Przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku – Poradnik

Istnieje kilka sposobów na obniżenie rat kredytu na kupno mieszkania. Jednym z nich jest przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku. Sprawdź, kiedy warto przenieść kredyt hipoteczny i jak to zrobić krok po kroku.

Przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku – Poradnik

Kiedy przeniesienie kredytu do innego banku może być opłacalne?

Refinansowanie kredytu hipotecznego to spłata droższego kredytu ze środków uzyskanych w ramach nowego, tańszego kredytu. Takie rozwiązanie może sprawić, że Twoja comiesięczna rata będzie niższa. Dodatkowo może wyraźnie obniżyć się całkowity koszt zobowiązania. Przypatrzmy się kilku sytuacjom, w których przeniesienie kredytu do innego banku może być opłacalne.

Twój kredyt hipoteczny ma wysokie oprocentowanie

Refinansowanie to wzięcie nowego kredytu w zastępstwie obecnego zobowiązania hipotecznego. Może być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem, jeśli zaciągnąłeś kredyt na kupno mieszkania na niezbyt korzystnych warunkach. Nawet gdy oprocentowanie było atrakcyjne podczas podpisywania umowy, sytuacja na rynku mogła się zmienić i obecnie mogą istnieć korzystniejsze rozwiązania. Obniżenie marży przekłada się na oszczędności. Refinansowy kredyt hipoteczny może zmniejszyć wysokość rat, co ułatwi dysponowanie domowym budżetem.
Jeśli Twój kredyt jest oparty o okresowo stałą stopę oprocentowania, dopytaj w banku czy możesz przenieść kredyt i na jakich warunkach.

Masz kilka kredytów hipotecznych

Refinansowanie pozwala też na łączenie kredytów zabezpieczonych hipoteką. W ten sposób z kilku rat otrzymuje się jedną. Jej wartość będzie niższa niż suma nieskonsolidowanych zobowiązań.

Chcesz szybciej spłacić kredyt mieszkaniowy

Twoje zarobki wzrosły? Przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku może ułatwić szybszą spłatę kredytu na lepszych warunkach.

Skończyło Ci się dofinansowanie z programu „Rodzina na Swoim”

Jeśli odczułeś wzrost miesięcznych rat po skończeniu rządowych dopłat, porównaj potencjalne marże i wysokość miesięcznych rat – już bez dopłat – w innych bankach. Wyliczenia mogą pokazać, że przeniesiony kredyt hipoteczny będzie korzystniejszy.

Chcesz zmniejszyć miesięczne raty

Miesięczne raty są zbyt obciążające dla budżetu lub masz przejściowe trudności z regularną spłatą kredytu? Zobacz, na jakie warunki możesz liczyć po przeniesieniu kredytu do innego banku. Na przykład wydłużenie okresu kredytowania może znacznie obniżyć wysokość raty.

Przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku – Poradnik

Jak sprawdzić, czy przeniesienie kredytu hipotecznego będzie dla Ciebie opłacalne?

Niższa cena nowego kredytu hipotecznego jest ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o przeniesieniu zadłużenia do innego banku, ale nie jedynym. Liczą się też wydatki jednorazowe, które mogą pojawić się przy przenoszeniu kredytu. Oprócz porównania marży kredytu i przyszłej raty z tymi aktualnymi, zwróć też uwagę na koszty obsługi nowego zadłużenia. Sprawdź m.in. wysokość:

  • opłaty za wcześniejszą spłatę przenoszonego kredytu lub kredytów,
  • prowizji banku za udzielenie nowego kredytu hipotecznego,
  • kosztów związanych z jego zabezpieczeniem,
  • opłat sądowych związanych ze zmianą hipoteki w księdze wieczystej (jeśli istniała).

Jeśli całościowa kalkulacja jest korzystna, przeniesienie kredytu do innego banku będzie opłacalne.

Ważne!

Proces przeniesienia kredytu krok po kroku

Co należy zrobić, aby przenieść kredyt na kupno mieszkania do innego banku? Najprostszym rozwiązaniem jest wypełnienie krótkiego formularza na stronie banku – jego pracownik do Ciebie oddzwoni, odpowie na Twoje pytania i pomoże zgromadzić potrzebną dokumentację.

Krok 1: Powiedz pracownikowi banku, jaki masz kredyt lub kredyty hipoteczne i ile zostało Ci jeszcze do spłaty. Poinformuj o dodatkowych kosztach, które ponosisz w związku z obecnym zobowiązaniem.

Krok 2: Pracownik banku wyliczy nową miesięczną ratę i zrobi dla Ciebie wyliczenie opłacalności.

Wskazówka

Krok 3: Jeśli nowa miesięczna rata jest niższa, możesz ją dodatkowo obniżyć poprzez wydłużenie okresu spłaty.

Krok 4: Jeżeli potrzebujesz nowych środków, poinformuj o tym specjalistę, który może dla Ciebie podwyższyć kwotę kredytu.

Krok 5: Nie zapomnij zapytać o dodatkowe koszty.

Wniosek o przeniesienie kredytu hipotecznego możesz złożyć telefonicznie, online lub osobiście w placówce bankowej - miejscu spotkań.

Przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku – Poradnik

Przeniesienie kredytu do innego banku – podsumowanie

Refinansowanie, czyli przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku jest popularną formą zmniejszenia rat. Może być opłacalne w szczególności, gdy pierwsza umowa z bankiem była zawarta w okresie niekorzystnych warunków rynkowych dla kredytobiorców – pozwala zmniejszyć marżę i tym samym wysokość zadłużenia. Refinansowanie hipoteki może więc okazać się dobrym wyborem. Po zdecydowaniu się na zmianę, pozostaje znaleźć lepszą ofertą i pozytywnie przejść formalności nowego banku, w którym chcesz spłacać kredyt mieszkaniowy.