Mobilny terminal płatniczy i jego wpływ na Twój biznes

2021-04-13

Mobilny terminal POS zapewni Ci większą elastyczność i może potencjalnie zwiększyć liczbę Twoich klientów. W jaki sposób? Jakie są zalety przenośnych terminali i dlaczego warto nauczyć się ich obsługi, szczególnie wtedy, gdy działasz w branży gastronomicznej?

Mobilny terminal płatniczy i jego wpływ na Twój biznes

 

Terminal POS staje się niezbędny

Jeśli Polacy idą na zakupy, wybierają się do restauracji czy fryzjera, coraz rzadziej sięgają do portfela po banknoty i monety. Wprawdzie z wynikiem na poziomie 20% gotówka pozostaje drugą najchętniej wybieraną formą regulowania rachunków, ale pozostaje daleko w tyle za szybkimi płatnościami bezgotówkowymi.

Jeśli mają wybór, Polacy preferują płatność kartą debetową lub kredytową (60% osób) albo urządzeniem mobilnym, czyli smartwatchem bądź smartfonem (7%)1. Na zwyczaje związane z tym, jak płacimy, duży wpływ ma pandemia Covid-19.

Akceptacja kart płatniczych w czasie koronawirusa

Pieniądze podczas płacenia przechodzą z rąk do rąk, a banknoty i bilon trudno zdezynfekować. W związku z tym w czasie pandemii prowadzone były kampanie społeczne, które namawiały do używania bezgotówkowych płatności. 

Karty czy smartfona dotyka tylko jedna osoba, czyli posiadacz. W razie czego, na terminal płatniczy można nałożyć ochronną folię, a samo urządzenie wyczyścić. Według 90% Polaków, płatności zbliżeniowe są bardziej higieniczne w porównaniu do używania gotówki2.

Co więcej, dane z końca 2020 r. pokazują, że popularne są nie tylko karty, ale także urządzenia mobilne, dzięki którym można dokonywać płatności. Z aplikacji bankowej, która pozwala płacić na przykład kodami BLIK, korzysta 23% osób, a z usług typu Apple Pay czy Google Pay na smartfona i na smartwatcha 11%3.

Terminal POS a liczba klientów

Pandemia wpłynęła na krajobraz społeczny i gospodarczy. Ograniczenia związane z lockdownem szczególnie mocno odczuła branża gastronomiczna.

W związku z tym, że bary i restauracje nie mogły przyjmować gości, również lokale, które wcześniej tego nie oferowały, postawiły na sprzedaż jedzenia na dowóz. Jeśli klient zamawia obiad z dostawą, często oznacza to, że nie chce lub nie może wyjść z domu, również do bankomatu.

Mobilny terminal płatniczy może sprawić, że przybędzie Ci klientów. Wiele osób może nie brać pod uwagę Twojej oferty, jeśli jedyną opcją jest zapłata gotówką. Aż 89% osób deklaruje, że nie zmieni swoich nawyków związanych z częstszym korzystaniem z szybkich płatności po zakończeniu pandemii4

Płatność kartą - korzyści dla biznesu

Co to oznacza z perspektywy biznesu? Potencjalni klienci nie będą wracać do używania gotówki. Jeśli zaopatrzysz się w mobilny terminal, będzie to inwestycja długoterminowa, która pozwoli utrzymać dotychczasowych odbiorców, a także dotrzeć do nowych.

Jeżeli w trakcie lockdownu udało Ci się rozszerzyć ofertę o dowóz, nie rezygnuj z tej usługi. Z doraźnego rozwiązania może przeobrazić się w stałe źródło dochodu.

Nad mobilnym terminalem płatniczym pomyśl także, jeśli prowadzisz sklep spożywczy, piekarnię czy cukiernię. Dostarczanie pieczywa czy słodkości pod drzwi to także potencjalny sposób na dodatkowe pieniądze.

Więcej obsłużonych klientów dzięki terminalowi POS

Mobilny terminal POS może nie tylko sprawić, że zaczniesz przyjmować zamówienia od osób, które wcześniej nie chciały u Ciebie kupować. Skróci się także czas i jakość obsługi.

Załóżmy, że dowozisz jedzenie w obrębie osiedla i przyjmujesz płatność tylko gotówką. Twój dostawca w ciągu godziny odwiedza dwóch lub trzech klientów. Z każdym z nich musi się rozliczyć, przeliczyć pieniądze, wydać resztę. Może dojść do sytuacji, że otrzyma banknot o wysokim nominale. Może to wymagać odwiedzenia pobliskiego sklepu, żeby rozmienić banknot 200 zł albo wizyty u sąsiadów. Czas leci, a jedzenie dla kolejnych klientów stygnie.

Jak to wygląda w przypadku, w którym Twój kurier będzie obsługiwał terminal płatniczy? Zapuka do drzwi, klient przyłoży kartę, smartfona do czytnika i gotowe, dostawca może ruszać dalej.

Terminal mobilny – prosty sposób na skuteczną sprzedaż

Dzięki mobilnemu terminalowi płatniczemu dotrzesz do większej liczby osób w krótszym czasie. Dostawca nie będzie musiał tak często wracać do lokalu po kolejne porcje, bo będzie mniejsze prawdopodobieństwo, że jedzenie po drodze straci na jakości, z powodu długiego czasu transportu. Krótszy czas dostawy i smaczniejszy obiad może przełożyć się na to, że będziesz dostawać lepsze opinie, a klienci częściej będą do Ciebie wracać.

Prosta obsługa terminala i bezpieczeństwo pieniędzy

Mobilny terminal przyczyni się do tego, że Twoje pieniądze będą bezpieczniejsze. Po pierwsze dlatego, że obsługa terminala jest prosta.

Podczas dostawy nierzadko trzeba się spieszyć. Przy przeliczaniu gotówki nietrudno o pomyłkę. Jeśli Ty lub Twój pracownik będziecie używać terminala, wystarczy wpisać na klawiaturze wartość z rachunku, a na kwotę zerknie jeszcze klient.

Ponadto, zdarzają się różne przypadki losowe. Dostawca może zgubić gotówkę lub zostać okradziony. Im więcej transakcji będziesz przyjmować bezgotówkowo, tym ewentualne straty będą mniejsze.

Dzięki dostępowi do elektronicznego systemu zobaczysz, w których godzinach Twoi klienci częściej korzystają z opcji dostawy i będziesz mieć możliwość lepszego przygotowania się na większy ruch.

Mobilny czytnik kart płatniczych także stacjonarnie

Czytnik mobilny to urządzenie przydatne, jeśli dostarczasz jedzenie na wynos lub dowozisz zamówione zakupy pod drzwi. Jeśli już masz taki sprzęt, możesz go także wykorzystywać stacjonarnie.

Przykładowo, jeśli prowadzisz restaurację, z terminalem możesz podejść do stolika. Mobilne urządzenie sprawdzi się również w piekarni czy barze. W godzinach szczytu i największego ruchu, będziesz mieć możliwość obsłużenia większej liczby osób. Skróci się kolejka, a zysk potencjalnie wzrośnie, bo klienci nie zrezygnują z zakupów.

Polska Bezgotówkowa i terminal POS

Mobilny terminal POS możesz zamówić bez względu na to, jak wygląda stan finansów przedsiębiorstwa. Pozwoli Ci na to program Polska Bezgotówkowa.

W jego ramach otrzymasz czytnik kart za darmo na rok. Nie będziesz też płacić prowizji, jeśli obrót nie przekroczy 100 tys. zł. Masz konto firmowe w ING? Zamów terminal u nas. Korzystną ofertę Polski Bezgotówkowej rozszerzymy dla Ciebie do 14 miesięcy.


1 Badanie „Płatności bezgotówkowe Polaków 2020”, zrealizowane w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „Warto bezgotówkowo”, opublikowane w październiku 2020 r.

2 Badanie „Polacy wybierają płatności zbliżeniowe”, zrealizowane na zlecenie Mastercard, opublikowane w maju 2020 r.

3 Raport Izby Gospodarki Elektronicznej „Płatności cyfrowe 2020”, opublikowany w grudniu 2020 r.

4 Badanie „Polacy wybierają płatności zbliżeniowe”, zrealizowane na zlecenie Mastercard, opublikowane w maju 2020 r.

Terminale płatnicze

Przyjmujesz płatności kartą i telefonem tam, gdzie sprzedajesz towar lub usługi - równie łatwo w sklepie, biurze, restauracji i w domu u klienta.