Jak wygodnie kupić mieszkanie, oszczędzając czas i pieniądze?

2017-03-17

Kupno mieszkania nie jest sprawą łatwą. By stać się właścicielem własnego lokum – w dogodnej lokalizacji i do tego niedrogiego – trzeba niemało się natrudzić. Jednak z pomocą sojuszników, wybierając w sposób przemyślany, jesteś w stanie przejść przez ten proces gładko i bezboleśnie. Jak szybko i bezpiecznie kupić mieszkanie? Oto kilka porad.

Własne mieszkanie to marzenie wielu osób. Niektórzy do decyzji o własnym mieszkaniu dojrzewają latami, ponieważ pośpiech w takich sytuacjach może kosztować sporo czasu lub pieniędzy. Aby stać się szczęśliwym właścicielem własnych czterech kątów, musisz podjąć szereg decyzji: wybór mieszkania, wybór finansowania inwestycji czy dobór specjalistów, którzy pomogą Ci przejść przez gąszcz formalności, wiążących się z zakupem.

Wybór odpowiedniej oferty

W Polsce znajdziesz mnóstwo mieszkań na sprzedaż. Przeglądać oferty w rozmaitych serwisach ogłoszeniowych możesz w nieskończoność. Jeśli chcesz przyspieszyć ten proces, a zależy Ci na znalezieniu najbardziej atrakcyjnych cenowo ofert, powinieneś ograniczyć swoje poszukiwania do kilku kategorii.

Najtańsze mieszkania w Polsce – gdzie je znaleźć?

To nieprawda, że nie ma tanich ofert mieszkań w Polsce – są, ale ich zakup przeważnie wiąże się z pewnymi obostrzeniami prawnymi, z mniejszym lub większym ryzykiem inwestycyjnym. Przykładowo, do tanich mieszkań mogą należeć nieruchomości z zaległościami czynszowymi lub pochodzące z licytacji komorniczych. W tym przypadku powinniśmy jednak bardzo uważnie przyjrzeć się dostępnej dokumentacji.

Poszukiwania warto zawęzić do następujących ofert mieszkaniowych:

  • Mieszkanie do remontu – jest świetną okazją dla tych, którzy nie boją się prac remontowych bądź znają zaufaną ekipę remontowo-budowlaną. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko taniej nabędziesz własne lokum, ale będziesz miał też wpływ na jego ostateczny kształt.
  • Mieszkanie w stanie surowym od dewelopera – przypadek bardzo podobny do poprzedniego, choć wkład finansowy w wykończenie mieszkania będzie wyższy.
  • Mieszkanie na obrzeżach miasta – ceny takich mieszkań, ze względu na odległość od centrum, bywają o wiele niższe. Tutaj jednak istotną kwestią jest sprawdzenie możliwości dojazdu – warto w tym celu przeanalizować sieć komunikacyjną i plan zagospodarowania przestrzennego pod kątem przyszłych inwestycji drogowych. Być może w niedalekiej przyszłości planowana jest budowa drogi znacznie ułatwiającej dojazd do centrum. W tym przypadku warto wziąć pod uwagę również koszty związane z zakupem paliwa, jeśli konieczne będzie poruszanie się samochodem.
  • Nietypowe oferty – często można spotkać znacznie tańsze oferty nietypowych mieszkań, np. mieszkanie w suterenie, na poddaszu lub na ostatnim piętrze w kilkupiętrowym bloku nieposiadającym windy. Do każdej z tych ofert należy podchodzić jednak indywidualnie, uwzględniając jej zalety i wady.

Uwaga!
Kupno mieszkania w okazyjnej cenie bez należytej staranności w ocenie jego stanu technicznego najczęściej prowadzi do zaniżenia kosztów potrzebnego remontu, jak również odbiera atuty w trakcie procesu negocjacji ceny. Pomoc zaufanego fachowca może być na wagę złota.

Kredyt na mieszkanie – bezpiecznie do celu

Najprościej mieszkanie kupić za własne, zaoszczędzone środki, ale mało kto dysponuje takimi kwotami. Stąd najczęściej staniesz przed decyzją wybrania najdogodniejszego dla siebie kredytu. Praktyka wskazuje, że niezmiernie łatwo można się w tej kwestii przeliczyć, źle oceniając swoje możliwości finansowe – warto w tym aspekcie skorzystać z usług specjalisty kredytowego.

Specjalista kredytowy chłodnym okiem spojrzy na budżet, proponując kredyt na mieszkanie najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb i możliwości. Dodatkowo, przeprowadzi Cię sprawnie przez sam proces formalności, podpowie dogodne rozwiązania i wskaże potencjalne zagrożenia.

Kredyt hipoteczny to poważna sprawa, która na wiele lat zdeterminuje Twoją sytuację finansową, stąd kluczowy jest wybór specjalisty kredytowego, do którego masz 100% zaufanie. Lepiej zwrócić się o pomoc do sprawdzonych instytucji – zwłaszcza tych, z którymi miałeś już wcześniej styczność.

Jeśli chcesz kupić mieszkanie, a przy tym zaoszczędzić pieniądze i czas, powinieneś zwrócić uwagę nie tylko na samą cenę, ale również lokalizację i stan budowlany danego lokum. Dobrze jest być odpowiednio przygotowanym, ale pamiętaj, że niektóre obowiązki możesz przekazać specjalistom, co oszczędzi Twój czas oraz zagwarantuje większe bezpieczeństwo. Warto też korzystać ze wszelkich ułatwień, takich jak kalkulatory budżetu, które znajdziesz w zaufanych serwisach internetowych. To wszystko pozwoli Ci zapanować nad całym procesem wyboru i kupna mieszkania czy domu.