Sposoby na wkład własny – jak efektywnie oszczędzać?

2018-11-09

Jeśli myślisz o sfinansowaniu zakupu mieszkania kredytem hipotecznym, z pewnością wiesz, że od 2017 roku jest wymagany 20-procentowy wkład własny. Zastanawiasz się jak zebrać potrzebną kwotę? Sprawdź sposoby, które ułatwią oszczędzanie na minimalny wkład własny i przybliżą Cię do wymarzonego mieszkania.

Wkład własny do kredytu – kiedy może być niższy?

Czy można przyspieszyć proces oszczędzania? W przypadku większości ofert kredytu hipotecznego, wkład własny wynosi 20%. Istnieją jednak oferty, w przypadku których wystarczy Ci zaledwie 10% wymaganych środków – z pewnym zastrzeżeniem. Jest nim konieczność wykupienia dodatkowego produktu bankowego w postaci ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Co to oznacza w praktyce? Wykupujesz dodatkową polisę, której składki będą naliczane do rat kredytu tak długo, aż nie osiągniesz wymaganego, 20-procentowego wkładu własnego – najczęściej trwa to kilkanaście miesięcy. Gdy przekroczysz ten próg, pozostała kwota do spłaty zostanie na nowo przeliczona – a Ty zaczniesz spłacać standardowe raty, bez składki ubezpieczeniowej.

Jakie są plusy i minusy tego sposobu na zdobycie pieniędzy na minimalny wkład własny? Korzyścią jest przede wszystkim to, że będziesz mógł cieszyć się wymarzonym lokum znacznie szybciej niż w sytuacji, gdy czekałbyś aż uda Ci się zebrać potrzebne środki samodzielnie. Jednocześnie jednak musisz liczyć się z tym, że w ogólnym rozrachunku zapłacisz więcej – przynajmniej na początku. Dopiero po ponownym przeliczeniu kredytu zaczniesz spłacać go tak jak kredytobiorca, który samodzielnie zebrał pieniądze na wkład własny.

icon

Czy wiesz, że...?

Choć wymagany przez banki wkład własny wynosi 20%, zawsze opłaca się uzbierać trochę więcej – jeśli tylko masz taką możliwość. W tej sytuacji będziesz mógł później liczyć na niższe raty lub krótszy okres kredytowania – w efekcie kredyt będzie mniej kosztował. 


Znajdź łatwo idealną ofertę i przejdź przez proces zakupu mieszkania krok po kroku już teraz!

Przetestuj NAVIDOM


Jak oszczędzać na wkład własny? – 4 porady

Choć powyższe sposoby na wkład własny są skuteczne, najlepszym i tak jest uzbieranie gotówki na własną rękę.

  1. Jak oszczędzać pieniądze na wkład własny? Zacznij od analizy swojej historii kredytowej i pozbycia się zobowiązań, z których nie korzystasz. Nie potrzebujesz karty kredytowej? Zamknij ją zanim zaczniesz się starać o kredyt – bank uzna ją za dodatkowe obciążenie, które wpłynie na obniżenie Twojej zdolności kredytowej.
  2. Staraj się kontrolować swoje wydatki i zawsze zastanów się, zanim coś kupisz. Nieprzemyślane zakupy mogą Cię sporo kosztować, a w efekcie oddalić od wymarzonego celu.
  3. Przeanalizuj swoją obecną sytuację mieszkaniową i to, ile wydajesz na wynajem obecnego lokum. Być może na czas oszczędzania na własne mieszkanie, lepiej będzie przez jakiś czas pomieszkać z rodzicami lub też znaleźć współlokatora i dzielić się z nim kosztami wynajmu? W ten sposób co miesiąc będziesz mógł odłożyć nieco więcej i będziesz o krok bliżej do własnego lokum.

  1. Szukasz innego sposobu na zebranie kwoty wymaganej przez bank w ramach wkładu własnego na mieszkanie? Najbezpieczniejszym sposobem jest skorzystanie z bankowych produktów oszczędnościowych – takich jak lokaty. Ile odkładać, by szybko osiągnąć swój cel? Wystarczy już 1000 zł co miesiąc, by po 3 latach cieszyć się sumą wystarczającą na wkład własny. Oczywiście możesz wpłacać na lokatę więcej, w miarę swoich możliwości.

Koniecznie zobacz też, jak zaoszczędzić na opłatach mieszkaniowych – możesz o tym przeczytać w naszym artykule.

Gdy już zbierzesz środki wymagane jajko wkład własny na mieszkanie, przyjdzie czas na wybranie odpowiedniego kredytu hipotecznego. Jak to zrobić? Garść praktycznych wskazówek znajdziesz tutaj – sprawdź, o czym warto pamiętać.