Ile musisz zarabiać, by otrzymać kredyt na mieszkanie?

2019-08-07

Jakie musisz mieć zarobki, by uzyskać kredyt na mieszkanie? Wbrew pozorom, nie musisz zarabiać kroci, żeby uzyskać kredyt hipoteczny i kupić własne „M”. Jest jednak kilka wymogów. Sprawdź, jakie konkretne warunki kredytu hipotecznego musisz spełnić, aby go uzyskać!

Ile musisz zarabiać, by otrzymać kredyt hipoteczny

Od czego zależy to, czy otrzymasz kredyt na mieszkanie?

Nie tylko Twoje zarobki wchodzą w rachubę – aby otrzymać wsparcie finansowe z banku na kupno mieszkania, musisz spełnić kilka warunków.

Zdolność kredytowa, czyli?

Decyzja o przyznaniu Ci kredytu hipotecznego należy do banku i może różnić się w zależności od tego, który z nich wybierzesz. W każdym przypadku musisz jednak wykazać się zdolnością kredytową, ponieważ to właśnie ją będzie oceniał bank. Dlaczego? Bank chce upewnić się, że będziesz mógł swobodnie spłacać raty kredytu hipotecznego, a jednocześnie stać Cię będzie na dalsze utrzymanie. Oto lista aspektów, które zostaną wzięte pod uwagę, gdy będziesz ubiegał się o kredyt na mieszkanie:

  • historia kredytowa – najlepiej, gdy nie masz żadnych zadłużeń, a wszystkie, które miałeś do tej pory, były terminowo uiszczane,
  • dochody miesięczne – od ich wysokości będzie zależała kwota, jaką będziesz mógł otrzymać,
  • koszty utrzymania – zależą od tego, jaki jest Twój stan cywilny i od tego, czy posiadasz potomstwo,
  • rodzaj umowy o pracę oraz jej staż – w najlepszej sytuacji są osoby, które uzyskują dochody na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, ponieważ najłatwiej są w stanie go udokumentować. Każdy ma jednak takie same szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego, niezależnie od przedstawionego źródła dochodu, o ile źródło to jest akceptowane przez bank.

Uzyskanie kredytu hipotecznego – warunki finansowe

To, ile musisz zarabiać, aby uzyskać kredyt hipoteczny, zależy także od tego, jaką nieruchomość chcesz kupić. Innymi dochodami będziesz musiał się wykazać w przypadku kupna mieszkania w typie kawalerki, a innymi – lokalu z dwoma lub trzema pokojami. Pamiętaj również, że to, jakie są warunki kredytu hipotecznego, zależy od oferty konkretnego banku.

Ile musisz zarabiać, by otrzymać kredyt hipoteczny

Najprostszym sposobem na wyliczenie, jak duży kredyt na mieszkanie może Ci przysługiwać, jest pomnożenie Twojego miesięcznego dochodu razy 80, jednak pamiętaj, że dopiero pracownik banku pomoże Ci zdobyć dokładne informacje. Jeśli spełnisz wszelkie inne warunki, których wymaga bank, przy zarobkach na poziomie 2000 zł netto miesięcznie otrzymasz 160 000 zł na kupno mieszkania. Taka kwota wystarczy na zakup nawet 2-pokojowego mieszkania o powierzchni 50 m² w centrum Łodzi! Cena mieszkania jest związana z danym miastem – inne są realia rynku nieruchomości w Warszawie, a inne w Gorzowie. Dla porównania – ostatnie średnie ceny mieszkań w stolicy wynosiły nawet 9000 zł za m², podczas gdy w Szczecinie można zapłacić nawet o połowę mniej.

Widełki dochodów miesięcznych potrzebnych na uzyskanie kredytu na mieszkanie są bardzo duże, dlatego masz spore szanse, aby transakcję kupna mieszkania przeprowadzić z pełnym sukcesem. W zależności od tego, gdzie chcesz zamieszkać, jaka jest Twoja zdolność kredytowa oraz jakie masz oczekiwania co do metrażu, możesz przy swoich zarobkach kupić kawalerkę lub dwu- albo nawet trzypokojowe mieszkanie.