Odbiór mieszkania z rynku wtórnego i pierwotnego - na co zwrócić uwagę?

2017-09-22

Załatwiłeś formalności związane z kredytem, kupiłeś mieszkanie i nie możesz się już doczekać, aż w nim zamieszkasz? Pamiętaj, że kupno mieszkania to dopiero pierwszy krok – kolejny to jego odbiór od dewelopera lub od poprzedniego właściciela.

Jak przygotować się do odbioru mieszkania?

Najważniejsze aby na odbiór mieszkania umówić się w ciągu dnia – wtedy łatwiej zauważysz ewentualne mankamenty. W sprawdzeniu stanu technicznego lokalu pomogą Ci następujące narzędzia i sprzęty:

 • poziomica – pozwoli sprawdzić, czy podłoga mieszkania jest równa,
 • kątownik – dzięki niemu upewnisz się, czy ściany są proste,
 • miarka lub dalmierz – z ich pomocą wymierzysz rzeczywistą powierzchnię pomieszczeń,
 • próbnik napięcia – wykorzystasz go do sprawdzenia instalacji elektrycznej,
 • aparat fotograficzny – do zrobienia zdjęć wad i usterek, które możesz później wykorzystać przy wskazaniu koniecznych napraw lub podczas sporu z deweloperem czy poprzednim właścicielem mieszkania,
 • projekt mieszkania – dzięki niemu sprawdzisz czy np. wszystkie gniazdka elektryczne i łączniki światła są na swoim miejscu.
Zobacz także: Kredyt hipoteczny - jak wygląda proces zakupu mieszkania krok po kroku

Zobacz także: Kredyt hipoteczny - jak wygląda proces zakupu mieszkania krok po kroku

Co jest ważne w przypadku odbioru mieszkania od dewelopera?

Podczas odbioru mieszkania od dewelopera spotykasz się z jego przedstawicielem i sprawdzasz, czy zakupiony lokal rzeczywiście spełnia wszystkie warunki zapisane w umowie. Poniżej kilka wskazówek, jak krok po kroku sprawdzić, czy wszystko się zgadza.

 • Sprawdź, czy rzeczywisty metraż mieszkania pokrywa się z tym, co zostało podane w umowie – pomoże Ci w tym klasyczna miara lub dalmierz,
 • Skontroluj miejsca zamontowania gniazdek i łączników elektrycznych oraz podłączeń pod armaturę łazienkową – powinny się one zgadzać z projektem mieszkania,
 • Przyjrzyj się ścianom – powinny być one równe, bez pęknięć, zarysowań i nierówności - wykorzystaj też kątownik do sprawdzenia kąta prostego pomiędzy ścianą a podłogą,
 • Zastosuj poziomicę, aby sprawdzić, czy podłoga jest równa,
 • Przy pomocy próbnika sprawdź, czy w gniazdkach jest prąd,
 • Poświęć też chwilę na sprawdzenie stanu drzwi i okien – powinny się one lekko otwierać i zamykać bez skrzypienia oraz być szczelne. Ważny jest też ich stan wizualny – nie powinny być porysowane, pęknięte ani ubrudzone farbą.

A co zrobić, jeśli wykryjesz usterki? Powinieneś uwzględnić je w protokole odbioru, ustalając jednocześnie z przedstawicielem dewelopera termin, w którym wszelkie wady zostaną usunięte.

Zobacz także: Wady w mieszkaniu od dewelopera – jak działa prawo rękojmi?

Zobacz także: Wady w mieszkaniu od dewelopera – jak działa prawo rękojmi?

Czy wiesz, że…

Pomoc fachowca przy odbiorze mieszkania – na jakiego korzyści możesz liczyć?

Oczywiście przy odbiorze mieszkania możesz sprawdzić wszystkie kwestie techniczne samodzielnie. Jednak fachowiec, np. inspektor nadzoru budowlanego, łatwiej wykryje usterki, które Tobie mogą umknąć, np. rysy czy uszkodzenia na ścianach lub brak kątów prostych pomiędzy ścianą a podłogą. Wcześniejsze wykrycie tych mankamentów przez specjalistę może zaoszczędzić Ci problemów z użytkowaniem mieszkania w przyszłości.

Co zrobić, jeśli zauważysz wady już po odbiorze mieszkania?

W momencie odbioru mieszkania podpisujesz protokół odbioru, w którym zaznaczasz wszystkie usterki i uchybienia, które deweloper musi usunąć lub naprawić w odpowiednim czasie. Tym dokumentem także potwierdzasz, że przyjmujesz mieszkanie w takim stanie i odbierasz klucze do niego. Często zdarza się jednak, że niektóre wady ujawniają się dopiero po pewnym czasie – co wtedy?

Okazuje się, że podpisanie protokołu odbioru wcale nie przesądza sprawy – jeszcze przez 5 lat możesz domagać się od dewelopera naprawienia wad fizycznych lokalu z tytułu rękojmi. Co ważne, prawo do rękojmi przysługuje każdemu i nie musi być zapisane w umowie kupna mieszkania. Kiedy możesz ubiegać się o naprawienie usterek na mocy rękojmi?

Kodeks cywilny umożliwia Ci skorzystanie tego prawa m.in. w sytuacji, gdy mieszkanie posiada wadę zmniejszającą jego wartość lub gdy nie ma ono właściwości, o których zapewnił Cię sprzedający w momencie kupna mieszkania. Co to oznacza w praktyce? Jeśli dach budynku przecieka, masz prawo żądać od dewelopera jego naprawienia – tak po prostu.

Nasz specjalista hipoteczny wyliczy Twoją zdolność kredytową i pomoże Ci złożyć wniosek. 

Porozmawiajmy

Umów kontakt z naszym specjalistą

Umów kontakt


Zadzwoń do nas

8:00 - 20:00 w dni robocze
8:00 - 16:00 w soboty
Koszt połączenia według stawek operatora.

Zakup mieszkania na rynku wtórnym – na co zwracać uwagę przy odbiorze?

W przypadku zakupu mieszkania na rynku wtórnym cały proces sprawdzenia wizualnego i technicznego stanu lokalu wygląda podobnie jak przy odbiorze mieszkania od dewelopera. Powinieneś więc spotkać się z aktualnym właścicielem mieszkania i sprawdzić wszystko – od metrażu lokalu i pionu ścian po stan instalacji elektrycznej oraz wentylacji.

Czy wiesz, że…

Przy kupnie mieszkania „z drugiej ręki” znacznie ważniejszą kwestię stanowi to, czy nie posiada ono żadnych obciążeń prawnych i to właśnie ten fakt powinieneś skontrolować przy odbiorze mieszkania. Stan prawny mieszkania możesz sprawdzić w jego księdze wieczystej – na co warto zwrócić uwagę podczas jej przeglądania?

 • Czy osoba, od której kupujesz mieszkanie, jest jego jedynym właścicielem?
 • Czy mieszkanie nie jest obciążone prawem dożywocia na rzecz osób trzecich?
 • Czy mieszkanie nie posiada innych obciążeń finansowych (np. nie jest zabezpieczeniem kredytu poprzedniego właściciela)?

Przed zakupem mieszkania na rynku wtórnym warto zatrudnić specjalistę – pomoże dopilnować wszystkich niezbędnych formalności, w tym w sprawdzeniu stanu prawnego lokum.

Odbiór mieszkania to bardzo ważny punkt na drodze do własnego lokum. Dlatego warto dobrze się przygotować do tego spotkania i na miejscu sprawdzić nawet najdrobniejsze szczegóły przed podpisaniem protokołu odbioru, zarówno z deweloperem, jak i poprzednim właścicielem – może to Ci zaoszczędzić wielu problemów w przyszłości.