ING BANK ŚLĄSKI

Bezpieczne kupno mieszkania – porady dla szukających i kupujących

2017-03-07

Interesuje Cię kupno mieszkania i już zacząłeś poszukiwanie odpowiedniego lokum? Pamiętaj, by dobrze sprawdzić wybraną nieruchomość oraz jej obecnego właściciela. Droga do zakupu mieszkania potrafi być kręta i wyboista, dlatego zanim podpiszesz umowę ze sprzedającym lub deweloperem, upewnij się, że inwestycja jest bezpieczna.

Kupno mieszkania krok po kroku

Zakup mieszkania to nie tylko jedna z ważniejszych decyzji życiowych, ale także często najbardziej kosztowna, dlatego należy się do niej odpowiednio przygotować. Poszukiwanie mieszkania rozpocznij od określenia swojego budżetu i zdolności kredytowej – pomoże Ci to w wyborze konkretnej nieruchomości. A na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania? Będzie to zależało od tego, czy decydujesz się na zakup na rynku pierwotnym, czy też wtórnym.

Zakup mieszkania od dewelopera

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego zacznij od sprawdzenia firmy deweloperskiej, która je oferuje. Dokumenty, jakie powinieneś sprawdzić, to m.in. odpis z krajowego rejestru sądowego (KRS), zaświadczenia z US i ZUS-u (potwierdzą, że firma nie zalega z opłatami), a także pozwolenie na budowę i akt poświadczający prawo własności do gruntu.

Cennym źródłem informacji jest również prospekt informacyjny, z którego dowiesz się m.in., jakie inwestycje dotychczas zrealizował deweloper, czy nie jest przeciwko niemu prowadzone postępowanie egzekucyjne oraz jaki jest plan zagospodarowania przestrzennego okolicznych działek.

Uwaga! Upewnij się, że pieniądze przekazywane deweloperowi za mieszkanie– zgodnie z obowiązującą od 29.04.2012 r. ustawą o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego – trafiają na mieszkaniowy rachunek powierniczy. To specjalne konto bankowe dewelopera, które stanowi dla Ciebie rodzaj zabezpieczenia – dzięki niemu zainwestowane przez Ciebie środki są lepiej chronione.

Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

Po sprawdzeniu dewelopera i podjęciu decyzji o zakupie mieszkania, pora na formalności. Pierwszym krokiem jest podpisanie u notariusza umowy deweloperskiej, która powinna zawierać zapis o zobowiązaniu dewelopera do wybudowania danego obiektu oraz o przeniesieniu prawa własności do konkretnego lokalu.

W dokumencie powinien się też znaleźć precyzyjny opis nieruchomości, termin jej oddania do użytku, konsekwencje niewywiązania się z umowy, a także wysokość zaliczki i kolejnych transz, które wpłaca się po wykonaniu przez dewelopera poszczególnych etapów budowy.

Zakończenie budowy oznacza, że możesz szykować się do odbioru mieszkania – zwróć uwagę na to, czy jest ono zgodne z wytycznymi określonymi w umowie. Możesz w tym celu zatrudnić inspektora budowlanego, który profesjonalnie oceni stan lokalu. Końcowym etapem jest podpisanie umowy ostatecznej.

Formalności po zakupie mieszkania to natomiast złożenie wniosku o założenie księgi wieczystej oraz ustanowienie hipoteki na rzecz banku, jeśli nieruchomość finansowana jest kredytem. Hipoteka stanowi jeden z rodzajów zabezpieczenia kredytu hipotecznego. W przypadku kredytu będziesz także zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia mieszkania. Na koniec pozostanie już tylko dopełnić formalności podatkowych i udać się do urzędu miasta, by się zameldować.

O co pytać przy kupnie mieszkania z rynku wtórnego?

Przed podpisaniem umowy i wpłaceniem zadatku bądź zaliczki w przypadku kupna mieszkania z rynku wtórnego, koniecznie zwróć uwagę na:

 • historię mieszkania – dowiedz się, kto w nim mieszkał, dlaczego jest sprzedawane;
 • kto jest właścicielem mieszkania – sprawdź akt notarialny oraz odpis z księgi wieczystej;
 • obecność zameldowanych lokatorów – zażądaj stosownego zaświadczenia o tym, że nikt nie jest zameldowany w mieszkaniu;
 • przeprowadzane remonty i ich przyczyny (np. zalanie);
 • sąsiedztwo;
 • zaległości w opłatach i obciążenia długami, np. kredytem hipotecznym – zażądaj m.in. zaświadczeń ze wspólny mieszkaniowej i od dostawców mediów.

Uwaga! Jeśli kupujesz mieszkanie przez pośrednika, upewnij się, że umowa z biurem nieruchomości nie zawiera tzw. niedozwolonych klauzul umownych – w tym celu najlepiej skonsultuj ją z prawnikiem. Dokładnie ją przeczytaj, poproś o wytłumaczenie niejasnych fragmentów, a także osobiście sprawdzaj dokumenty związane z kupnem mieszkania.

Kupno mieszkania z rynku wtórnego – formalności

Formalności związane z kupnem mieszkania z rynku wtórnego obejmują:

 • podpisanie umowy przedwstępnej, najlepiej poświadczonej notarialnie – należy sprecyzować w niej, jakie elementy wyposażenia pozostają w mieszkaniu, a nawet sporządzić szczegółowy protokół. W tym momencie uiszczasz też zadatek bądź zaliczkę. Podpisanie umowy przedwstępnej nie jest obowiązkowe, jednak stanowi zabezpieczenie Twoich interesów na wypadek, gdyby sprzedający zrezygnował z transakcji;
 • podpisanie ostatecznej umowy kupna;
 • złożenie wniosku o wpis do księgi wieczystej;
 • odbiór mieszkania ze sporządzeniem protokołu zdawczo-odbiorczego.

Kupno mieszkania – porady

Bezpieczny zakup mieszkania – czy to od dewelopera, czy od osoby prywatnej – będzie możliwy, jeśli:

 • dokładnie sprawdzisz firmę deweloperską bądź osobę sprzedającą mieszkanie;
 • sprawdzisz stan prawny nieruchomości;
 • zapoznasz się z planem zagospodarowania przestrzennego w okolicy nieruchomości;
 • przeczytasz każdą umowę przed jej podpisaniem i upewnisz się, że zawiera odpowiednie zapisy;
 • podczas odbioru mieszkania odnotujesz w protokole zdawczo-odbiorczym wszelkie zastrzeżenia dotyczące stanu mieszkania.

Zakup mieszkania to ważna życiowa decyzja i poważna inwestycja. Odpowiednie przygotowanie pozwoli Ci uniknąć nietrafionego zakupu i przybliży Cię do wyboru mieszkania Twoich marzeń.