Kredyt hipoteczny po rozwodzie

Czasami życie układa się inaczej niż chcemy i z różnych przyczyn dochodzi do rozstania. Wspólne sprawy finansowe stają się wtedy sporym utrudnieniem. Sprawdź, w jaki sposób można rozwiązać kwestię wspólnego kredytu hipotecznego w przypadku rozwodu.

Kredyt hipoteczny po rozwodzie

Co warto wiedzieć na początek

 • Mimo rozwodu i podziału majątku współkredytobiorcy dalej dzielą zadłużenie i są w takim samym stopniu odpowiedzialni za spłatę kredytu. Nawet w sytuacji, kiedy np. wspólnie kupione mieszkanie dostanie tylko jeden ze współmałżonków.
 • Kredyt jest zabezpieczony hipoteką, ale dłużnicy odpowiadają za jego spłatę całym swoim majątkiem. Banki mogą ściągać zadłużenie np. z konta osobistego lub wynagrodzenia.
 • Po rozwodzie Twoje zadłużenie cały czas będzie wpływać na Twoją zdolność kredytową, a jego pełna rata będzie widoczna w Twoich zobowiązaniach kredytowych.
 • Podział majątku i problemy związane ze wspólnym kredytem hipotecznym dotyczą także par bez ślubu cywilnego (pary bez ślubu nie dzielą majątku, ponieważ kupiona nieruchomość należy do ich odrębnych majątków).

 

Co można zrobić z kredytem po rozwodzie?


Opcja 1: Jeden z kredytobiorców przejmuje spłatę kredytu hipotecznego na siebie. 

 • Sprawdź w kalkulatorze, czy Twoje dochody są wystarczające, aby samodzielnie spłacać kredyt. Nie wpisuj raty tego kredytu hipotecznego w polu Suma miesięcznych rat. Jeśli nie masz odpowiedniej zdolności kredytowej, ta opcja nie jest dla Ciebie. Bank może nie zgodzić się na przeniesienie kredytu tylko na Ciebie.
 • Przygotuj wszystkie potrzebne dokumenty na spotkanie ze specjalistą hipotecznym. Listę dokumentów znajdziesz na naszej stronie, w podpunkcie Zmiana Współkredytobiorcy.
 • Umów się ze specjalistą w placówce banku, gdzie będziesz mógł złożyć wniosek o aneks do umowy kredytowej. Pamiętaj, że o aneks muszą zawnioskować wszyscy obecni kredytobiorcy.

 

Opcja 2: Zmiana współkredytobiorcy

Możesz zmienić osobę, z którą spłacasz kredyt. To jest dobre rozwiązanie, jeśli nie masz wystarczającej zdolności kredytowej do samodzielnej spłaty.

 • Sprawdź w kalkulatorze, czy z nowym współkredytobiorcą macie odpowiednią zdolność kredytową. Nie wpisuj raty tego kredytu hipotecznego w polu Suma miesięcznych rat
 • Przygotuj wszystkie potrzebne dokumenty na spotkanie ze specjalistą hipotecznym. Listę dokumentów znajdziesz na naszej stronie, w podpunkcie Zmiana Współkredytobiorcy.
 • Umów się ze specjalistą w placówce banku, gdzie będziesz mógł złożyć wniosek o aneks do umowy kredytowej. Pamiętaj, że o aneks muszą zawnioskować wszyscy obecni kredytobiorcy.

 

Opcja 3: Sprzedaż nieruchomości z kredytem hipotecznym

Jeśli nie możesz dojść do porozumienia z byłym współmałżonkiem, warto rozważyć sprzedaż nieruchomości i równy podział pieniędzy ze sprzedaży.

 • Spłać cały kredyt hipoteczny. Musisz ustalić z przyszłym właścicielem warunki transakcji i warunki spłaty kredytu hipotecznego. Kredyt możesz spłacić ze swoich pieniędzy. Możesz też umówić się z nowym właścicielem, że on przekaże pieniądze do spłaty kredytu na konto banku.
 • Możesz potrzebować zaświadczeń o aktualnym saldzie zadłużenia i warunkach pozwalających na zwolnienie zabezpieczenia do wpisu hipoteki. Sprawdź, gdzie zamówisz zaświadczenia
 • Bank przygotuje dokumenty zwalniające hipotekę po spłacie kredytu.

Warto zapamiętać

 • Każdy wniosek o zmianę (aneks) musi być podpisany i złożony przez aktualnych kredytobiorców i ewentualnego nowego współkredytobiorcę.
 • Kalkulator zdolności kredytowej pozwala jedynie wstępnie oszacować Twoją zdolność. Dopiero po analizie wszystkich wymaganych dokumentów, podejmiemy decyzję kredytową.

Jeśli żadne z rozwiązań nie pasuje do Twojej sytuacji, skonsultuj się z naszym specjalistą. Na pewno znajdziemy rozwiązanie.

Kontakt ze specjalistą

Umów kontakt z naszym specjalistą

Umów kontakt


Zadzwoń do nas

8:00 - 20:00 w dni robocze
8:00 - 16:00 w soboty

Koszt połączenia według stawek operatora.