Jak oszczędzać w czasie kryzysu

2020-11-23

Epidemia znacząco wpłynęła na wiele obszarów naszego życia, w tym finanse. Według badania Finansowy Barometr ING z sierpnia 2020 roku 46% Polaków przez epidemię zaczęło wydawać mniej, a co 3 Polak zaczął też więcej oszczędzać.

Jak oszczędzać w kryzysie? Nawet jeśli Twoja sytuacja finansowa się pogorszyła, powinieneś pomyśleć o odkładaniu choćby drobnych kwot.

Z drugiej strony w związku z kryzysem gospodarczym prawie we wszystkich badanych krajach spadł wskaźnik posiadania oszczędności. Niestety tylko 15% Polaków deklarowało poczucie komfortu i stabilności związanych z odłożonymi pieniędzmi1.

Pozytywnym efektem epidemii może być fakt większej świadomości wydatków i mocniejszej potrzeby posiadania poduszki finansowej. Nasze nastawienie powinno pomagać - ponad połowa (55%) badanych Polaków stwierdziła, że lubi planować finanse. To plasowało nas na drugim miejscu, za Luksemburgiem, a przed takimi krajami jak Francja czy Niemcy2.

Z tekstu dowiesz się o tym:

Zacznij od tego jak ograniczyć wydatki

Najpierw ustal ile i na co wydajesz. Oczywiście możesz zbierać paragony, prowadzić zeszyt lub arkusz w programie obliczeniowym, ale jeśli lubisz proste i wygodne rozwiązania - sprawdź Analizę wydatków w Moim ING.

Każdy z Twoich wydatków system przyporządkuje do określonej kategorii, np. Zdrowie i uroda, Finanse, Dom i rachunki, Samochód i transport, Rozrywka i podróże czy Wydatki podstawowe. Możesz zarządzać kategoriami lub np. usunąć niespodziewany wydatek.

Z tą wiedzą łatwiej będzie Ci znaleźć oszczędności lub argument za tym, żeby jednak nie dać się skusić na zakup kolejnej koszuli.

Przy okazji wejdź też do zakładki Zaplanowane płatności i przejrzyj stałe zlecenia, np. za subskrypcje. Czy na pewno korzystasz ze wszystkich rzeczy, za jakie płacisz abonament?

Miej oko na finanse

W Moim ING znajdziesz też rozwiązanie pod nazwą “Budżet”. Na czym to polega? Określasz miesięczną kwotę wydatków, której chcesz się trzymać, a Moje ING podpowiada, jak Ci idzie realizacja planu.

Jeśli masz konto lub kartę w innym banku - skorzystaj z usługi Dodaj konto z innego banku do Mojego ING. W ten sposób zyskasz obraz całości finansów w jednym miejscu, bez logowania się z banku do banku.

Dobrze też ustawić podgląd stanu konta na ekranie przed logowaniem do aplikacji Moje ING. Także tego konta z innego banku.

Oszczędzaj konsekwentnie

Psychologowie podkreślają, że to najważniejszy element udanego oszczędzania. Nawet jeśli Twoja sytuacja finansowa pogorszyła się, dobrze regularnie odkładać na poduszkę finansową, nawet małe kwoty.

Na Otwarte Konto Oszczędnościowe możesz wpłacać lub wypłacać, kiedy potrzebujesz - bez limitów. Przelewy wewnętrzne - czyli między Twoimi kontami w naszym banku - realizujemy od razu. Znajdziesz je także w skrótach przed logowaniem do aplikacji Moje ING. Taka szybka możliwość zasilenia konta może się przydać np. w kolejce do kasy, gdy zorientujemy się, że nie mamy wystarczającej ilości pieniędzy na swoim koncie osobistym.

W oszczędzaniu dobrze mieć też cel. W Moim ING ustawisz Cel oszczędnościowy - wystarczy wybrać kwotę i termin, w którym chcesz ją odłożyć. Możesz ustawić nazwę i grafikę dla dodatkowej motywacji. Moje ING pokaże, jak idzie realizacja Twojego celu i poinformuje Cię na jakim etapie oszczędzania jesteś. Możesz na niego wpłacać, kiedy chcesz lub ustawić stałe zlecenie - dla wygody lub zachowania rygoru odkładania pieniędzy.

I oszczędzaj przy okazji

Nawet na zakupach! Pomogą Ci w tym kody rabatowe do wykorzystania w popularnych sklepach i takie narzędzie jak Smart Saver.

Na czym ono polega? Określasz, jaki procent lub zaokrąglenie kwoty od transakcji ma trafiać z konta osobistego na konto oszczędnościowe. Możesz się zdziwić, ile uda Ci się zaoszczędzić przy okazji wydawania.

Potrzebujesz wsparcia w oszczędzaniu?

Korzystaj z Mojego ING

1 Wpływ Covid-19 na finanse osobiste Polaków oraz mieszkańców Europy, badanie Finansowego Barometru ING, sierpień 2020.

2 Jw.