Koszty zakupu mieszkania. Jak obniżyć?

2017-08-17

Czy koszty zakupu mieszkania można obniżyć? Podpowiadamy, gdzie możesz szukać oszczędności zarówno przy kupnie mieszkania z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Zobacz, które opłaty przy zakupie mieszkania można zmniejszyć.

Kupując mieszkanie, możesz negocjować jego cenę. Dotyczy to kupna mieszkania na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Dodatkowo możesz negocjować stawkę taksy z notariuszem oraz ustalić niższą stawkę prowizji pośrednika lub całkiem zrezygnować z jego usług. Czy można obniżyć podatek od kupna mieszkania PCC? Przyjrzyjmy się bliżej kosztom transakcyjnym towarzyszącym zakupie nieruchomości.

Niższe opłaty notarialne przy zakupie mieszkania

Wizyta u notariusza jest niezbędna do przeniesienia prawa własności do nieruchomości. Maksymalną wysokość opłaty notarialnej przy zakupie mieszkania ustala Minister Sprawiedliwości. Często notariusze podają najwyższą dozwoloną stawkę za udokumentowanie transakcji. Kwotę można więc negocjować.

Czy wiesz, że...

Każda strona odpisu aktu notarialnego to dodatkowy koszt. Przy kupnie mieszkania potrzebne są trzy komplety odpisów, wysyłane do sądu wieczystoksięgowego, urzędu skarbowego i gminy lub spółdzielni. W przypadku kupna mieszkania na kredyt konieczny jest jeszcze jeden komplet. Nie ma potrzeby sporządzania dodatkowych odpisów – oryginał aktu pozostaje w kancelarii, więc w przyszłości, gdy zajdzie taka konieczność, można pobrać potrzebny komplet.

Negocjowanie stawki pośrednika

Osoby korzystające przy kupnie mieszkania z usług pośrednika nieruchomości powinny spodziewać się wydatków za jego obsługę. Opłata jest ustalana indywidualnie – stawka wynosi średnio od 2% do 3% (plus VAT) od wartości nieruchomości. Można ją więc negocjować lub szukać tańszego biura. Za usługę płaci się tylko w przypadku zawarcia transakcji kupna-sprzedaży. Wiele agencji nieruchomości całkiem rezygnuje z prowizji pobieranej od kupującego na rynku wtórnym. Niektóre duże firmy zajmujące się obrotem mieszkań od dewelopera również nie pobierają opłat od kupujących. Szukanie korzystnych ofert może przełożyć się na spore oszczędności.

Można też całkiem rezygnować z pośrednika, ale trzeba pamiętać, że kupno mieszkania ze wsparciem agencji może mieć wiele korzyści. Jeśli płacisz za usługę, dowiedz się, co wliczone jest w jej cenę. W umowie powinien znaleźć się zakres obowiązków agencji nieruchomości – od prezentacji ofert dopasowanych do preferencji klienta aż do zapewnienia szerokiego wsparcia prawnego. Trzeba też pamiętać, że zwiększenie bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami, a więc zadbanie o aspekty, które czynią całość transakcji przejrzystą i pewną, to ustawowy obowiązek pośrednika.

Opłaty przy zakupie mieszkania – podatek PCC

Jeśli kupujesz mieszkanie na rynku wtórnym, musisz odprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnych. Przykładowo: jeśli wartość nieruchomości wynosi 300 tys. zł, koszt zakupu mieszkania wzrośnie o stawkę podatku, czyli 6 tys. zł. W przypadku zakupu mieszkania na rynku pierwotnym, nie ponosisz kosztu podatku PCC.

Czy wiesz, że...

Jeśli kupujesz mieszkanie już wcześniej użytkowane przez innych lokatorów, po cenie znacznie niższej niż rynkowa, urząd skarbowy może zakwestionować niską wartość nieruchomości. Gdy tak się stanie, wymierzy on nowy podatek od kupna mieszkania – od wartości rynkowej nieruchomości. Dlatego dobrze, jeśli osoby kupujące lokum w złym stanie technicznym zlecą rzeczoznawcy przygotowanie operatu zawierającego wycenę nieruchomości wraz z dokumentacją zdjęciową. Może on stanowić argument uzasadniający niską cenę mieszkania na wypadek kontroli US. Jeśli bierzesz kredyt na zakup mieszkania w ING, operat zamówiony za naszym pośrednictwem otrzymasz na własność.

Obniżenie kosztów kupna mieszkania – podsumowanie

  • Transakcyjne koszty przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym są wyższe niż przy zakupie mieszkania w tej samej cenie od dewelopera o podatek PCC.
  • Można również zmniejszyć opłaty notarialne przy zakupie mieszkania. Umowa przedwstępna ze sprzedającym nie musi być zawierana u notariusza, co zmniejsza dodatkowe koszty transakcyjne. Jednak trzeba wiedzieć, że zawarcie jej w zwykłej formie to niepełne zabezpieczenie dojścia do skutku umowy przyrzeczonej.
  • Jeśli chcesz obniżyć koszty zakupu mieszkania na rynku wtórnym, możesz spróbować negocjować wysokość prowizji z agencją nieruchomości lub poszukać pośrednika, który nie pobiera opłat od kupujących.