Sposoby na wkład własny – jak efektywnie oszczędzać?

2018-11-09

Jeśli myślisz o sfinansowaniu zakupu mieszkania kredytem hipotecznym, z pewnością wiesz, że wymagany wkład własny. Zastanawiasz się jak zebrać potrzebną kwotę? Sprawdź sposoby, które ułatwią oszczędzanie na minimalny wkład własny i przybliżą Cię do wymarzonego mieszkania.

Jak oszczędzać na wkład własny? – 4 porady

Choć powyższe sposoby na wkład własny są skuteczne, najlepszym i tak jest uzbieranie gotówki na własną rękę.

  1. Zacznij od analizy swojej historii kredytowej i pozbycia się zobowiązań, z których nie korzystasz. Nie potrzebujesz karty kredytowej? Zamknij ją zanim zaczniesz się starać o kredyt – bank uzna ją za dodatkowe obciążenie, które wpłynie na obniżenie Twojej zdolności kredytowej.
  2. Kontroluj swoje wydatki i zawsze zastanów się, zanim coś kupisz. Nieprzemyślane zakupy mogą Cię sporo kosztować, a w efekcie oddalić od wymarzonego celu. Pomocne jest opracowanie miesięcznego budżetu. Zobacz nasze video: Jak zrobić budżet domowy? Cenne porady znajdziesz też na Społeczności ING: artykuł „Sprawdzone sposoby jak oszczędzać pieniądze” 
  3. Przeanalizuj swoją obecną sytuację mieszkaniową i to, ile wydajesz na wynajem obecnego lokum. Być może na czas oszczędzania na własne mieszkanie, lepiej będzie przez jakiś czas pomieszkać z rodzicami lub też znaleźć współlokatora i dzielić się z nim kosztami wynajmu? W ten sposób co miesiąc będziesz mógł odłożyć nieco więcej i będziesz o krok bliżej do własnego lokum.
  4. Gdy uzbierasz już pewną sumę pieniędzy może skusić Cię promocja na sprzęt elektroniczny czy okazyjna oferta wakacji. Dobrze więc aby oszczędności na wakacje nie były „pod ręką”. Pomysł o założeniu specjalnego konta oszczędnościowego, celu oszczędnościowego lub lokaty. W ten sposób łatwiej będzie Ci je uchronić przed impulsywnymi decyzjami zakupowymi.

    Koniecznie zobacz też, jak zaoszczędzić na opłatach mieszkaniowych – możesz o tym przeczytać w naszym artykule.

icon

Czy wiesz, że...?

Zawsze opłaca się uzbierać trochę więcej niż wymagany przez bank wkład własny – jeśli tylko masz taką możliwość. W tej sytuacji będziesz mógł później liczyć na niższe raty lub krótszy okres kredytowania – w efekcie kredyt będzie mniej kosztował. O warunkach wkładu własnego w naszym banku dowiesz się tutaj.


Obniżony wkład własny – na czym polega to rozwiązanie?

Niektóre banki oferują kredyty hipoteczne, w przypadku których wkład własny może stanowić tylko 10% wartości nieruchomości. To rozwiązanie może wydawać się atrakcyjne. Aby z niego skorzystać konieczne jest jednak wykupienie dodatkowego produktu bankowego w postaci ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.
W ogólnym rozrachunku zapłacisz więc więcej – ubezpieczenie niskiego wkładu własnego zwiększa całkowity koszt kredytu.

Gdy już zbierzesz środki wymagane jajko wkład własny na mieszkanie, przyjdzie czas na wybranie odpowiedniego mieszkania i kredytu hipotecznego. Jak to zrobić? Garść praktycznych wskazówek znajdziesz w poradniku video: Jak kupić mieszkanie? oraz w artykule Jak porównać oferty kredytów hipotecznych?