Jak kupić mieszkanie, które zyska na wartości?

2017-04-03

Zastanawiasz się nad kupnem mieszkania? Bez względu na to, czy będzie to mieszkanie pod wynajem, czy dla Ciebie, decyzję o inwestycji warto poprzeć dokładną kalkulacją zalet i wad każdego z dostępnych rozwiązań. W tym artykule znajdziesz informacje o tym, jak kupić mieszkanie, które z czasem zyska na wartości.

Mieszkanie to inwestycja w przyszłość, ale sprzedaż nieruchomości po cenie znacznie wyższej, niż w momencie zakupu może się udać pod warunkiem, że sprawdzisz potencjał wybranego mieszkania. Warto mieć na względzie fakt, że stopa zwrotu dla inwestycji nieruchomości najczęściej niewiele przewyższa inflację w okresie inwestycji. 

Skup się na lokalizacji, czyli jak kupić mieszkanie będące „pewniakiem”

Na początek kilka niezbędnych informacji o tym, co kryje się pod sformułowaniem „dobra lokalizacja”. Oto przykład:

Pan Zbyszek w latach 90. kupił mieszkanie w centrum krakowskiej starówki. Ta inwestycja w nieruchomość od 20 lat przynosi mu stały dochód. Mieszkanie przekształcił w pomieszczenia biurowe, które systematycznie odnawia, utrzymując wyposażenie na wysokim poziomie. Wartość mieszkania ciągle wzrasta – ma na to wpływ przede wszystkim prestiżowa lokalizacja. Rynek w Krakowie to turystyczne oraz kulturalne centrum miasta, ale co ważne, także bardzo istotny adres dla przedsiębiorców. Nieruchomość zlokalizowana w takim miejscu to dobrze ulokowany kapitał.

Nieruchomość, która znajduje się w dobrej lokalizacji (rynek, ścisłe centrum miasta), nie powinna tanieć. Na takich mieszkaniach zarobisz, ale kłopot w tym, że tego typu miejsca pod inwestycje są mocno oblegane, dlatego trudno je znaleźć. Podobnej skali inwestycją, a jednak dostępną na niższym pułapie cenowym, może być również inna nieruchomość – w lokalizacji, która będzie atrakcyjna, ale dopiero w przyszłości.

Jak wyszukać inne atrakcyjne oferty mieszkań? Zadawaj pytania i szukaj odpowiedzi!

 

  1. Znalazłeś wstępną lokalizację, która wydaje się być ciekawa z punktu widzenia inwestora? Zacznij od przejrzenia MPZP (miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego). Na podstawie tego dokumentu zweryfikujesz obecną sytuację infrastruktury danego miejsca, ale również plany inwestycyjne, które mają zostać zrealizowane w przyszłości.

  2. Dla Twojego komfortu, w bliskim otoczeniu Twojego mieszkania powinny się znaleźć najważniejsze placówki publiczne, takie jak szkoły, przedszkola, szpitale, centra handlowe itp. Upewnij się, że tak jest.

  3. Istotny jest również odpowiednio zaprojektowany węzeł komunikacji miejskiej. Czym i w jakim czasie dotrzesz do centrum miasta oraz jego kluczowych atrakcji? Czy komunikacja miejska dostępna blisko Twojego lokum pozwoli Ci dotrzeć do wszystkich najważniejszych miejsc w określonej miejscowości? Ten aspekt należy rozważyć zarówno, gdy poszukujesz mieszkania pod wynajem, jak i nieruchomości dla siebie.

  4. Jaką opinią cieszy się Twoja okolica? Czy uznawana jest raczej za spokojną, czy też wręcz przeciwnie? Nie przekreślaj tych lokalizacji, które ze względu na wydarzenia sprzed lat nie cieszą się dobrą renomą. Inwestycje, które powstaną w tym miejscu za kilka lat, mogą zupełnie zmienić opinię o okolicy, a co ważne – także stworzyć z tych lokalizacji miejsca prestiżowe. Pamiętaj – o tym, czy warto inwestować w nieruchomość, decyduje obraz rzeczywistej sytuacji oraz plany na przyszłość.

Czy wiesz, że...

  1. Polityka samorządowa – czy kiedykolwiek zwracałeś na to uwagę podczas poszukiwania mieszkania? Lokalne inicjatywy, samorządowe przedsięwzięcia czy zaangażowanie władz to czynniki decydujące o rozwoju określonego miejsca, które wpływają pozytywnie na jego postrzeganie.

  2. Zwróć uwagę na to, jak została zaplanowana infrastruktura danego miejsca, szczególnie w zakresie powstawania nowych budynków mieszkalnych. Jeżeli w przyszłości powstaną tu kolejne zabudowania, to Twoja inwestycja będzie się starzeć, w rezultacie tracąc na wartości. 

    Z drugiej strony, znane są sytuacje, w których rozbudowa infrastruktury danego miejsca wpłynęła pozytywnie na cenę za metr kwadratowy. Dobrym przykładem są chociażby adresy warszawskie, które znajdują się blisko powstającej, nowej linii metra. Właściciele tych mieszkań mają szansę odsprzedać je za kwotę wyższą niż sami wnieśli w momencie zakupu, zwłaszcza jeśli kupili zadłużone mieszkania.

  3. Co z mieszkaniami zlokalizowanymi w starszym budownictwie? Inwestycje tego typu to możliwość zysku w sytuacji, gdy masz pewność, że budynek mieszkalny przejdzie rewitalizację. O tym szczególnym rodzaju inwestowania warto pomyśleć zwłaszcza wtedy, gdy nieruchomość jest zlokalizowana w atrakcyjnym miejscu, a Ty chcesz zarobić na mieszkaniu.

Wskazówka

  1. Co z zielenią? To wciąż bardzo ważny aspekt wpływający na decyzję o zakupie nieruchomości, dlatego sprawdź, czy w okolicy są parki lub place zabaw. To miejsca, które przyciągają uwagę rodzin z dziećmi i mają opinię bezpiecznych.

Trudno jest podjąć ryzyko nabycia mieszkania, które aktualnie znajduje się w nieciekawej okolicy. Jednak najwięksi gracze na rynku nieruchomości właśnie w takich inwestycjach poszukują inspiracji do rentownego przedsięwzięcia. Przeglądając plany inwestycyjne miasta, dowiesz się, czego możesz się spodziewać podczas sprzedaży mieszkania w przyszłości. Weryfikuj, sprawdzaj i dobrze przeanalizuj dane.