilkuosobowej rodziny, dla singla czy singielki może wystarczyć mniejsze mieszkanie, składające się z salonu z aneksem kuchennym i sypialni.

Krok 6 – mieszkanie od wschodu czy zachodu?

Podczas kupna mieszkania zwróć też uwagę na jego usytuowanie względem stron świata. Mieszkanie od strony południowej lub południowo-zachodniej będzie dobrze oświetlone, a w lecie będzie się mocno nagrzewać. Pomieszczenia z oknami skierowanymi na północ będą z kolei ciemne, a do tych z wystawą wschodnią promienie słoneczne zawitają jedynie rano. Zwróć też uwagę na położenie poszczególnych pomieszczeń, jeśli kupujesz mieszkanie dwustronne – sypialnia od wchodu może nie być dobrym pomysłem, podobnie jak kuchnia usytuowana od strony południowej.

Krok 7 – dodatkowe udogodnienia

Zadaj sobie pytanie, które z wybranych elementów są dla Ciebie ważne: winda, monitoring, komórka lokatorska, wózkownia, a może podziemny garaż czy piwnica? Może jednak oczekujesz lokali usługowych na parterze budynku, takich jak sklep, siłownia, apteka czy fryzjer? Dodatkowe udogodnienia mogą wpływać na wyższą cenę mieszkania, ale jednocześnie zapewnią Ci komfort i wygodę w codziennym życiu.

Wybór idealnego mieszkania wymaga uwzględnienia wielu różnych czynników i jest kwestią indywidualną. Jeśli jednak rozpatrzysz wszystkie najważniejsze aspekty związane z zakupem mieszkania, z pewnością znajdziesz nieruchomość spełniającą Twoje potrzeby.