Czy możesz korzystać z konta bankowego po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?
Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej bank blokuje możliwość korzystania z konta przez upadłego - pieniądze zgromadzone na rachunkach od teraz wchodzą też w skład masy upadłościowej, a wyłączne prawo do zarządzania nimi przechodzi na syndyka.
Co w tej sytuacji może zrobić upadły?
Przed wizytą w banku ustalić z syndykiem sposób korzystania z pieniędzy na koncie. To syndyk powinien zgłosić się osobiście do najbliższego oddziału, potwierdzić swoją tożsamość i umocowanie do zarządzania rachunkiem upadłego i złożyć odpowiednie dyspozycje - w jaki sposób dłużnik może korzystać z zablokowanego konta (np. w całości lub określonej kwocie). Może też z polecenia syndyka zamkąć rachunek w banku.
Co jeśli konto jest objęte zajęciem egzekucyjnym?
W takiej sytuacji syndyk powinien dostarczyć prawomocne postanowienie właściwego sądu o ogłoszeniu upadłości. Wtedy, z mocy prawa, zajęcia zostaną umorzone.
Co powinna zawierać dyspozycja syndyka, którą składa w banku?
Dyspozycje takie muszą zawierać:
- dane syndyka
- dane upadłego
- numer rachunku którego dotyczy dyspozycja
- rodzaj dyspozycji
- należy podać dokładny zakres umocowania, np. ze wskazaniem konkretnych kwot, jakimi może dysponować upadły lub terminu, w jakim obowiązuje dyspozycja, czy dłużnik może korzystać z karty do konta lub bankowości internetowej
Bez złożenia przez syndyka odpowiednich dyspozycji do banku - upadły nie może dysponować swoim kontem.