Rozkład pomieszczeń – na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie?

2020-06-14

Rozkład pomieszczeń jest bardzo istotny, niekiedy ważniejszy niż metraż. Mniejsze mieszkanie z dobrym układem może być bardziej funkcjonalne niż duże ze źle zorganizowaną przestrzenią. Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania? Jak powinien wyglądać rozkład pomieszczeń, aby lokum było wygodne dla wszystkich domowników?

Projekt mieszkania w nowym i starym budownictwie

Mieszkania w nowym budownictwie projektuje się według zasad, które mają zapewniać wygodę wszystkim mieszkańcom. Kupno mieszkania w starym budownictwie z przemyślanym i funkcjonalnym rozkładem też jest możliwe. Jakie cechy ma idealnie zaprojektowane mieszkanie?

 • Ma dostęp do dwóch ścian zewnętrznych – łatwo je przewietrzyć;
 • Światło słoneczne jest doprowadzone do każdego z pomieszczeń;
 • Co najmniej jeden z pokoi w mieszkaniu ma dostęp do pełnego słońca przez przynajmniej 3 godziny dziennie (w trakcie dni równonocy, podczas których długość dnia jest równa długości nocy);
 • Pokój dzienny ma okna wychodzące na południe lub południowy zachód, a sypialnia na wschód. Dzięki temu poranne słońce ułatwi Ci wstawanie, a popołudniami będziesz mieć lepszy dostęp do dziennego światła w salonie. Dodatkowo w sezonie jesienno-zimowym słońce naturalnie dogrzeje dzienne pomieszczenia;
 • Łazienki, toalety i pomieszczenia gospodarcze są umieszczone od północnej i północno-wschodniej strony budynku. Są to miejsca w mieszkaniu, często pozbawione okien i sztucznie doświetlane, z których korzysta się najrzadziej, więc znaczenie naturalnego światła jest w nich marginalne;
 • Wejście do mieszkania zlokalizowane jest mniej więcej w jego środkowej linii;
 • Strefa wejściowa nie ogranicza swobody ruchów, jest w niej miejsce na szafę;
 • W mieszkaniu zastosowane są wyraźne podziały na strefę nocną (sypialnia, garderoba, prywatna łazienka) i dzienną (salon, kuchnia, pomieszczenie gospodarcze, wspólna łazienka);
 • Części wykorzystywane wspólnie, jak salon i jadalnia, mają charakter bardziej otwarty. Części prywatne, nocne, są bardziej zamknięte.

Projekt mieszkania w liczbach

Przyjmuje się, że funkcjonalne mieszkanie ma wysokość nie mniejszą niż 2,5 m. Wielkość wygodnego pokoju dziennego to minimum 16 m². Najmniejsza kuchnia/aneks kuchenny nie powinien być mniejszy niż 1,8 m². Najmniejsza sypialnia, która zapewni minimum wygody mierzy 2,7 m².

Jak kupić mieszkanie z dobrym rozkładem pomieszczeń?

Jeśli chodzi o rozkład pomieszczeń, to nie ma reguły na zastosowanie jednego, idealnego rozwiązania. Podstawą wyboru są użyteczność i Twoje potrzeby. Współcześnie projektowane mieszkania mają wygospodarowaną strefę dzienną (salon i kuchnia) oraz nocną (sypialnia). Ten podział stosuje się również w kawalerkach, gdzie odgranicza się miejsce do spania i dziennych aktywności układem ścian w pomieszczeniu lub umeblowaniem.

Zobacz także: Wybór mieszkania krok po kroku

Zobacz także: Wybór mieszkania krok po kroku

Słynny wiedeński projektant Christopher Aleksander twierdzi, że idealny układ pomieszczeń w domu przewiduje miejsce na aż trzy strefy: dla rodziców, dla dzieci oraz przestrzeń wspólną. Nie zawsze jest to zadanie łatwe. Szczególnie w mniejszym mieszkaniu zarysowanie odrębności stref może wymagać od architekta sporo zachodu, ale wysiłek się opłaca, bo przekłada się na komfort domowników.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania? Kilka przydatnych pytań kontrolnych

 • Czy części przeznaczone na sen są oddzielone od części wspólnej za pomocą holu lub korytarza? Taki układ pomieszczeń w mieszkaniu zwiększa komfort akustyczny – korytarz działa jak bariera przed hałasem;
 • Czy pomieszczenia należące do jednej grupy funkcjonalnej (np. sypialnia i łazienka, kuchnia i jadalnia) sąsiadują ze sobą? To wygodne rozwiązanie, które sprzyja zachowaniu porządku;
 • Czy taras, balkon, loggia i wypoczynkowe strefy obejścia znajdują się od południa lub południowego zachodu? Promienie słoneczne zapewnią wówczas wystarczająco światła i ciepła – będą naturalnie dogrzewać miejsce relaksu;
 • Czy łazienka ma choć niewielkie okno? Łatwiej będzie ją wentylować i wietrzyć.

Czy salon z kuchnią to dobry pomysł?

W nowoczesnych projektach mieszkań salon jest często połączony z kuchnią i jadalnią. Ten układ funkcjonalno-przestrzenny ma swoje wady i zalety. Kuchnia z salonem zapewnia mieszkańcom mniejszą prywatność – domownicy nie zawsze mogą spędzać wolny czas zgodnie z własnymi życzeniami i bez przeszkadzania sobie nawzajem. Niektórych mogą drażnić zapachy gotujących się potraw w aneksie kuchennym.

Z drugiej strony kupno mieszkania z zamkniętą kuchnią i pokojem dziennym nie sprzyja wspólnemu spędzania czasu, w przeciwieństwie do kupna mieszkania z dużym pomieszczeniem dziennym, które sprzyja integracji. Jeśli obawiasz się, że w kuchni nie zawsze będzie porządek, możesz przestrzeń do gotowania nieco zasłonić wyższym blatem lub wyspą kuchenną – zlew i płyta do gotowania nie będą widoczne dla gości z poziomu kanapy.

Czy wiesz, że…

Salon z aneksem kuchennym ma dużą przewagę od oddzielnych pomieszczeń – pozwala osobom przygotowującym posiłek prowadzić rozmowę z innymi domownikami lub zerkać w ekran telewizora. Salon z kuchnią to też oszczędność miejsca, bo otwarta przestrzeń to mniej ścian działowych, a więcej powierzchni użytkowej mieszkania.

Projekt mieszkania dwupoziomowego

Kupno mieszkania z dwoma kondygnacjami może być dobrym pomysłem – szczególnie dla młodych osób. Możesz w nim łatwo wyodrębnić strefy aktywności i snu, np. dzienną na dole i nocną na górze. Takie rozwiązanie pozwala na wyraźne oddzielenie części ogólnodostępnej dla wszystkich domowników i gości od części prywatnej. Zdarza się, że cała strefa dzienna – salon, jadalnia, kuchnia i hol – stanowi jedną, otwartą strefę dzienną. Poszczególne obszary możesz wtedy wyróżnić przy użyciu innych materiałów podłogowych, różnych kolorów ścian i zabudowy meblowej w odmiennych kolorach.

Nasz specjalista hipoteczny wyliczy Twoją zdolność kredytową i pomoże Ci złożyć wniosek. 

Porozmawiajmy

Umów kontakt z naszym specjalistą

Umów kontakt


Zadzwoń do nas

8:00 - 20:00 w dni robocze
8:00 - 16:00 w soboty
Koszt połączenia według stawek operatora.

Jak kupić mieszkanie skrojone na miarę potrzeb?

Istnieją zasady projektowania rozkładu pomieszczeń w domu, które warto znać przy kupnie mieszkania. Jednak przy wyborze projektu mieszkania miej na uwadze przede wszystkim swoją wygodę – układ pomieszczeń musi odpowiadać Twojemu trybowi życia. Po co inwestować w dużą kuchnię, jeśli nie lubisz gotować? Czy duża sypialnia jest niezbędna w małym mieszkaniu? Czy w przyszłości nie będzie potrzebny Ci dodatkowy pokój? Dłuższe zastanowienie się nad rozkładem mieszkania będzie procentować w przyszłości komfortem Twoim i Twoich bliskich.