Inwestycja w mieszkanie - wynajem czy sprzedaż?

2019-11-04

Inwestowanie w nieruchomości to sprawdzony sposób na pomnażanie przychodu. Zarabiać na mieszkaniach można na dwa sposoby: traktując je jako inwestycję długoterminową i krótkoterminową. Co się opłaca bardziej – wynajem czy sprzedaż – i co obarczone jest większym ryzykiem?

Nieruchomości jako sposób na inwestowanie

Tanio kupić, drogo sprzedać – to sposób na jednorazowy przypływ gotówki. Okazyjny zakup mieszkania, jego wyremontowanie i odsprzedanie z zyskiem to tym bardziej intratna inwestycja, że stosunkowo wysoki zysk szybko jest widoczny na Twoim koncie. W przeciwieństwie do niej inwestycja długoterminowa, jaką jest wynajmowanie mieszkania, to proces rozłożony na lata, w którym niewiadomą i ryzykiem mogą się okazać lokatorzy. Na zysk z wynajmu będziesz musiał poczekać nieco dłużej, za to suma comiesięcznych kwot wpływających na konto może docelowo przewyższyć tę, jaką mógłbyś uzyskać w wyniku sprzedaży mieszkania.

Jak kupić tanie mieszkanie?

Obojętnie, czy będą to inwestycje długoterminowe, czy krótkoterminowe, ważne będzie znalezienie odpowiedniego mieszkania. Odpowiedniego, czyli usytuowanego w dogodnym dla przyszłych lokatorów miejscu – w miastach będzie to centrum, w ośrodkach uniwersyteckich – tereny w pobliżu obleganych wydziałów uczelni. Znalezienie lokalu w okazyjnej cenie często jest kwestią szczęśliwego splotu wydarzeń, na który nie zawsze możesz liczyć. Znacznie więcej może dać Ci spotkanie z doradcą nieruchomości i skorzystanie z jego wiedzy oraz doświadczenia. Okazyjne oferty to między innymi:

  • kupno zadłużonego mieszkania,
  • mieszkania w wielkiej płycie,
  • mieszkania do remontu,
  • poddasza do adaptacji.

Czy warto uczestniczyć w licytacjach komorniczych?

Niestety, do ofert o licytacjach komorniczych dostęp jest ograniczony, należy śledzić ogłoszenia w siedzibie sądu rejonowego, urzędzie gminy i miejscowej gazecie. Co więcej, przystąpienie do licytacji uwarunkowane jest dysponowaniem stosunkowo dużą ilością gotówki. W pierwszej kolejności wymagane jest wpłacenie rękojmi, w drugiej – zapłacenie w ciągu miesiąca wylicytowanej kwoty. Jednak nawet to nie gwarantuje, że będziesz mógł swobodnie dysponować zakupionym mieszkaniem. Zdarza się bowiem, że jest ono zajmowane przez poprzedniego właściciela, przynajmniej do czasu, aż gmina zaproponuje mu inne miejsce zamieszkania. W praktyce utrudnia to natychmiastowe korzystanie z mieszkania z licytacji komorniczej i traktowanie go jako inwestycji, która ma przynieść szybki zysk.

Jak przygotować mieszkanie do odsprzedaży?

Inwestycje krótkoterminowe oparte o sprawny zakup i sprzedaż mieszkania, wymagają również posiadania odpowiedniej kwoty funduszy na zakup i remont. Z pewnością dobre wrażenie na klientach zrobią odmalowane ściany czy nowe podłogi, nawet jeśli będą na nich położone kupione w promocyjnej cenie panele. Więcej starań będzie wymagało położenie glazury w łazience i wyposażenie jej w armaturę, a w kuchni – wymiana mebli na nowe.

Mieszkanie do wynajęcia – jak je korzystnie zaprezentować?

Inwestycja długoterminowa, jaką jest zakup mieszkania w celu jego wynajmowania, nie wymaga – poza wkładem własnym – dysponowania tak dużą ilością gotówki, jak w powyżej opisanym przypadku. Tu posiłkować się możesz kredytem bankowym, którego odsetki, a następnie raty – w korzystnym rozwoju wypadków – spłacać będziesz ze środków uzyskanych od najemcy. Warto jednak wziąć pod uwagę, że w niektórych sytuacjach płynność finansowa może być zagrożona, np. kiedy nowi lokatorzy będą zalegać z płatnościami, a nawet zadłużą mieszkanie, nie wnosząc zaliczkowych opłat na media. Dlatego też należy być finansowo przygotowanym na takie sytuacje, żeby bez kłopotu przeczekać niekorzystny czas i znaleźć nowych najemców.

Zanim jednak zaprosisz do mieszkania pierwszych zainteresowanych, powinieneś pomyśleć o remoncie. Im lepiej przygotujesz lokum do użytkowania – tym mniejsze będzie ryzyko zgłaszania awarii i uwag przez lokatorów. Ważne są instalacje elektryczne, odnowienie ścian i podłóg, a także wyposażenie mieszkania w sprzęt AGD, meble oraz dostęp do bezprzewodowego internetu. Warto postawić na trwałość urządzeń i ich bezawaryjność, co zmniejszy liczbę koniecznych do usunięcia usterek. Równie ważną kwestią jest właściwe wyeksponowanie wyposażenia na zdjęciach dołączanych do ogłoszenia, w którym pokazujesz mieszkanie do wynajęcia przyszłym lokatorom.

Czy warto inwestować w nieruchomości? Jeśli dysponujesz na tyle dużymi oszczędnościami, że pozwalają one na zakup mieszkania w celu jego odsprzedaży po atrakcyjnej cenie, możesz liczyć na jednorazowy, szybki i bezpieczny zysk. Wynajem nieruchomości kupionej na kredyt jest inwestycją wieloletnią i związaną z ryzykiem finansowym – brakiem płynności w spłacie rat kredytu. Uchroni Cię od tego zabezpieczenie finansowe, które z jednej strony pozwoli na wykonanie doraźnych napraw, a z drugiej – zabezpieczy przed koniecznością obniżenia ceny wynajmu i gorączkowego poszukiwania jakiegokolwiek wynajmującego. Po latach może się okazać, że podjęte ryzyko się opłaciło, bo wartość mieszkania może być wyższa niż w dniu zakupu, będzie to dodatkowy zysk z długoterminowej inwestycji.