Kiedy zacząć inwestować na giełdzie

2019-06-07

Kiedy zacząć inwestować na giełdzie? Wybór odpowiedniego momentu

Giełda z pewnością nie powinna być Twoim pierwszym krokiem w świecie inwestycji. Jest to miejsce dla zaawansowanych inwestorów. Masz tam szansę na większe zyski, ale odpowiadasz też w pełni za skutki każdej swojej decyzji.

Gdy zrozumiesz zasady funkcjonowania giełdy, możesz stworzyć i zrealizować własną strategię inwestycyjną. Jej ważnym elementem będzie sposób radzenia sobie z ryzykiem. Jeżeli zaczynasz i chcesz przekonać się, czy uda Ci się wypracować zysk – inwestuj tylko tyle, ile w najgorszym wypadku jesteś w stanie stracić. Pamiętaj, że inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem.

Tu się nie gra – tu się inwestuje

Zapomnij o „graniu na giełdzie”, bo to kojarzy się z hazardem. Inwestowanie na giełdzie to nie loteria, tylko podejmowanie świadomych decyzji na podstawie dostępnych informacji. Stawką są prawdziwe pieniądze – Twoje pieniądze.

Nawet jeśli czujesz, że masz „nosa” do dobrych inwestycji, zanim podejmiesz jakąś decyzję, zdobywaj i analizuj informacje. Im więcej wiesz, tym lepiej. Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby inwestować samodzielnie – nie rób tego. Zawsze możesz zdecydować się na fundusze i powierzyć zarządzanie inwestycjami specjalistom z TFI.

Nie tylko wybór odpowiedniego momentu

Właściwy moment pierwszej inwestycji giełdowej jest ważny, ale to nie wszystko. Musisz też wiedzieć ile i w co zainwestować. Inwestowanie na giełdzie obejmuje różne poziomy zaawansowania. Od tego ile wiesz i jakie masz doświadczenie zależy to, w jakie instrumenty inwestujesz. W sekcji edukacyjnej ING przybliżymy Ci je wszystkie.

Inwestowanie na giełdzie powinno być świadome, dlatego zanim zaczniesz to robić, zdobądź wiedzę co najmniej na temat podstaw inwestowania. Zrób to, zanim zainwestujesz jakiekolwiek pieniądze. Wybór odpowiedniego momentu startu pomoże Ci uniknąć błędów. A te mogą być kosztowne.

Stosuj zasadę małych kroków. Szczególnie wtedy, gdy zaczynasz. Przed pójściem dalej, upewnij się, że rozumiesz uzyskane wcześniej informacje.

Co warto zapamiętać z naszego artykułu:

  • Stosuj zasadę małych kroków
  • Jeżeli nie jesteś gotowy, nie zaczynaj inwestowania na giełdzie.
Konto maklerskie z aplikacją ING Makler Mobile i modułem Makler w Moim ING.

Zacznij inwestować z kontem maklerskim

Korzystaj z modułu Makler w Moim ING.

Dowiedz się więcej