Czy warto kupić używany telefon?

2019-06-04
Ostatnia aktualizacja: 2022-10-19

Sklepy narzucają wysokie marże, a ceny wymarzonego urządzenia przyprawiają nas niejednokrotnie o ból głowy. Z tego względu często decydujemy się na zakup używanego smartfona - korzystając z popularnych serwisów, jak Allegro czy OLX. Zwracamy przy tym uwagę na cenę, jakość, funkcjonalność. A co z bezpieczeństwem? Nie tylko samej transakcji kupna. Co z bezpieczeństwem urządzenia?

czy warto kupic uzywany telefon

Planujesz zakup telefonu z tzw. drugiej ręki? Jest parę rzeczy, o których musisz wiedzieć.

Co może pójść nie tak?

  • Możemy paść ofiarą oszustwa i np. dostaniemy zablokowane urządzenie.
  • Możemy kupić telefon, który wykrada nasze dane – w tym SMS-y i hasła do bankowości

A to nie wszystko.

IMEI - co to jest i jak to sprawdzić?

Przed ostateczną decyzją o zakupie warto poprosić sprzedawcę o numer IMEI. Jest to indywidualny i niepowtarzalny numer konkretnego urządzenia mobilnego, który jest w nim zapisany. 

Żeby go sprawdzić, wystarczy wpisać kod *#06# i zatwierdzić zieloną słuchawką. Numer IMEI wyświetli się na ekranie.

Zawiera on istotne informacje na temat telefonu i dzięki niemu możemy dowiedzieć się, czy urządzenie nie figuruje w bazie jako kradzione i czy telefon nie został zablokowany przez operatora. Po uzyskaniu numeru IMEI wystarczy wyszukać go w bazach, takich jak:​​​​​​​

  • kradzionytelefon.pl
  • checkcoverage.apple.com - w przypadku smartfonów Apple.

Niespłacone raty u operatora

Telefony dostępne na rynku wtórnym to często sprzęt wzięty na raty u operatorów. W sytuacji, gdy jego pierwszy właściciel okaże się nieuczciwy i przestanie te raty spłacać, jesteśmy narażeni na problemy.

Dzieje się tak dlatego, że operatorzy umieszczają w umowach zapis, w którym zastrzegają prawo własności aż do momentu całkowitej spłaty. W praktyce oznacza to, że abonent staje się właścicielem telefonu dopiero po zapłaceniu wszystkich rat.

Jak więc my, jako potencjalni kupujący, możemy się chronić przed blokadą telefonu? Dzięki udostępnionym przez operatorów stronom mamy możliwość sprawdzenia, czy sprzęt został w całości spłacony.

Zablokowany telefon to jednak nie wszystko…

Zmiany w systemie operacyjnym telefonu i niebezpieczne aplikacje śledzące, które ktoś zainstalował przed sprzedażą

Oprócz blokady telefonu możemy też trafić na smartfon, którego system operacyjny został pozbawiony podstawowych zabezpieczeń. Określane jest to jako „rootowanie” w przypadku urządzeń z systemem Android lub „jailbreaking” w przypadku urządzeń z systemem iOS.

Oznacza to, że pliki systemowe Twojego urządzenia mogą być modyfikowane. W rezultacie nieautoryzowane aplikacje mogą m.in. podmieniać numery kont, zmieniać kwoty przelewu, przechwytywać SMS-y autoryzacyjne. Mogą również ograniczać dostęp do urządzenia i uniemożliwić jego normalne użytkowanie.

Do najpopularniejszych metod pozyskiwania informacji od użytkowników należy stosowanie nakładek systemowych/aplikacyjnych.

Migracja aplikacji pomiędzy urządzeniami

Smartfony są przepełnione naszymi danymi, więc zrobienie kopii zapasowej to najlepsze zabezpieczenie cennych informacji. Kopia zapasowa pozwala nam na odzyskanie utraconych danych, ale jest też przydatna podczas zmiany telefonu na nowy. Dzięki niej możemy przekopiować swoje dane i aplikacje ze starego telefonu na nowy. Przy tworzeniu kopii zapasowej warto skorzystać z opcji szyfrowanej kopii danych, jeśli nie jest zaznaczona domyślnie.

 

Kupić czy nie kupić?

Postęp technologiczny w dziedzinie smartfonów i oprogramowania wymusza na nas ciągłe zmiany. Chcemy, by nasz sprzęt był niezawodny i w każdej chwili działał sprawnie.

Zakup telefonu z drugiej ręki wcale nie jest taki prosty, jak się wydaje. Decydując się na taką metodę, musisz pamiętać o wielu kwestiach związanych z bezpieczeństwem i dokładnie zweryfikować, czy sprzedawca jest uczciwy i nie oferuje Ci zablokowanego telefonu.

Mimo że ceny urządzeń na popularnych portalach sprzedażowych wydają się kuszące, czasem warto sprawdzić też znacznie bezpieczniejsze źródła (sklepy często oferują zakup na raty i liczne promocje), które zapewnią nam dwuletnią gwarancję i pozwolą na spokojne korzystanie z nowego sprzętu bez obaw o blokadę i utratę pieniędzy.

Pamiętaj też o programie antywirusowym – w końcu telefon to całkiem zaawansowany komputer z funkcją dzwonienia :)