Nadmierne zadłużenie

2020-09-11

Nadmierne zadłużenie może przydarzyć się każdemu. Zmniejszenie dochodów czy utrata pracy szybko staje się początkiem problemów ze spłatą. Dlatego przed zaciągnięciem kredytu upewnij się, że jego spłata wraz z odsetkami nie przekroczy Twoich możliwości finansowych i rozsądnie zaplanuj domowy budżet.

Jak poradzić sobie z nadmiernym zadłużeniem

Zanim weźmiesz kredyt

Rozważ zakup ubezpieczenia. Banki oferują do swoich produktów kredytowych dodatkowe ubezpieczenia, które zabezpieczą Cię przed problemami ze spłatą zadłużenia w sytuacjach m.in. poważnego zachorowania, nieszczęśliwego wypadku lub utraty pracy. Składki ubezpieczeniowe zwykle są pobierane wraz z ratami i stanowią ich niewielką część.

Zmiana warunków umowy - restrukturyzacja

Jeśli wiesz, że Twoja sytuacja finansowa wkrótce się pogorszy np. straciłeś lub wkrótce utracisz źródło dochodu lub Twój dochód zmniejszył się znacząco, koniecznie poinformuj o tym bank. Im wcześniej poinformujesz bank o swoich problemach, tym łatwiej będzie znaleźć rozwiązanie i uchronić się przez zaległościami w spłacie.
Wiele banków proponuje w takiej sytuacji restrukturyzację. Restrukturyzacja to zmiana warunków spłaty, czyli dostosowanie wysokości rat do Twojej obecnej sytuacji finansowej lub zamiana produktu odnawialnego (np. limitu w koncie) na produkt spłacany w ratach.

W ramach restrukturyzacji możesz:

  • zawiesić czasowo spłatę kapitału lub całej raty,
  • wydłużyć okres spłaty i zmniejszyć kwotę raty
  • spłacać w ratach produkt odnawialny

Pamiętaj, żeby dokładnie zapoznać się z nowym harmonogramem i nowymi warunkami spłaty.

Konsolidacja zobowiązań

Pożyczka z konsolidacją to rozwiązanie dla osób, które w przeszłości zaciągnęły kilka różnych kredytów (np. samochodowy, gotówkowy, karta kredytowa). Przeniesienie kredytu (konsolidacja) pozwala na zsumowanie zadłużenia i rozłożenie go na dłuższy czas, co powoduje zmniejszenie kwoty miesięcznej spłaty. Dodatkowo, dzięki pożyczce z konsolidacją można uporządkować swoje finanse, płacąc jedną ratę miesięcznie, zamiast kilku.

Upadłość konsumencka

W skrajnych przypadkach można rozważyć upadłość konsumencką. W takiej sytuacji sąd decyduje jaką część długów umorzyć, a majątkiem zadłużonego dysponuje syndyk. W przypadku gdy sąd nie umorzy wszystkich długów, syndyk będzie mógł sprzedać część majątku, aby spłacić zadłużenie. Dlatego ta opcja powinna być ostatecznością.