ING BANK ŚLĄSKI

Nadmierne zadłużenie

Nadmierne zadłużenie może przydarzyć się każdemu. Zmniejszenie dochodów czy utrata pracy szybko staje się początkiem problemów ze spłatą. Dlatego przed zaciągnięciem kredytu upewnij się, że jego spłata wraz z odsetkami nie przekroczy Twoich możliwości finansowych i rozsądnie zaplanuj domowy budżet.

Jak poradzić sobie z nadmiernym zadłużeniem

Zanim weźmiesz kredyt

Rozważ zakup ubezpieczenia. Banki oferują do swoich produktów kredytowych dodatkowe ubezpieczenia, które zabezpieczą Cię przed problemami ze spłatą zadłużenia w sytuacjach m.in. poważnego zachorowania, nieszczęśliwego wypadku lub utraty pracy. Składki ubezpieczeniowe zwykle są pobierane wraz z ratami i stanowią ich niewielką część.

Zmiana warunków umowy - restrukturyzacja

Jeśli wiesz, że Twoja sytuacja finansowa wkrótce się pogorszy np. straciłeś lub wkrótce utracisz źródło dochodu lub Twój dochód zmniejszył się znacząco, koniecznie poinformuj o tym bank. Im wcześniej poinformujesz bank o swoich problemach, tym łatwiej będzie znaleźć rozwiązanie i uchronić się przez zaległościami w spłacie.
Wiele banków proponuje w takiej sytuacji restrukturyzację. Restrukturyzacja to zmiana warunków spłaty, czyli dostosowanie wysokości rat do Twojej obecnej sytuacji finansowej lub zamiana produktu odnawialnego (np. limitu w koncie) na produkt spłacany w ratach.

W ramach restrukturyzacji możesz:

  • zawiesić czasowo spłatę kapitału lub całej raty,
  • wydłużyć okres spłaty i zmniejszyć kwotę raty
  • spłacać w ratach produkt odnawialny

Pamiętaj, żeby dokładnie zapoznać się z nowym harmonogramem i nowymi warunkami spłaty.

Konsolidacja zobowiązań

Pożyczka z konsolidacją to rozwiązanie dla osób, które w przeszłości zaciągnęły kilka różnych kredytów (np. samochodowy, gotówkowy, karta kredytowa). Przeniesienie kredytu (konsolidacja) pozwala na zsumowanie zadłużenia i rozłożenie go na dłuższy czas, co powoduje zmniejszenie kwoty miesięcznej spłaty. Dodatkowo, dzięki pożyczce z konsolidacją można uporządkować swoje finanse, płacąc jedną ratę miesięcznie, zamiast kilku.

Upadłość konsumencka

W skrajnych przypadkach można rozważyć upadłość konsumencką. W takiej sytuacji sąd decyduje jaką część długów umorzyć, a majątkiem zadłużonego dysponuje syndyk. W przypadku gdy sąd nie umorzy wszystkich długów, syndyk będzie mógł sprzedać część majątku, aby spłacić zadłużenie. Dlatego ta opcja powinna być ostatecznością.