Jak wybrać mieszkanie od dewelopera? Rynek pierwotny bez tajemnic

2017-03-23

Decydując się na kupno mieszkania, stajesz przed wyborem oferty z rynku pierwotnego lub wtórnego. Mieszkanie od dewelopera to lokum z rynku pierwotnego, nowe, w trakcie budowy lub w dopiero fazie projektowania. Poniżej prezentujemy tajniki rynku pierwotnego – ich znajomość pozwoli Ci wybrać mieszkanie takie, jakiego Ty potrzebujesz, a nie takie, które chce sprzedać inwestor.

Rynek pierwotny a wtórny – czy wiesz, jakiego mieszkania potrzebujesz?

Decydując się na zakup własnego mieszkania, kluczową kwestią jest wybór między ofertami z rynku pierwotnego i wtórnego. Lokale z rynku wtórnego były lub są zasiedlone, a transakcja odbywa się między obecnym i przyszłym właścicielem. Z kolei po zakupie nieruchomości na rynku pierwotnym staniesz się pierwszym właścicielem mieszkania i możesz mieć decydujący wpływ na to, jak zostanie ono wykończone, dostosowując je pod każdym względem do własnych potrzeb.

Mieszkanie pod klucz czy w standardzie deweloperskim?

Rynek pierwotny oferuje w większości lokale, które przed wprowadzeniem się należy wykończyć i wyposażyć. Deweloperzy są przygotowani także na to, że nowi właściciele nie chcą czekać i oferują im mieszkania wykończone pod klucz, jednak ich cena jest wyższa niż oddawanych do użytku w standardzie deweloperskim o kwoty rzędu od 500 do nawet 1000 zł za metr kwadratowy. Stan deweloperski oznacza oddanie mieszkania w stanie surowym, dlatego przed wprowadzeniem się należy wygospodarować kilka tygodni, a nawet miesięcy na urządzenie się. Wykończenie pod klucz wymaga jedynie kupienia własnych mebli – po ich wniesieniu mieszkanie jest w pełni gotowe do przyjęcia domowników. Niektórzy inwestorzy oferują standard pośredni między deweloperskim a pod klucz, czyli podwyższony stan deweloperski, na który składają się:

  • wykończenie ścian tynkiem, gładzią i wstępne pomalowanie farbą,
  • zamontowane drzwi zewnętrzne,
  • zamontowane parapety wewnętrzne,
  • zamontowane ogrzewanie podłogowe,
  • zamontowane instalacje.

Kolejna kluczowa kwestia – lokalizacja mieszkania

Mieszkanie od dewelopera nie zawsze będzie usytuowane w miejscu, które najbardziej Ci odpowiada. Nowe inwestycje mieszkaniowe w centrach miast powstają jedynie tam, gdzie znajduje się jeszcze wolne miejsce do budowy. Inwestorzy, a są nimi deweloperzy i spółdzielnie mieszkaniowe, starannie wybierają teren pod kątem przyszłych zysków – lokale bliżej centrum, choć mniej przestronne, wciąż są w cenie. Więcej ofert z rynku pierwotnego dotyczy mieszkań usytuowanych na obrzeżach miast. Posiadanie jednego z nich oznacza konieczność używania samochodu lub korzystania z komunikacji miejskiej – to minus, ale z drugiej strony lokalizacja obfituje często w bliskość terenów zielonych, których próżno szukać w zatłoczonych i zakorkowanych centrach.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania?

Idealne miejsce do życia to takie, które umożliwia każdemu z domowników realizację jego codziennych aktywności. Kupno mieszkania krok po kroku wymaga od właściciela nowego lokum sprawdzenia następujących aspektów:

  • czy w pobliżu nowej lokalizacji istnieje dostęp do rozwiniętego transportu publicznego,
  • czy jest dostęp do rozwiniętej infrastruktury miejskiej,
  • jakie są założenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
  • czy istnieją plany budowy w pobliżu trasy szybkiego ruchu.

Wskazówka
Nawet jeśli założenie rodziny jest dopiero w odległych planach, warto uwzględnić kwestię, czy w pobliżu nowego mieszkania znajdują się: żłobek, przedszkole i szkoła ze świetlicą, a jeśli są dopiero w trakcie planowania lub budowy – kiedy placówki te zostaną oddane do użytku.

Co dokładnie zawiera oferta dewelopera?

Portfolio dewelopera, zawierające jego zrealizowane i planowane inwestycje, jest kolejnym zbiorem informacji, z którego możesz skorzystać w trakcie wyboru mieszkania. Im jest ono bardziej rozbudowane w części poświęconej oddanym do użytku budynkom, tym bardziej wzrasta wiarygodność inwestora, z którym zdecydowałeś się dokonać transakcji. Ale to nie koniec zalet wynikających z uważnej lektury całości oferty dewelopera.

Po pierwsze, może się okazać, że wśród zbudowanych i oddanych do użytku lokali pozostały wnętrza dotąd niewykupione, przez co cena ich metra kwadratowego została obniżona. Zakup mieszkania może się okazać mniej kosztowny niż pierwotnie planowałeś.

Po drugie, uważnie zapoznaj się z ofertą dotyczącą różnych standardów wykończenia mieszkania. Porównanie proponowanych wariantów z własnymi szacunkami dotyczącymi zakupu materiałów budowlanych i wykończeniowych może wykazać, że bardziej opłacalny okaże się wybór podwyższonego standardu deweloperskiego. Dlaczego? Jeśli inwestor wykańcza w ten sposób wiele lokali ze swojej oferty, w większym stopniu może wynegocjować zniżkę na materiały budowlane niż pojedynczy klient.

Konkurencja na rynku nieruchomości powoduje, że ofert dotyczących sprzedaży mieszkań od deweloperów jest coraz więcej. To korzystna sytuacja z Twojego punktu widzenia – przyszłego posiadacza własnego lokum. Możesz bardzo precyzyjnie określić swoje preferencje mieszkaniowe, a następnie wybrać mieszkanie idealnie spełniające Twoje wymogi.


Chcesz łatwo znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu? Jest na to sposób!

Przejdź do NAVIDOM