Kupno mieszkania w kamienicy – poznaj wszystkie za i przeciw

2018-09-11

Czy kupno mieszkania w kamienicy może się opłacać? Wiele osób nie decyduje się na nie, wybierając mniej ryzykowną opcję – lokal na nowym osiedlu. Czy te obawy mają podstawy? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania w kamienicy.

Dlaczego warto kupić mieszkanie w kamienicy?

Znaczna większość centralnych lokalizacji miejskich jest już gęsto zabudowana. Nawet jeśli chcesz mieszkać na Śródmieściu w takim mieście jak Wrocław, Warszawa czy Gdańsk, może być to niemożliwe z powodu braku nowych inwestycji i miejsca na budowę osiedli mieszkaniowych. Jedyną szansę na kupno lokalu w centrum stanowi niekiedy rynek wtórny i zdarza się, że dostępne są na nim właśnie mieszkania w kamienicy. Jeśli znajdziesz lokum w zadowalającej Cię cenie, będzie to doskonała inwestycja zarówno, gdybyś chciał sam tam zamieszkać, jak i w przypadku wynajmowania lokalu innym.

Zazwyczaj jasne, przestronne i wysokie – mieszkanie w kamienicy znajduje się też najczęściej w świetnej lokalizacji. Położone w samym centrum życia kulturalnego miasta może służyć nie tylko jako doskonałe lokum do wynajmowania turystom czy obcokrajowcom na kontraktach, ale również jako lokal usługowy – biuro, butik czy galeria sztuki. Kupno mieszkania w kamienicy może być doskonałą inwestycją.

Czy mieszkanie w kamienicy będzie tańsze?

To zależy. Łowcy okazji z pewnością ucieszy fakt, że wymagające remontów lokale w kamienicy mogą być tańsze nawet o 25% od innych mieszkań na sprzedaż (na obu rynkach). Nie można jednoznacznie uznać, że lokum w zabytkowym budynku zawsze będzie miało niższą cenę niż to, które jest nowo budowane. Jeśli mieszkanie w kamienicy jest bardzo zadbane, położone w szczególnie atrakcyjnej lokalizacji i umiejscowione w budynku z końca XIX lub początku XX w. utrzymanym w doskonałym stanie, musisz przygotować się na ceny zbliżone do najbardziej luksusowych apartamentów. 

Mieszkania w kamienicy już wyremontowane i wykończone w wysokim standardzie nie będą wcale tańsze niż lokale budowane w ostatnich latach, jak i również te stawiane na najnowszych osiedlach i w doskonałych lokalizacjach. Wszystko zależy od lokalnego rynku nieruchomości.

Kupno mieszkania w kamienicy do remontu – sposób na dobry zarobek?

To, co dla niektórych może stanowić wadę, dla innych będzie zaletą. Coraz częstszą metodą inwestowania w nieruchomości, jest tzw. flipping. Nie kupujesz po to, żeby mieszkać czy wynajmować, ale po to, żeby sprzedać z dużym zyskiem. W przypadku mieszkań w kamienicach sprawa jest dość prosta – inwestor szuka lokali, które są sprzedawane bardzo tanio, zazwyczaj z uwagi na ich stan. Takie lokum jest remontowane i wystawiane ponownie w znacznie wyższej cenie.

Zobacz także: Jak wygląda wycena nieruchomości zabytkowych?

Zobacz także: Jak wygląda wycena nieruchomości zabytkowych?

Zalety mieszkania w kamienicy

Jeśli zastanawiasz się między kupnem mieszkania w kamienicy a kupnem mieszkania w bloku, przyjrzyj się plusom i minusom obu rozwiązań. Oto zalety tego pierwszego:

  • grube mury – stanowią doskonałą izolację dźwiękową, będziesz zatem czuł się bardziej swobodnie w kamienicy niż w bloku, a latem docenisz przyjemny chłód;
  • wysokie sufity – przestrzeń w mieszkaniu w kamienicy wpływa pozytywnie na samopoczucie, ale także pozwala na większe możliwości aranżacyjne. W niektórych lokalach możliwe jest zbudowanie antresoli, a przestrzeń pod sufitem przeznaczysz również do przechowywania;
  • większy metraż – zazwyczaj lokale w kamienicach przypominają apartamenty – mają przynajmniej 70 m² i balkon. Niektóre mieszkania mają nawet 150 m² wielkości, czym przewyższają często domy jednorodzinne. Lokale w kamienicach są również najczęściej dobrze zaprojektowane i pozwalają na dużą dowolność aranżacyjną;
  • lokalizacja – stanowi ona często główny powód, dla którego inwestorzy walczą o lokale kamieniczne;

  • cena – nie zawsze niska, ale na tyle różnorodna, że o wiele łatwiej jest znaleźć atrakcyjną ofertę dotyczącą mieszkania w kamienicy niż w nowym budownictwie.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania w kamienicy – wady

Jeśli chcesz kupić mieszkanie w kamienicy, powinieneś wyczulić się na pewne kwestie. Na co szczególnie zwrócić uwagę? Pamiętaj, że mieszkanie w kamienicy może się wiązać z takimi wadami jak:

  • duże koszty utrzymania – np. związane z ogrzewaniem dużego i wysokiego lokum,
  • konieczność dokonywania drogich remontów,
  • brak miejsca parkingowego i windy,
  • zaniedbana klatka i wilgoć,
  • miejski zgiełk.

Nasz specjalista hipoteczny oszacuje Twoją zdolność kredytową i pomoże Ci złożyć wniosek. 

Porozmawiajmy

Umów kontakt z naszym specjalistą

Umów kontakt


Zadzwoń do nas

8:00 - 20:00 w dni robocze
8:00 - 16:00 w soboty
Koszt połączenia według stawek operatora.

Kupno mieszkania w kamienicy z pewnością może być opłacalne. Jeśli sam chcesz zamieszkać w takim lokum, dokładnie przemyśl swoje potrzeby i oczekiwania. Ważne jest, abyś bezwzględnie wiedział, na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania z rynku wtórnego.