BLIK – jak działa i jak korzystać z kodów

2019-07-22

Według Polskiego Standardu Płatności tylko w I kwartale 2020 roku Polacy zrobili BLIKIEM prawie 78 milionów transakcji! Szybkie, wygodne, bezpieczne (zwłaszcza w czasie epidemii) - nic dziwnego, że płacenie BLIKIEM bije rekordy popularności. Jak korzystać z tego rozwiązania?

BLIK - jak działa, i jak płacić lub wypłacać kodami?

BLIK to polski system płatności mobilnych, opracowany wspólnie przez największe polskie banki (w tym także nasz) w ramach Polskiego Standardu Płatności. Rozwiązanie jest dostępne w aplikacjach bankowych na telefon i powstało w celu popularyzowania płatności bezgotówkowych.

Z tekstu dowiesz się:

BLIK – jak działa płacenie kodami

Wystarczy aplikacja mobilna banku, żeby płacić w sklepach stacjonarnych i internetowych, wypłacać i wpłacać gotówkę w bankomatach lub zlecać szybkie przelewy na numer telefonu. BLIK to naprawdę sporo wygodnych rozwiązań.

Płać za zakupy w sklepie lub w internecie

Nie potrzebujesz portfela, żeby zapłacić za zakupy – w sklepie oznaczonym logo BLIK wystarczy Twój telefon i aktywowana w nim aplikacja banku z włączonymi płatnościami BLIK.

Twoja kolej przy kasie? Poinformuj sprzedawcę, że chcesz zapłacić BLIKIEM. Wygeneruj 6-cyfrowy kod w aplikacji i przepisz go na klawiaturze terminala płatniczego. Przy kwotach powyżej 50 zł potwierdź transakcję PIN-em w aplikacji.

W internecie jest jeszcze szybciej. Z dostępnych metod płatności wybierz BLIKA. Przepisz lub skopiuj i wklej wygenerowany w aplikacji kod i potwierdź transakcję PIN-em w aplikacji. Jeśli robisz często zakupy w konkretnym e-sklepie, dodaj go do zaufanych. Przy następnej płatności obejdzie się nawet bez podawania kodu.

Wypłata i wpłata BLIK

Potrzebujesz gotówki? Wystarczy Ci telefon. Poszukaj bankomatów oznaczonych logo BLIKA i wybierz na ekranie urządzenia opcję Wypłata BLIK. Wygeneruj kod w aplikacji banku, przepisz go na klawiaturze bankomatu i potwierdź transakcję PIN-em w aplikacji.

BLIK to też dobry sposób na wypłacanie z obcych bankomatów bez dodatkowych opłat. W naszym banku posiadacze kont Mobi i Komfort mogą wypłacać w całej Polsce bez limitu, a posiadacze konta Direct – skorzystać z jednej darmowej wypłaty BLIKIEM w obcym bankomacie w miesiącu (właściwie okresie rozliczeniowym). Tak w razie czego.:)

Ach – wpłacać też możesz. We wpłatomatach oznaczonych logo BLIK, po wybraniu opcji Wpłata BLIK i postępowaniu jak w przypadku wypłaty.

Przelew na telefon BLIK

Nie musisz znać numeru konta osobistego odbiorcy – wystarczy jego numer telefonu. Przelewy na telefon BLIK zlecasz w aplikacji jak inne przelewy. Aplikacja podpowiada Ci odbiorców z książki adresowej, ustalasz kwotę i potwierdzasz transakcję PIN-em w aplikacji.

Co jeszcze lepsze, przelewy na telefon BLIK są realizowane 24/7, nawet w weekendy i to bez dodatkowych opłat, jak w przypadku przelewów ekspresowych.

Gdy na koncie brakuje, równie łatwo wyślesz w aplikacji prośbę o przelew BLIK lub podzielisz rachunek (np. za wspólnie zamówioną pizzę). Jeśli masz włączoną klawiaturę Moje ING, przelew na telefon możesz wysłać, nawet pisząc wiadomość SMS lub w komunikatorze w mediach społecznościowych.

Przelewy na telefon BLIK przydadzą się, gdy nie znasz numeru konta odbiorcy. Są realizowane 24/7.

Czy płacenie BLIKIEM jest bezpieczne?

System płatności BLIK spełnia wszystkie standardy bezpieczeństwa, a dzięki swojej specyfice może być nawet bardziej bezpieczny od innych form płatności.

Kody są aktywne na tyle krótko, że ryzyko wykorzystania ich przez nieuprawnione osoby jest mniejsze. Podejrzenie kodu BLIK (np. na terminalu lub w aplikacji) też nie niesie ze sobą tak poważnych konsekwencji jak przejęcie np. danych osobowych, numeru konta czy danych logowania do bankowości.

Jak zawsze - warto zachować ostrożność. Robić zakupy w zaufanych sklepach, które posiadają certyfikat SSL (kłódka lub tarcza w pasku adresowym) i być wyczulonym na wszelkie prośby w internecie o podzielenie się takimi kodami.

Swego czasu internetowi oszuści przyjęli metodę wyłudzania pieniędzy na „znajomego z Facebooka”. Złodzieje przejmowali najpierw konto znajomego ofiary i przesyłali fałszywą prośbę o wsparcie pieniędzmi, a dokładnie – przesłanie kodu BLIK. Zobacz jak bankować bezpiecznie

Jeśli obawiasz się nieuczciwych sprzedawców…
Może zainteresuje Cię ubezpieczenie do karty. Chroni nie tylko transakcje kartą w internecie – także przelewem lub BLIKIEM. W razie kłopotów z otrzymaniem zamówionego towaru – ubezpieczyciel pomoże Ci odzyskać pieniądze.
 

Jak zacząć korzystać z BLIKA w Moim ING

Pobierz aplikację z zaufanego sklepu (Google Play lub AppStore – w zależności od systemu operacyjnego Twojego smartfona) lub uruchom ją, jeśli już bankujesz z nami mobilnie.

Jeśli masz już konto w naszym banku – aktywuj Moje ING. Jeśli nie – w aplikacji możesz także założyć konto (zobacz jak założyć konto na selfie). Po zainstalowaniu i aktywacji aplikacji - BLIK masz dostępny od razu na ekranie startowym, bez konieczności logowania do aplikacji.

Nie widzisz BLIKA wśród skrótów? Zaloguj się do aplikacji i wejdź w szczegóły Kart i płatności telefonem, w BLIK i włącz funkcję. W tym miejscu w aplikacji możesz też ustawić sposób płacenia BLIKIEM – np. limity transakcji BLIKIEM, numer telefonu przypisany do przelewów BLIK czy zaufane sklepy internetowe, w których zapłacisz bez przepisywania kodu.

Na ekranie startowym aplikacji wybierz Dodaj skrót i BLIK - żeby korzystać z niego jeszcze szybciej, nawet bez logowania do aplikacji.

Chcesz płacić BLIKIEM?

Zacznij od aplikacji

 

Pobierz aplikację Moje ING

Z zaufanego sklepu, w zależności od systemu operacyjnego w Twoim smartfonie.

Możesz też wpisać „Moje ING mobile” w wyszukiwarce sklepu z aplikacjami w Twoim telefonie.

Nie masz jeszcze konta w naszym banku?

Nie szkodzi, możesz je założyć w aplikacji - co 4 klient zakłada konto w banku "na selfie", właśnie w Moim ING1.

1 Dotyczy klientów, którzy założyli konto przez internet. Dane za lipiec 2020.