Jak bezpiecznie i wygodnie płacić za zakupy

23 lipca 2020
Ostatnia aktualizacja: 29 września 2021

Czy płatność kartą w internecie jest bezpieczna?

Jak płacić bezpiecznie?

 • Jeśli możesz, rób zakupy przez internet – to najbezpieczniejsza forma. Masz kontakt tylko z zamówionymi towarami i kurierem, a nie z innymi klientami i obsługą sklepu.
 • Inną opcją jest odbiór zakupów w paczkomacie – pamiętaj jednak, żeby unikać bliskiego kontaktu z innymi osobami. Gdy odbierzesz paczkę, pamiętaj, żeby zdezynfekować później ręce.
 • Płać kartą lub telefonem – najlepiej zbliżeniowo. W dalszej części tekstu dowiesz się, jak to robić.
 • Jeśli płatność wymaga potwierdzenia PIN-em na terminalu, nie podawaj PIN-u sprzedawcy, tylko wpisz go samodzielnie!
 • Gdy czekasz w kolejce do kasy, zachowaj odległość od innych klientów. WHO rekomenduje dystans około 1,5 metra.

Bezpieczne zakupy w internecie

W czasie epidemii Covid-19 częściej i chętniej zaczęliśmy kupować w sieci. Zakupy przez internet są wygodne i bezpieczne, bo nie trzeba chodzić do sklepu, stać w kolejce i narażać się na bezpośrednie kontakty z innymi klientami i obsługą sklepu. Im rzadziej masz kontakt z nieznajomymi, tym jesteś bezpieczniejszy.

Gdy zamawiasz dostawę do paczkomatu, nie musisz odbierać przesyłki od kuriera. Jeśli płacisz za zakupy przez internet - ograniczasz kontakt z gotówką. Możesz wybrać spośród kilku metod płatności: kody BLIKkarty do konta i kredytowe lub Płać z ING

Każda z nich ma swoje zalety: szybkość, brak konieczności podawania danych, albo dodatkowe wsparcie banku w razie reklamacji dzięki usłudze chargeback. Każda jest bezpieczna, jeśli przestrzegasz kilku ważnych zasad.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupów w internecie

 • Wybieraj znane sklepy internetowe. Jeżeli nie znasz sklepu, zawczasu - przed transakcją - sprawdź, czy zasługuje na zaufanie. W internecie łatwo znajdziesz opinie i ostrzeżenia.
 • Kupuj na stronach z certyfikatem bezpieczeństwa SSL. Jak to sprawdzić? W dużym uproszczeniu, w pasku przeglądarki internetowej powinna znajdować się zielona „kłódka” lub „kluczyk”, a adres strony powinien zaczynać się od https://.
 • Przed zakupami zapoznaj się z warunkami dostawy i zwrotu towaru. Unikasz w ten sposób sprzedawców, którzy nie przyjmują zwrotów i reklamacji.
 • Pomyśl zamin zapiszesz dane karty w sklepie, by ułatwić sobie kolejne zakupy. Jeśli nie jesteś pewien strony internetowej, nie rób tego – to ważne żeby dane karty były przechowywane tylko przez zaufane strony.
 • Dostosuj limity dla płatności internetowych. Czasem transakcje zostają odrzucone, bo karta ma limit dla płatności internetowych ustawiony na 0 zł. Sprawdź to zanim zapłacisz i zmień limit jeśli trzeba w bankowości internetowej.
 • Uważaj na super okazje. Często klienci sklepów świadomie robią transakcje, akceptują płatności 3D-secure, akceptują regulaminy…, ale ich nie czytają. A są w nich np. informacje, że dodatkowa kwota zostanie pobrana przez sprzedawcę z rachunku bankowego. Okazja, nie jest tak dobra, jak się wydawało i obciąża kieszeń na długi czas.
 • Jeśli Twoje zakupy nie były udane, możesz ubiegać się o zwrot pieniędzy, dzięki procedurze chargeback. Skorzystasz z niej  w przypadku płatności kartą, jeśli towar jest uszkodzony, nie dotarł, albo nie masz kontaktu ze sprzedawcą.
Zobacz także: Czym jest chargeback i z jak z niego skorzystać

Zobacz także: Czym jest chargeback i z jak z niego skorzystać

Jak bezpiecznie płacić w sklepach

W sklepach stacjonarnych płać zbliżeniowo - kartą lub telefonem. Gotówka przechodzi przez wiele rąk, a karta i telefon są tylko Twoje. W ING masz dostęp do wielu form płatności zbliżeniowych - za pomocą kart do konta i kredytowych, oraz płatności telefonem i zegarkiem.

Teraz jest to jeszcze łatwiejsze i nie wymaga nawet dotykania klawiatury terminala płatniczego, bo 20 marca 2020 r. zwiększyliśmy kwotę płatności zbliżeniowych bez podawania PIN-u. Płatność kartą musisz potwierdzić PIN-em, jeśli przekracza ona 100 zł. Dotyczy to także płatności kartami Visa zbliżeniową w telefonie i Mastercard w telefonie, które działają w aplikacji Moje ING mobile.

Czasami o potwierdzenie PIN-em poprosimy również przy niższych kwotach – ze względów bezpieczeństwa albo dlatego, że terminal nie został jeszcze przystosowany do tej zmiany.

Już teraz możesz płacić zbliżeniowo bez żadnych limitów za pomocą wirtualnego portfela Apple Pay, Google Pay lub Garmin Pay. Wystarczy, że odblokujesz urządzenie i zbliżysz je do terminala.

Jak zacząć płacić telefonem?

Płatności telefonem możesz uruchomić w aplikacji Moje ING mobile, pod warunkiem że Twój telefon spełnia wymagania techniczne.

Na telefonach z systemem iOS – możesz dodać kartę do Apple Wallet (Apple Pay) - debetową i kredytową, firmową i prywatną.

Na telefonach z systemem Android:

 • jeśli masz już kartę Visa zbliżeniowa, możesz uruchomić płatności kartą w telefonie w aplikacji Moje ING mobile. Możesz też dodać kartę debetową lub kredytową do Google Pay,
 • jeśli nie masz karty płatniczej  − zamów bezpłatnie kartę Mastercard w telefonie i uruchom płatności mobilne w aplikacji Moje ING mobile. Działa z kontem osobistym i firmowym.

Jeśli masz zegarek Garmin z płatnościami Garmin Pay, możesz dodać kartę do aplikacji Garmin Connect. Pobierzesz ją w sklepach AppStore i w Google Play.

Ubezpieczenie do karty - czy warto

Kto stracił kiedyś kartę lub pieniądze wypłacone z bankomatu, pewnie docenił ubezpieczenie karty lub żałował, że takiej ochrony nie miał. Jeśli powiesz, że to niepotrzebne, bo właściwie płacisz tylko telefonem i przez internet - to rozwiązanie także dla Ciebie, bo zakres ochrony jest dużo szerszy.

 • ochrona zakupów online - niezależnie od tego, czy płacisz w internecie przelewem, kartą czy BLIKIEM... Jeśli nie otrzymasz towaru lub dostaniesz produkt niezgodny z opisem, a złożenie reklamacji nie pomoże, ubezpieczyciel zwróci pieniądze za nieudany zakup. Co więcej, ta ochrona jest dostępna w podstawowym, najtańszym wariancie ubezpieczenia, już za parę złotych miesięcznie.
 • ochrona karty i gotówki wypłaconej z bankomatu - to zwrot do 50 euro za transakcje kartą wykonane przez oszustów lub zwrot do 1000 zł w razie rabunku gotówki wypłaconej z bankomatu. Ochrona działa na całym świecie.
 • ochrona telefonu i rzeczy osobistych - drogi telefon, markowa torebka i jej cenna zawartość... W razie kradzieży lub rabunku ubezpieczyciel pokryje koszty zakupu nowych rzeczy i wyrobienia dokumentów.
 • OC w życiu prywatnym - gdy Ty lub Twoi bliscy wyrządzicie przez przypadek komuś szkodę, np. dziecko wybije piłką szybę w domu sąsiadów lub zarysujesz rowerem zaparkowany przy ulicy samochód. Wypadki chodzą po ludziach. 

Więcej o zakresie i sumach ochrony

Zyskaj większą ochronę swoich pieniędzy

Ubezpiecz kartę do konta