Prolongata kredytu hipotecznego – plusy i minusy

2018-11-07

Zaciągając kredyt hipoteczny, musisz liczyć się z tym, że będziesz go spłacać przez najbliższe 20 lub 30 lat. Co jednak zrobić jeśli nagle pogorszy się Twoja sytuacja finansowa? Banki proponują tu rozwiązanie zwane prolongatą kredytu. Zobacz, na czym to polega i z jakimi konsekwencjami się wiąże.

Co to jest prolongata kredytu?

Prolongata kredytu hipotecznego to nic innego jak wydłużenie okresu spłaty przy jednoczesnym obniżeniu wysokości obecnych rat miesięcznych. W efekcie comiesięczne zobowiązania wobec banku staną się mniejszym obciążeniem dla domowego budżetu, a Ty zyskasz czas na poprawę swojej sytuacji finansowej. Na prolongatę warto zdecydować się wtedy, gdy:

  • nagle straciłeś pracę, a tym samym źródło utrzymania, i potrzebujesz czasu na znalezienie nowego miejsca zatrudnienia,
  • z powodu choroby stałeś się czasowo niezdolny do pracy, a zatem nie jesteś w stanie zarabiać na swoje utrzymanie,
  • prowadzisz własną działalność i czekasz na przelewy od kontrahentów – jednak trwa to na tyle długo, że nie jesteś w stanie spłacić najbliższych rat w terminie,
  • zaistniały inne zdarzenia losowe, które wpłynęły na pogorszenie Twojej sytuacji finansowej, uniemożliwiając Ci dotrzymanie terminów zgodnych z harmonogramem spłaty kredytu.

Warto wiedzieć
Alternatywę dla prolongaty kredytu hipotecznego stanowi jego czasowe zawieszenie. Bank wyraża wtedy zgodę na to, abyś nie musiał płacić raty w konkretnym miesiącu (lub miesiącach). Po upływie tego czasu wracasz jednak do normalnego trybu spłaty i jednocześnie nadrabiasz zaległe raty. Co ważne, zawieszenie kredytu może polegać na całkowitym lub częściowym odroczeniu terminu płatności. W tym pierwszym przypadku nie płacisz nic, w drugim będziesz z kolei zobowiązany do zapłacenia samych odsetek – bez zasadniczej części raty.

Dzięki prolongacie, nie musisz się martwić ewentualnymi konsekwencjami związanymi z nieterminową spłatą zadłużenia, a co za tym idzie – będziesz mógł skupić się tylko na tym, by poprawić stan swoich finansów.

W jaki sposób starać się o prolongatę w spłacie kredytu?

Co zrobić, aby przedłużyć czas spłaty kredytu hipotecznego? Pierwszy krok stanowi wypełnienie wniosku o prolongatę – jego wzór znajdziesz na stronie swojego banku. W dokumencie tym powinieneś podać takie informacje, jak:

  • swoje dane osobowe,
  • rodzaj kredytu, którego dotyczy wniosek oraz kwotę pozostałą do jego spłaty,
  • powód problemów z wypłacalnością,
  • cel, o jaki wnioskujesz, czyli wydłużenie okresu spłaty,
  • swoje miesięczne dochody oraz kwotę, którą możesz bezpiecznie przeznaczyć na dalszą spłatę zadłużenia.

Najważniejszy jest tutaj powód złożenia wniosku o prolongatę terminu spłaty kredytu. Jeśli dobrze umotywujesz swoją prośbę, masz większe szanse na to, że bank się do niej przychyli. Dlatego warto dołączyć do wniosku dodatkowe dokumenty, które poświadczą, że mówisz prawdę. Jeśli trudności finansowe są związane z problemami zdrowotnymi, załącz dokumentację medyczną. Straciłeś nagle pracę i masz trudność ze znalezieniem nowej? Opisz tę sytuację i załącz do wniosku potwierdzenie rejestracji w Urzędzie Pracy – jako potwierdzenie tego, że starasz się znaleźć nowe miejsce zatrudnienia, by móc dalej zarabiać i spłacać kredyt.

Uwaga!
Nie podawaj nieprawdziwych informacji – możesz być pewien, że bank zweryfikuje Twoją sytuację i każda nieścisłość zadziała na Twoją niekorzyść. Oczywiście Twoja wcześniejsza historia kredytowa również zostanie wzięta pod uwagę. Jeśli więc zawsze spłacałeś raty terminowo, masz większe szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku.

Prolongata kredytu hipotecznego – minusy

Nie ulega wątpliwości, że prolongata kredytu hipotecznego może się okazać świetnym rozwiązaniem w przypadku przejściowych kłopotów finansowych. Dzięki temu unikniesz wpisania na listę BIK, zerwania umowy przez bank, a nawet zajęcia komorniczego. Nie zapominaj jednak o tym, że decyzja ta wiąże się z pewnymi konsekwencjami, które nie są już tak korzystne dla Ciebie jako kredytobiorcy. Jakie są minusy uzyskania prolongaty terminu spłaty kredytu hipotecznego?

Najistotniejszą wadą prolongaty jest to, że w ostatecznym rozrachunku kredyt będzie Cię po prostu więcej kosztować. Dlaczego? Dłuższy okres spłaty równa się bowiem większej liczbie rat – to oznacza z kolei wyższe odsetki. Decydując się na to rozwiązanie zyskasz więc nieco na czasie, jednak nie za darmo.

Pamiętaj także o tym, że już samo złożenie wniosku o prolongatę jest najczęściej płatne – jest to bowiem zmiana w umowie kredytowej. Może to być stała kwota za rozpatrzenie wniosku lub też pewien procent od kwoty, która pozostała Ci do spłacenia należności – w tej drugiej sytuacji może to być całkiem duża suma.

Porada eksperta
Na prolongatę kredytu hipotecznego możesz liczyć najczęściej wtedy, gdy spłacasz go już od pewnego czasu. Dokładny okres, po którym możesz się o nią ubiegać, zależy jednak od umowy kredytowej, którą podpisałeś ze swoim bankiem.

Sytuacją odwrotną do prolongaty spłaty kredytu jest jego nadpłacanie. Okazuje się, że wbrew pozorom nie zawsze jest to pożądane. Zobacz, co warto wiedzieć o nadpłacaniu kredytu hipotecznego, by na tym nie stracić – zajrzyj do naszego artykułu!


Chcesz bez ryzyka dobrze wybrać mieszkanie, zmieścić się w budżecie i mieć wszystko w jednym miejscu? Będziesz zaskoczony, jakie to proste!

Przejdź do NAVIDOM