icon

Refinansowanie kredytu i konsolidacja to jedno rozwiązanie dla różnych typów zobowiązań

Poznaj różnice między nimi i dowiedz się, co możesz zyskać.

Konsolidacja czyli przeniesienie kredytu konsumenckiego

Konsolidacją nazywa się łączenie w jedną całość kilku kredytów konsumenckich: kredytów i pożyczek gotówkowych, debetów, zadłużeń na kartach kredytowych, zakupów na raty, pożyczek udzielonych przez zakład pracy oraz kredytów studenckich.

Przeniesienie zobowiązania finansowego tego typu do jednego banku sprawia, że z kilku rat różnej wysokości zyskujesz jedną – o wartości niższej niż wcześniejsza suma konsolidowanych zobowiązań.

Masz do wyboru dwa rozwiązania:

Kredyt zabezpieczony hipoteką

Rozwiązanie to pozwala obniżyć wysokość miesięcznej raty dzięki wydłużeniu okresu spłaty nawet do 30 lat. Najczęściej jest wybierane przy wysokiej kwocie konsolidacji.

Kredyt konsumencki bez zabezpieczenia hipoteką

Polecany przy mniejszych kredytach. Do uzyskania z minimum niezbędnych formalności w zamian za nieco wyższe oprocentowanie. Warto sprawdzić, który wariant opłaca się bardziej.

 


Refinansowanie kredytu hipotecznego

To to samo co konsolidacja kredytów konsumenckich, jednak dotyczy kredytów i pożyczek zabezpieczonych hipoteką.

Masz kredyt hipoteczny na działkę w jednym banku i chcesz wziąć drugi na budowę domu – w innym banku? W tej sytuacji bank zaproponuje Ci refinansowanie.

Warto sprawdzić oferty w kilku bankach. Dzięki temu zobaczysz jakie masz możliwości, a finalnie uzyskasz lepsze warunki spłaty zadłużenia – np. dłuższy czas kredytowania czy niższe oprocentowanie. 

W 2016 roku skończyły się dopłaty dla pierwszych kredytów udzielonych w ramach programu „Rodzina na Swoim”. Wiele rodzin może odczuć wzrost miesięcznej raty. Jeśli jesteś jedną z tych osób, porównaj potencjalne marże i wysokości rat (już bez dopłaty) w różnych bankach – takie wyliczenia mogą pokazać, że przeniesienie kredytu hipotecznego może być dla Ciebie opłacalne.

 


Kiedy jeszcze warto przenieść kredyt do innego banku?

Na przykład wtedy, gdy spłata aktualnego zadłużenia będzie zbyt uciążliwa. Tak bywa, gdy coś uniemożliwi regularną spłatę zadłużenia. W tej sytuacji przeniesienie kredytu umożliwi uzyskanie nowych warunków, np. wydłużenie okresu kredytowania i obniżenie miesięcznej raty.

W ING Banku Śląskim możesz wybrać dwa warianty kredytów hipotecznych: w jednym z nich możesz skorzystać z braku prowizji, w drugim – z obniżonej marży. Poza możliwością zmian warunków kredytu, możesz zyskać wygodną obsługę ubezpieczeniową oraz dodatkową gotówkę na dowolny cel. 

 


Jak sprawdzić, czy przeniesienie kredytu się opłaca?

Niższa cena nowego kredytu nie jest decydującym czynnikiem, liczy się także obsługa kredytu po jego przeniesieniu. Dlatego przed podjęciem decyzji sprawdź:

  • wysokość kosztów jednorazowych,
    tj. opłatę za wcześniejszą spłatę przenoszonych kredytów, koszty związane ze zwolnieniem zabezpieczeń (np. hipoteki, jeśli istniała), prowizję za udzielenie nowego kredytu, koszt nowych zabezpieczeń. 
     
  • wysokość kosztów spłaty,
    tj. marży kredytu, przyszłej raty w stosunku do sumy aktualnie spłacanych rat.

Więcej na temat obsługi kredytu w ING Banku Śląskim znajdziesz na stronie Mam już kredyt w ING Banku Śląskim.

 


Proces przeniesienia kredytu do ING Banku Śląskiego

To proste. Wniosek składasz w dowolnym oddziale banku. Możesz też zostawić numer telefonu, nasz specjalista hipoteczny oddzwoni i pomoże Ci zgromadzić potrzebne dokumenty. Sprawdzi ich poprawność i przygotuje symulację harmonogramu spłat. Dodatkowo w ING Banku Śląskim możesz sfinansować opłatę za wcześniejszą spłatę przenoszonych kredytów.

Dowiedz się więcej